Mitä tietoa kykenet ottamaan vastaan?

Anonyymi-ap

Ihmisten vastaus kysymykseen "Haluatko oppia uutta?" on melkein aina ja epäröimättä "Kyllä". Vastaus tarkoittaa että he ovat valmiita ottamaan vastaan nykyisiä käsityksiään täydentävää tietoa, hyvä niin.

Paljon pienempi joukko ihmisiä on valmis omaksumaan sellaista uutta tietoa joka vaatisi heitä luopumaan käsityksistään jostakin asiasta perustuksia myöten.

UFO/UAP/(ET todellisuuden ymmärtäminen vaatisi ihmistä luopumaan joistakin peruskäsityksistään, mm uskonnollisista, psykologisista, henkisistä ja kosmologisista. Vanhoissa olemassaolevissa käsitysrakennelmissa harraaminen näkyy ihmisten kyvyttömyytenä ymmärtää asioita vaikka kuinka heille selittäisi, pseudoskeptisminä, aggressiivisena käyttäytymisenä toisinajattelijoita kohtaan ja "huumorin" viljelynä.

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uuden oppiminen on aina iloinen asia.

    • Anonyymi

      Siinäpä ufo-uskovainen taas keittiö-psykologisoi. Tehdäänkö niin, että palataan asiaan kun kultillasi on todisteet (voit katsoa sanakirjasta mitä sillä tarkoitetaan) tästä ET-todellisuudesta. Siiheksi.

    • Anonyymi

      Ja hyvä niin.

      Tilanne on sillä tavalla ainakin parempi kuin nähdä, miten puolet väestöstä heittäytyisi ensimmäisen paikalle saapuneen gurun jalkojen juureen, koska tämä kertoo näille tulleensa onton maapallon sisältä ja pikkulinnut hallitsevat heidän ajatuksiaan. Pitäisi ollakin niin, että ainakin valtaosa ihmisistä asettaa riman korkealle kaikille sellaisille, jotka ehdottavat olemassa olevan paradigman kääntämistä päälaelleen.

    • Anonyymi

      Olen juuri ottamassa vastaan.
      Valmistin foliosta suipon päähineen jonka kärkeen kiinnitin vanhan radion teleskooppiantennin.
      Olen saanut jo muutamia signaaleja jotka todennäköisesti ovat lähtöisin korkeammasta tietoisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe