IJF tuli järkiinsä ja muokkasi sääntöjä radikaalisti takaisinpäin. Judosta tulee taas järkevän näköistä kamppailua. Onneksi olkoon kaikille judokoille!
Nyt uusilla jalkaotteet sallivilla säännöillää Suomen 10 000 bjj-harrastajista saattaisi löytyä hyvinkin porukkaa kisoja elvyttämään. Lukkopainin suosion nousun myötä vapaapaini on monella sen verran hyvin hallussa, että vastus saattaa olla yllättävän laadukasta monelle judokalle.
Nyt vaan tarvitaan vähän joustoa jäykkään judomeininkiin. Bjj:ssa pikkukisoihin ei tarvita mitään lisenssiä ja Suomessa vasta Finnish Open / SM vaatii lisenssin, joka on varsin kohtuuhintainen. Jos lisää porukkaa halutaan judokisoihin, pitää miettiä miten judolisenssin saa menemättä heti naimisiin judon kanssa?
Judoliitto ja judopäättäjät voivat valita nyt käpertyvätkö kilpikonnapuolustukseen vai avaavatko pelin niin, että kaikki saavat kamppailla ja kisamatoilla on lisää väkeä?
Uudet säännöt! Nyt vielä kertalisenssi, niin Suomen judo saattaa olla pelastettu?
Anonyymi-ap
1
357
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tullut jalkoihin tarttumisia, joten ei taida olla tulijoita muista lajeista judoon. Krekopainijat jatkaa omassa kuplassaan ja judo on ajautunut liian kauas muista lajeista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31201Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661132Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1011010Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt268843- 129837
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.66825Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.63744Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan44744Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää391720