Joulukortit ym. muistamiset

Anonyymi-ap

Minulla on pienellä eläkkeellä oleva tuttava, jota olen vuosien varrella muistanut monin tavoin merkkipäivinä ja jouluna. En ole koskaan saanut häneltä joulukortteja. En ole niitä kaivannutkaan, mutta mieltäni on jäänyt vaivaamaan kun hän on pari kertaa puhunut siitä, miten mukava hänestä on kirjoittaa joulukortteja ja lähettää niitä. Minua ei haittaa vaikka en koskaan saisi häneltä joulukorttia tai mitään muutakaan, mutta tuollaiset puheet tuntuvat oudolta.

Näin joulun alla mieleeni tuli pariin kertaan ajatus, että voisin ostaa hänelle jouluruokia. Kysyin häneltä, sopiiko tämä. Hän sanoikin että hän on laskeskellut että pärjää ilman. Häkellyin niin tuosta vastauksesta, että kysyin haluaisiko hän jotain muuta joululahjaksi. Hän jäi miettimään asiaa ja lupasin soittaa hänelle ensi viikolla.

Yöllä tuo asia pyöri mielessäni ja minua alkoi harmittaa. Olisi ollut helppo viedä kassillinen jotakin jouluruokia, hänen toiveidensa mukaisia. En tietenkään ala mitään suuria toiveita täyttämään, koska olen itsekin pienituloinen ihminen ja töitäkin minulla on vain silloin tällöin.

Tuosta joulukorttiasiasta ajattelin hänelle mainita. Jos vaikka saisin tietää mitä hän sillä tarkoittaa. Ehkä hän ei ole tarkoittanut mitään vaan on ajattelemattomuuksissaan puhunut. Mutta tulee mieleen, että minä en hänelle merkitse edes yhden joulukortin vertaa, vaikka olen vuosien varrella nähnyt paljon vaivaa hänen ilahduttamisekseen. Todennäköisesti jossain vaiheessa tämän kukkaron nyörit sulkeutuvat...

2

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jospa hän lähettelee niitä joulukortteja sellaisille jotka asuvat kauempana eikä ole heidän kanssaan juurikaan muuten tekemisissä. Sinua hän näkee useammin ja ei ole nähnyt tarpeelliseksi korttia lähettää kun ne joulun toivotukset voi tavatessa esittää kasvotusten.
      En minäkään koskaan kortteja laita sellaisille joita nään usein kasvokkain , laitan vain sellaisille jotka asuvat kauempana muilla paikkakunnilla.

      • Anonyymi

        Ehkäpä. Hän ei odotellutkaan ensi viikkoon, jolloin olin luvannut soittaa, vaan soitti itse tänään. Hänellä olisi ollut aika hintava toivomus, jota en nyt kuitenkaan alkanut toteuttaa. Katsoin verkkokaupoista hänelle kyseistä tuotetta, mutta hänen mielestään se oli liian halpa! Yritin äsken vielä soittaa hänelle, mutta puhelin oli varattu. Hän mainitsi jonkun tuttavansa, joka ehkä voisi hänelle tuon toivomuksen toteuttaa. Saas nähdä. Toistaiseksi jäi vielä mainitsematta tuo joulukorttiasia, kun oli niin kiireisiä asioita hänellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe