Ouluiloa pukkaa

Anonyymi-ap

Taannoin aloitettiin keräys nimellä Ouluiloa. Ensimmäisen vuoden keräykseen laitoin työeläkkeistä säästämäni noin kolmen vuoden eläkkeet. Se teki reilusti 75 % koko keräyksen tuotosta. Sitten pariin vuoteen en lahjoittanut mitään, vaan keräsin uutta pottia. Nyt lahjoitin työmiehen vuoden eläkkeen verran tänä vuonna. Ja vain kantasuomalaisille, ilmaisin toiveeni.
Haastanpa teidät muutkin - pankaa paremmaksi isommista eläkkeistänne! Ette te niitä rahoja mukaanne saa, kun lähdön aika tulee. Ja pankissa inflaatio syö ne pois valtaeliitin taskuihin. Tai sijoitusrahastoissa huijari huijaa ne sinulta pois. Tuossa keräyksessä saattaa ainakin osa mennä todelliseen tarpeeseenkin; en tiedä onko näin, mutta näin haluan uskoa. Ja jos kaikki onkin petosta, niin palakoot pettäjät ikuisesti Helvetin tulessa!

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hieno teko, suuri teko tuollainen. Ouluiloa on seurakunnan keräys vähävaraisten auttamiseen. Sellainen on hyvä lahjoituskohde. Varsinkin lapset tarvitsevat todella paljon tukea.

      Myös eläinten suojeluun ja auttamiseen voi lahjoittaa.

      • Anonyymi

        Se on hienoa että myös hallituksessa on ymmärretty joulun sanoma ja jaetaan joululahjoja.Päivi Räsäsen miehelle 400000€ naispappien vastustamiseen.Persuedustajan isälle 250000 ruotsinkielen vastustamiseen.Ym.ym..
        Näin se homma etenee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on hienoa että myös hallituksessa on ymmärretty joulun sanoma ja jaetaan joululahjoja.Päivi Räsäsen miehelle 400000€ naispappien vastustamiseen.Persuedustajan isälle 250000 ruotsinkielen vastustamiseen.Ym.ym..
        Näin se homma etenee.

        Puolue-edustajathan siellä kiitettävästi meiltä kiskottuja rahojamme toinen toisilleen jakelevat. Ja saanevat tänäkin vuonna Alkolta sen normaalin viinalahjuksen, että monopoli pysyisi edelleen monopolina.
        Eikä meillä kuulemma korruptiota ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      440
      2548
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2400
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1475
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1139
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      423
      1053
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      908
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe