lauantaina. Aiotteko mennä vai pyörittekö täällä autistisesti jokellellen persu persu.
Lukupiiri kirjastossa
Anonyymi-ap
51514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ei persut uskalla.
Pukeudun juhlan kunniaksi pesukarhukravattiin.
Tilanne on kirjaston kannalta ymmärrettävästi vaikea.
Voidaan toki linjata, että häiritsevästi käyttäytyvät poistetaan kirjastosta.
Mutta entäpä jos sinimustat ovatkin pirullisen ovelia? Tulevat yksi kerrallaan yksityishenkilöinä kirjastoon ja kokoontuvat jonnekin lukemaan kirjoja käyttäytymättä häiritsevästi. Sitten poistuvat ja ilkkuvat myöhemmin pitäneensä kirjallisuuspiirin. Miten tällaisia saisi poistettua kirjastosta? Miten ne saisi edes kiinni, jos ne pukeutuvat samalla tavalla kuin muutkin?
Mulla on pyöräilykypäränä natsikypärä saanko tulla?
Lainvalvonta Hämeennatsilinnasta tietenkin puuttuu, ja siltä osin kuin instanssin paikat on miehitetty edustaa se juurikin äärioikeistoa, joten ovat varmasti turvaamassa kokoontumisrauhaa. Joten edullinen paikka kaikille toimijoille - antaa kaikkien kukkien kukkia, kunhan eivät ole punaisia.
Kaupunginjohtaja kuitenkin ilmoitti että kyseinen yhdistys ei ole tervetullut kaupungin tiloihin, vedoten kaupungin "eettisiin toimintaperiaatteisiin", joten kaupungin henkisenä johtajana varmaakin on hallintonsa etujoukkojen kanssa estämässä pääsyn kaupungin tiloihin.
Sivistys ym. lautakunta, edistäessään sivistystä, kuten kirjastot ja niiden käyttö, tosin toimintojen keskittämisen periaatteella, joka on sisältänyt pienempien kirjastojen sulkemisen, on varmasti hyvillään että kirjastolla on käyttäjiä, ja jo valmistelemassa otto-oikeuttaan viranhaltijan päätökseen.
Kirjastot edustavat sosialismia ja edistävät äärivasemmiston pyrkimyksiä, kuten yhtäläinen sivistys, valikoima usein melko vaatimaton ja populistinen.
Toista ovat yksityiskirjastot, kuten Otto von Rosenlewin yksityiskirjasto, josta löytyy esimerkiksi kirjeenvaihto itsensä Fückhreinr sihteerin Otto von Bismarckin kanssa.
Sellainen on saatava myös Hämppälinnaan!
Julkinen alas ja yksityinen ylös!
Koulutkin on valtion. Eli ne on kommunismia. Yksityiskoulut tilalle ja lukukausimaksut kuten USAssa ei veroille!
Myös sairaalojen punavihreät yöpäivystykset nyt pois jumalaare kohti porvarismia Petterin ja Riikan viitoittamana!
Ei nykyään uskalla lukupiiriä järjestää, sillä vihersossut tulevat porukalla häiriköimään ja terrorisoimaan julkisiin tiloihinkin.
Ennen istuskelivat kadulla terrorisoimassa liikennettä, mutta ovat nyt siirtyneet julkisiin sisätiloihinkin. Eikö näiltä natseilta voi olla turvassa missään?
No voivoi.
Tuo edustaa Fückhreria esikuvanaan pitävän ääri-pers-kokoomus-hallituksen pyrkimyksiä.
Mutta kuinka he pääsevät tavoitteeseensa, kun hallitus ei päätä politiikan suurista linjoista, vaan eduskunta valiokuntineen; apuun tulee pesukarhupolitiikka, silmä mustaksi puistossa ja valiokunta muuttaa linjaansa.
K-Supo, eli kansan syvät rivit, on jo luokitellut pers-kokoomus-hallinnon kansakunnan suurimmaksi uhaksi.
Ehkäpä pakko mennä kunnon neuvostolipun kanssa ja pakottaa kontaten kunnioittamaan sitä jokaisen joka vähänkin epäilyttää isänmaallisen oloisena.
Sitten jos panee hanttiin niin päästään poistamaan se.
Kas kun ei äidinmaallisena.
50-luvulla olisi sallittu. Äitini kuului Lotta Svärdiin joka oli siis saksalainen natsijärjestö ja ne kokoontui vaikka kirkossa. Toki juutalaiset piti silloin myös huolia mutta eipä niitä oikeasti huolittu tietenkään. Ursula Haverbeckin muistoa kunnioittaen.
Ursula oli natsimamma eikä kunnioitettavaa. Paha ihminen kerta kaikkiaan.
Samoin kuin Lotatkin oli natseja. Silti heitä juhlitaan edelleen eikä paheksuta yhtään.
Mieluummin luen jerrycottonia.
Minä luen hallituksen laatimaa rasismin vastaista julistusta.
Joo kirjojahan sä et jaksa.
Tex Wilerkin kelpaa.
Edestä vai takaa?
Miksi sellaista kyselet??
Se on Tex Willer ei Tex Wiler. No ethän sä osaa lukea.
50-luvulla ei saanut tukiopetusta.
Kaupunki kohtelee näitä sinimustia väärin. Ilmeisesti on kova halu maksella taas 1500€.
Etkö tunne Wileriä?? Kielii huonosta yleissivistyksestä.
Yleensä aloitan keskeltä.
Voiko ihminen olla sivistynyt, jossei osaa kirjoittaa?
Vain jos kirjoittaminen ei kuulu kulttuuriin eikä sen avulla ilmaista asioita.
"Jossei" kertoo kaiken.
Aivan normaali ehtolauseen konjuktio. Etkö ymmärrä sitäkään? Mitä se kertoo sinulle tai oikeammin sinusta?
Kertoo eniten sinusta..
Tex Wiler? Huutista!!!
Kas kun ei Mustanamio.
Mustis on woke.
Rakastiko eläimiään?
Mustanaomi rakastaa kaikkia.
Oikea sanamuoto "jollei".
Jossei on myös oikein joten äläpä höpäjä. Tarkista asia vaikka jostain suomen kielen instituutista. Wordin oikolukuohjelma ei siihen riitä.
Jossei junantuomien maalaismurretta.
Tutki tarkemmin asiaa.
Ei nyt ehdi eikä oikeasti kiinnosta. Wix Tellerkin kiinnostavampi.
Et ehdi? Epäilen että ehdit oikein hyvin mutta totuus ei kiinnosta.
Kivasti vaikuttaa sinua ituttavan tämä.
Kalsarit haalarin päällä.
Enpä ollut ajatellut. Makuja on moneksi!
Olisi kyllä mielenkiintoista nähdä millaista sakkia noihin sinimustiin oikein kuuluu. Varmaan häijyn näköistä porukkaa. Sinänsä koko juttu on provo. Lukupiirejä voidaan kyllä järjestää ja vaikka pitsinnypläys tapahtumia, mutta pitääkö niistä kailottaa koko maailmalle että nyt me äärioikeistolaiset tulemme kirjastoon lukemaan kirjoja?
Vastaus kuuluu: Politiikan logiikalla pitää, koska julkisuus kuuluu juuri politiikkaan ja tuo sinimusta porukka suorastaan toivoo julkisuutta ja myös sitä että kirjastoon tulee vastamielenosoittajia, sitten voidaan taas uhriutua: Me vain luimme kaikessa rauhassa kirjoja ja sitten vassarit tulivat räyhäämään!
IKL-kokoomus vain siirsi yhdenvertaisuus-kohun aiheuttaman huomion pois itsestään nuorisojärjestöönsä, ja samalla nuorisojärjestö sai media-tilaa ja nousi merkittävien poliittisten vaikuttajien joukkoon, edistäen omia epäsovinnaisia pyrkimyksiään.
Kaksi äijää keskusteli keskenään ja yrittivät puhua otsa rypyssä mahdollisimman viisaita. Sen verran vähän kuitenkin kunnioittivat suomalaista kulttuuria, että kirjastossa pitää yleensä olla hiljaa.
Hämeen sanomissa oli kuva tapahtuneesta. Paljon erkki tuomiojan näköisiä ukkoja seisaaltan kuuntelemassa herkkää kerrontaa. Toivottavasti oppivat jotain.
Ne ukkelit on vaan uteliaita ne toljottaa suu auki kaikkea mahdollista epätavallista mitä jossain tapahtuu. Kuten nyt näitä vieraita ihmisiä.
Juu kun heitä näkee joka paikassa toljottamassa niin tulee väkisinkin mieleen että olisiko se väestönvaihto sittenkin viisaampi ratkaisu.