Pysyn poissa pörssistä nyt.

Anonyymi-ap

Warren Buffet vähentänyt merkittävästi osakepainoa, kielii Nasdakin romahduksesta , euroopan pörssit seuraa ja Nostradamus ja Baba Vanga on ennustanut tuhon vuotta eurooppaan -25, taudit, sodat ja epidemiat verottaa, vaikka Trump voitti jaksaako kurssit alku huipennuksen jälkeen jatkaa nousua, minä pysyn pois pörssistä, toki tekoälyn avulla, jotka osaa tehdään hyviä pikavoittoja.

13

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pari vuotta sitten oli koronan aiheuttama pörssiromahdus. Tuskin ainakaan seuraavaan 5-10 vuoteen tulee enää vastaavanlaista katastrofia sijoittajille.

      Olemme siis vasta nousumarkkinan alussa joten miksi ihmeessä myisit osakkeet pois?

    • Anonyymi

      Nämä on rohkeita arvauksia jotka ainakin omassa sijoitushistoriassa johtaneet huonoihin päätöksiin.

      90-luvulla ostin ja myin edes takasin kuin heikkopäinen, tulos plus miinus nolla

      2000-luvulla reagoin asioihin, myin kaikki pois 2008, kun talous näytti huonolta, myin kaikki pois kun Krimi vallattiin, myin kaikki pois kun Ukrainaan hyökättiin, myin kaikki pois kun Korona tuli.

      Ja mitä noista seurasi, jäin kymmeniä prosentteja indeksien tuotoista, vain sen vuoksi että joko myin paniikissa kaiken, turhan takia, tai sitten en uskaltanut lähteä ostamaan takaisin kun nousu alkoi.

      Nyt kun on tullut malttia siihen, ettei ihan jokaiseen lehtiuutiseen tai muuhun risahdukseen reagoi, olen alkanut saamaan todellista tuottoa.

      Joten jos olet varma siitä että kaikki tulee romahtamaan niin sitten pitää tehdä päätös kaiken myymisestä, mutta jos se romahdus ei tulekaan, luovutat kymmeniä prosentteja tuotoista oman "näkemyksesi" vuoksi.

    • Anonyymi

      Enemän on menetetty rahaa odotellessa hyviä ostopaikkoja, eli pieni fomottaminen on ihan tervettä, sen lisäksi että se on nyt myös trendikästä.

      Muutamat toimintatonnit voi olla rahana ja pitää sijoitusaste sellaisena, että ei ainakaan pakko ole realisoida huonoina aikoina.

      Jos pörssistä meninaa pidättäytyä, toivottavasti on jokin muu inflaatiosuoja tiedossa sitten,

      • Anonyymi

        Itsetaas olen tuhlannut rahaa ostamalla väärän aikaan. Sen jälkeen olen pyrkinyt ostamaan vain "hyvillä hinnoilla" eli mahdollisimman edullisessa hinnassa. Toistaiseksi toimiva resepti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsetaas olen tuhlannut rahaa ostamalla väärän aikaan. Sen jälkeen olen pyrkinyt ostamaan vain "hyvillä hinnoilla" eli mahdollisimman edullisessa hinnassa. Toistaiseksi toimiva resepti.

        Ilmeisesti puhut Hesulista, vai uskotko Nassen tarjoavan edullisia ostopaikkoja? Halpaan hintaan usein on jokin syy, joka arvosijoittajan pitää pureksia auki ostopäätöstä tehdessä.

        Jos yritys ei investoi kasvuun ja maksaa osingot ulos, itse osakeen arvo ei nouse, mutta voi olla silti hyvin kannattava.


    • Anonyymi

      Pohjissa ja isoissa laskuissa on mahdollisuus ostaa halvalla. Toki myös tuoreempia pörssiin listautuneita saa vielä varsin edullisesti.

    • Anonyymi

      Keskustelun aloittajana tuumailen,että parempi kun pysyn pelistä pois, myin osakkeet jo aikoja sitten , lähi idän ja venäjän tilanne on sen verran arka, että himmailen vielä ja nasdakin tilanne pelottaa, tuleeko romahdus, suomen yrityksille tuskin tulee mitään jätti menestyksiä ihan lähi tulevaisuudessa toki pelimiehet tekee varmaan hyviä voittoja päivä kaupoilla, en ole kateellinen, mutta näin tuulipuku heppuna tämä on stategia tällä hetkellä, mutta mielelläni kuulen muiden näkemyksiä, ei kun kommentteja kehiin kiitos.

      • Anonyymi

        Viime vuosikymmen meni kädestä suuhun ja säästöt joutui syömään.

        Nyt on Suomessa kaikki p*rseellään, niin eihän nyt kannata mitään myydä?
        Ostoja vaan.
        Jenkeissä on käyrät ennätyslukemissa, niin sellaisia ehkä.

        Olisinpa ehtinyt velattomaksi ennen tätä aikaa.
        Sen verran alkaa olla valmista, että voi vähän himmailla ja sijoittaa inflaatiosuojaan pennosia.

        Joku maailmanloppu varmaan taas tulossa, kun tämmöinen maallikko intoilee osakkeista...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viime vuosikymmen meni kädestä suuhun ja säästöt joutui syömään.

        Nyt on Suomessa kaikki p*rseellään, niin eihän nyt kannata mitään myydä?
        Ostoja vaan.
        Jenkeissä on käyrät ennätyslukemissa, niin sellaisia ehkä.

        Olisinpa ehtinyt velattomaksi ennen tätä aikaa.
        Sen verran alkaa olla valmista, että voi vähän himmailla ja sijoittaa inflaatiosuojaan pennosia.

        Joku maailmanloppu varmaan taas tulossa, kun tämmöinen maallikko intoilee osakkeista...

        Suomiosakkeen myynti on niin ja näin. Uskon että Hesuli tulee vielä starttaamaan ihan kunnolla, ehkä jopa raketoi, mutta koska se sitten tapahtuu? Kannattaako ennemmin myydä tappiolla ja siirtyä jenkkeihin, joka paisuu kaiken aikaa kuin pullataikina.

        Jos jotain tappioita on päättänyt myydä, se kannattanee tehdä tämän vuoden puolella, jotta saa verohyödyn.

        Tuulipukukansalaisille, (jollainen siis itsekin olen) suosittelisin pelkkää indeksisijoittamista, siinä riski on käytännössä nolla. Esim SP500 historiaallinen tuotto 10%, joka inflaatiokorjattuna jäänee siihen 7-8% hujakoille. Osakepoiminta monella jää harrastukseksi, josta saa luonnollisesti maksaa huonompien tuottojen muodossa.


      • Anonyymi

        Salkkua tai osaa salkkua voi suojata johdannaisilla. Ei tule niin herkästi hätäisiä myyntejä.


    • Anonyymi

      En tiiä, mutta minäkin kävin tänään Buffet- lounaalla

      • Anonyymi

        Tuliko Warren kanssa?


    • Anonyymi

      🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1005
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe