Mitä tietoa kykenet ottamaan vastaan?

Anonyymi-ap

Ihmisten vastaus kysymykseen "Haluatko oppia uutta?" on melkein aina ja epäröimättä "Kyllä". Vastaus tarkoittaa että he ovat valmiita ottamaan vastaan nykyisiä käsityksiään täydentävää tietoa, hyvä niin.

Paljon pienempi joukko ihmisiä on valmis omaksumaan sellaista uutta tietoa joka vaatisi heitä luopumaan käsityksistään jostakin asiasta perustuksia myöten.

UFO/UAP/(ET todellisuuden ymmärtäminen vaatisi ihmistä luopumaan joistakin peruskäsityksistään, mm uskonnollisista, psykologisista, henkisistä ja kosmologisista. Vanhoissa olemassaolevissa käsitysrakennelmissa harraaminen näkyy ihmisten kyvyttömyytenä ymmärtää asioita vaikka kuinka heille selittäisi, pseudoskeptisminä, aggressiivisena käyttäytymisenä toisinajattelijoita kohtaan ja "huumorin" viljelynä.

4

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uuden oppiminen on aina iloinen asia.

    • Anonyymi

      Siinäpä ufo-uskovainen taas keittiö-psykologisoi. Tehdäänkö niin, että palataan asiaan kun kultillasi on todisteet (voit katsoa sanakirjasta mitä sillä tarkoitetaan) tästä ET-todellisuudesta. Siiheksi.

    • Anonyymi

      Ja hyvä niin.

      Tilanne on sillä tavalla ainakin parempi kuin nähdä, miten puolet väestöstä heittäytyisi ensimmäisen paikalle saapuneen gurun jalkojen juureen, koska tämä kertoo näille tulleensa onton maapallon sisältä ja pikkulinnut hallitsevat heidän ajatuksiaan. Pitäisi ollakin niin, että ainakin valtaosa ihmisistä asettaa riman korkealle kaikille sellaisille, jotka ehdottavat olemassa olevan paradigman kääntämistä päälaelleen.

    • Anonyymi

      Olen juuri ottamassa vastaan.
      Valmistin foliosta suipon päähineen jonka kärkeen kiinnitin vanhan radion teleskooppiantennin.
      Olen saanut jo muutamia signaaleja jotka todennäköisesti ovat lähtöisin korkeammasta tietoisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      259
      2737
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      97
      1605
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      26
      1149
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      51
      1110
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe