Siun sote yt-neuvottelut

"Siun sotessa on alkamassa koko organisaatiota koskevat yt-neuvottelut.

Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen aluehallitus käsittelee asiaa kokouksessaan keskiviikkona 18. joulukuuta. Jos ja oletettavasti kun päätös on myönteinen, neuvottelut alkavat tammikuussa.

Tiedotteessa mainitaan taustalla olevan tuotannolliset ja taloudelliset syyt sekä toiminnan uudelleenjärjestelyt, joiden myötä työvoiman tarve on vähenemässä "oleellisesti ja pysyvästi". "

Työvoiman tarve vähenemässä...?

"Siun sote arvioi, että mikäli puolet säästöpaketista kohdistettaisiin henkilöstöön, tarkoittaisi se noin 270 henkilötyövuoden vähentämistä. Vuoden 2023 lopussa Siun soten henkilöstömäärä oli hieman reilu 8 000."

Kaistapäitäkö siellä hallintohimmelissä ovat? Onko aikomus lopettaa kaikki hoitotoimet kokonaan, kun nytkään ei enää saa aikaa kuin yksityislääkäriltä?
11956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Onneksi leikkaukset ei koske hyvinvointialueen puoluetukea. Siihen tulee korotus vuodenvaihteessa, montakohan vanhusta pitää jättää hoitamatta, että saadaan puoluetuet maksettua, ilman tukiahan moni sairastuu.....vai sairastuuko?

Äänestä
  • Ja johtoportaalle pitää ilman muuta saada muutaman tonnin palkankorotus, on tuo henkilöstön karsiminen vaan niin rankkaa touhua.
    Siinä kun pitää johtaa tragediaa ja vaikka mitä, on siinä kaikenlaista...

    Äänestä

On ollut koko ajan pulaa osaajista. Mahtaako asia parantua niitä vähentämällä ? Mielestäni kyse on osaamattomuudesta joka ruokkii epäluuloa koko kompleksia kohtaan.Parikymmentä vuotta sitten sinne hankittiin kalleimmat laitteet käyttöön mutta puolueitten hankkimat lääkärit ja henkilökunta eivät osanneet niitä käyttää.
Ehkäpä kysymyksessä onkin perintönä saatu kyvyttömyys joka vaivaa koko puolueväkeä.Yhdistettynä ylisuuriin palkkoihin seuraa tuttu loppu.Työn teko ei kiinnosta vaan keskitytään juhlimiseen potilaat unohtaen. Siun Sotea ei olisi pitänyt koskaan aloittaa eikä kaupunkien rakentamista maaseudun kustannuksella. Päättäjiksi arvotut pitää puolueissa työllistää toisiin töihin tekemään koulutusta vastaavaa työtä josta ei ymmärrä mitään.Sanoin jo vuosia sitten että pitää keskittyä sairaaloissa potilaiden hoitoon eikä kalliiseen rakentamiseen. Nyt näemme miten oikeassa olin. Koko yhteishunta on väärällä polulla kohti romahdusta koska puoluväki ei käsitä mitään todellisuudesta jossa kaikki perustuu säästämiseen ja niukkuuteen. Ahneus ja muista piittaamattomuus aiheutti Putinin sodan.Se on liian kallista meille kuten koko uho jossa järki seisoo.Metsä pelasti kupungit ja mökit jäätymiseltä.Venäjän kappa pelasti metsiä hakkuilta ja menetetyt kantorahat otettiin metsänomistajien taskuista. Palkitkaa nyt ihmeessä ne jotka pitivät yllä elämää Suomessa.Vanhukset pitää ensin hoitaa,lapset aikanaan.Sitä varten on koulutettu lääkärit. Puolueet häipykööt sairaaloista tuhoamasta tärkeää työtä.

Äänestä
  • Siua varmaan kakittaa ku noin pitkän tarinan satuilit.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Siua varmaan kakittaa ku noin pitkän tarinan satuilit.

    Ei, kyllä Puolassakin aikoinaan vika oli Puolan johdossa, ihan kuin Igorin Ladassa...
    Johdosta se vika löytyy tässäkin asiassa, ei tämä hoitohenkilöstön eikä asiakkaiden syytä ole.
    Huonosti johdettu on puoliksi kaadettu.

    Äänestä

Siellä on hallinnossa yli puolet liikaa porukkaa. Silloin kun kaikki toimi ei tarvittu kuin muutamia ylilääkäreitä ja osastonhoitajia, jotka vastasivat hallinnosta. Tällaista poliittista aluevaltuustohärveliä ei olisi osattu edes kuvitella. Toinen turha rahanreikä on älytön liika rakentaminen. Ja pohjaton molokinkita on digitalisaatio, jolla kerätään rahaa maailman rikkaimmille miljardööriglobalisteille.

Äänestä

Hämmentävää matematiikkaa, että 270 henkilöllä saadaan puolet säästöistä. Boston Consulting Group päätyi erittäin toisenlaisiin lukemiin ihan katsomalla yhtiön tilinpäätöstä. Voi olla että kaikki pois potkittavat ovat päällikkö, johtaja ja lääkäritasoisia henkilöitä, niin silloin päästää 270 henkilötyövuoteen. Laskennallisesti määrä pitäisi olla 600-800 henkilötyövuotta ja silloinkin lukema pitää olla yläpäässä, normaalia 12 % sääntöä noudattaen.

Äänestä

Nyt tarvitaan työntövoimaa!

Äänestä
  • Hinausta tela traktorilla montun pohjalle. Hävettää Siun Sote n puolesta.

    Äänestä

Alkaa sairaiden alasajo ja ruumiiden kuukausi. Johtajille ja puolueille tukea riittää, kaikki veronmaksajana rahoja. Minne on kadonnut inhimillisyys sairaiden hoidosta, aluehallituksen puheenjohtaja Mustonen. Asiakkaat sen palveluiden laadun tietävät puoluepolitiikalla pilattu koko sairaiden hoito. Maksut kyllä nousee, mutta palvelujen taho laskee kuin lehmän häntä. Meijän maakunta ???????!!!!!!!

Äänestä

Työntövoima taitaa olla johdolta loppunut, eikös silloin yrityksen johto pitäisi vapauttaa tehtävästään?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Siun sotessa on alkamassa koko organisaatiota koskevat yt-neuvottelut.

Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen aluehallitus käsittelee asiaa kokouksessaan keskiviikkona 18. joulukuuta. Jos ja oletettavasti kun päätös on myönteinen, neuvottelut alkavat tammikuussa.

Tiedotteessa mainitaan taustalla olevan tuotannolliset ja taloudelliset syyt sekä toiminnan uudelleenjärjestelyt, joiden myötä työvoiman tarve on vähenemässä "oleellisesti ja pysyvästi". "

Työvoiman tarve vähenemässä...?

"Siun sote arvioi, että mikäli puolet säästöpaketista kohdistettaisiin henkilöstöön, tarkoittaisi se noin 270 henkilötyövuoden vähentämistä. Vuoden 2023 lopussa Siun soten henkilöstömäärä oli hieman reilu 8 000."

Kaistapäitäkö siellä hallintohimmelissä ovat? Onko aikomus lopettaa kaikki hoitotoimet kokonaan, kun nytkään ei enää saa aikaa kuin yksityislääkäriltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu