Aloitteen päiväys
3.9.2024
Aloitteen muoto
Ehdotus lainvalmisteluun ryhtymisestä
Aloitteen sisältö
Progressiivisen varallisuusveron käyttöön otto
Maailmassa muutamat ihmiset omistavat yhtä paljon kuin vähemmän omistava puolikas maailman väestöstä. Varallisuus kasaantuu niille, joilla jo on merkittävää varallisuutta. Tärkeimmät varallisuuden lajit ovat lisääntyvässä määrin pienen valtaeliitin käsissä. Näitä ovat tuotannollinen, kiinteistö- ja finanssivarallisuus. Nämä tuottavat tuloa ja ovat yhteiskunnallisen vallan välineitä. Pääomien vapaa liikkuvuus lisää näiden varallisuuksien vallankäytön tapoja ja vaikutuksia. Kasvava osa varallisuudesta kätketään veroparatiiseihin. Varallisuusveron lopettamisen jälkeen 2006 Suomessa ei enää ole yhtenäistä omaisuustiedostoa ja -rekisteriä. Marja Riihelän ja Matti Tuomalan mukaan Suomessa varakkaimman prosentin osuus olisi vuonna 2019 ollut 17,1 % kaikesta varallisuudesta. Ylimmät varallisuusosuudet jatkoivat kasvuaan vielä finanssikriisin puhkeamisen jälkeenkin. Keskimääräinen varallisuus ylimmän yhden prosentin ryhmässä viisinkertaistui vuosina 1987 - 2019. Kokonaisuutena em. tutkimustuloksista voidaan tehdä seuraavat johtopäätökset:
1. Suurituloisimpien ja eniten varallisuutta omistavien osuus väestöstä saa suhteettoman suuren osuuden näistä resursseista.
2. Mitä suuremmat tulot tai varallisuus, sitä nopeammin niiden osuus kasvaa kaikista resursseista.
3. Varallisuuserot ovat kärjekkäämmät kuin tuloerot ja ne kasvavat nopeammin.
4. Erityisesti finanssivarallisuus on kertynyt rikkaiden haltuun.
5. Verotus ei ole tasannut eroja
6. Erojen kasvu ei katkea talouskriiseissäkään.
Suuret varallisuudet peritään, rikastuminen tapahtuu omistamisella, ei työnteolla. Nykyinen perintövero ei tasaa ihmisten elämän lähtökohtia. Paljon puhutaan meillä vallitsevasta mahdollisuuksien tasa-arvosta. Se on yhä vähemmän totta. Ranskalainen taloustieteilijä Thomas Piketty on osoittanut, että sijoitettu pääoma osakkeisiin, kiinteistöihin, maahan jne. kasvaa nopeammin kuin kansantulo lisäten eroja. Sitä paitsi varallisuus voi kasvaa ansiottoman arvonnousun kautta ja tuotantopääoma voi samaan aikaan vähentyä vähentäen tuottavuutta.
Varallisuuden progressiivinen verotus on tarpeen eriarvoisuuden vähentämiseksi, julkisen talouden tasapainottamiseksi, pääoman yhteiskunnallisen kontrollin luomiseksi sekä etuoikeutetun verorälssin palauttamiseksi kansalaisvelvollisuuksien piiriin. Pääoman ja sen arvon lisäyksen verotus on entistä oikeutetumpaa, koska se perustuu lisääntyvästi yhteiskunnan yleiseen kehitysasteeseen ja yhteiskunnan erityisiin panostuksiin tuotannon ja yhteiskunnan toimivuuteen.
Elämme aikaa, jolle on ominaista poikkeukselliset haasteet. Meidän on tartuttava koko elonkehän olemassaoloa uhkaaviin ilmasto-, luontokato-, ympäristö- ja luonnonvarojen ehtymisen kriiseihin. Tarvitsemme Suomenkin mittakaavassa miljardeja euroja vihreän siirtymän ja ekologisen ennallistamisen ja itsenäisemmän sekä huoltovarmemman talouden luomiseksi. Edellä kuvattu rikkaimman ja suurituloisimman väestön osan viimevuosikymmenten aikana tapahtunut taloudellinen ja sosiaalinen irtaantuminen muusta väestöstä oikeuttaa ottamaan käyttöön kasvaneen varallisuuden progressiivisen veron. Toisaalta tämän yhteiskuntaluokan olettaisi ymmärtävän tasa-arvoisemman, demokraattisemman, vakaamman ja toimivamman yhteiskunnan edut itselleenkin pitkällä tähtäimellä. Em. haasteiden oikeudenmukainen kohtaaminen aiheuttaa vähemmän yhteiskunnallisia jännitteitä. Tämän ovat ymmärtäneet jo toistakymmentä vuotta sitten amerikkalaiset miljardöörit ehdottaessaan, että ”verottakaa meitä”. Tässä samassa hengessä Davosissa kokoontuvan maailman talousfoorumin johtaja on esittänyt myös maailmanlaajuisen varallisuusveron käyttöön ottoa.
Päätösehdotus:
Esitämme, että eduskunta päättää aloittaa lainsäädännöllisen valmistelun progressiivisen varallisuusveron toteuttamiseksi maassamme.
Perustelut
Aloite sisältää perustelut esitykselle progressiivisen varallisuusveron käyttöön otosta.
Progressiivisen varallisuusveron käyttöön otto
9
216
Vastaukset
- Anonyymi
Meidän on tartuttava koko elonkehän olemassaoloa uhkaaviin ilmasto-, luontokato-, ympäristö- ja luonnonvarojen ehtymisen kriiseihin. Tarvitsemme Suomenkin mittakaavassa miljardeja euroja vihreän siirtymän ja ekologisen ennallistamisen ja itsenäisemmän sekä huoltovarmemman talouden luomiseksi.
- Anonyymi
1. Suurituloisimpien ja eniten varallisuutta omistavien osuus väestöstä saa suhteettoman suuren osuuden näistä resursseista.
2. Mitä suuremmat tulot tai varallisuus, sitä nopeammin niiden osuus kasvaa kaikista resursseista.
3. Varallisuuserot ovat kärjekkäämmät kuin tuloerot ja ne kasvavat nopeammin.
4. Erityisesti finanssivarallisuus on kertynyt rikkaiden haltuun.
5. Verotus ei ole tasannut eroja
6. Erojen kasvu ei katkea talouskriiseissäkään. - Anonyymi
rikkaat rikastuu!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
rikkaat rikastuu!
Köyhät köyhtyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
rikkaat rikastuu!
Progressiivisen varallisuusveron käyttöön otto
Maailmassa muutamat ihmiset omistavat yhtä paljon kuin vähemmän omistava puolikas maailman väestöstä. Varallisuus kasaantuu niille, joilla jo on merkittävää varallisuutta🤔
- Anonyymi
😍😍
- Anonyymi
😵💫😵💫
- Anonyymi
👍🏻👍🏻
- Anonyymi
🥰🥰🥰
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611175
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421664Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61066Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo102991