Kunnallisvalitukset ja poliisille ilmoitukset Sysmässä

Anonyymi-ap

Hallinto-oikeus ja poliisi ilmoitukset tuntuvat olevan Sysmässä herkästi esiin tulevia asioita. Kunnallisvalituksen voi tehdä kuka tahansa kuntalainen, mikäli hän huomaa mielestään päätöksenteossa virheen (väärässä järjestyksessä bla bla...). Ja polliisille voi tehdä rikosilmoituksen jos kokee että lakia on rikottu jossain. Esim. naapuri ajaa pyörällä ilman takavaloa tms. syy.
Mutta kukaan ei koskaan kerro, mitä näistä valituksista seuraa. Yleensä virheet ovat jo korjattu kun joku päätös tulee.

15

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoituksestasi paistaa läpi ymmärtämättömyys. "Yleensä virheet ovat jo korjattu kun joku päätös tulee." on sen verran typerä kommentti. Ihan hallinnon perustiedotkin omaava ymmärtää että jos asia on hallinto-oikeudessa niin samaa asiaa ei voida kunnassa käsitellä , ei edes korjata.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä , nolla aloitus.

    • Anonyymi

      Mutta kun kysymys onkin että mitä sitten? Sinun on pakko maksaa 260 ja haukut muita typeriksi. HE He

      • Anonyymi

        No hallintovalituksesta sen verran että jos valitus menee läpi niin kunta joutuu korjaamaan päätöksensä tai menettelynsä. Jos taas valitus ei mene läpi niin siitä seuraa tuo maksu valittajalle ja kunnan päätös jää voimaan. Rikosilmoituksessa taas on montakin vaihtoehtoa, asiaa ei tutkita, esitutkinnan jälkeen voi tulla syyttämispäätös tai syyte, syytteen jälkeen taas voi tulla langettava tai vapauttava tuomio. Rikosilmoituksesta ei kuitenkaan sen tekijälle aiheudu mitään seuraamuksia ellei sitten ilmoitusta katsota rikollisella tavalla tehdyksi.


    • Anonyymi

      Mille taholle pitää tehdä ilmoitus jos tietää kuntalaisen nostavan tukia väärin perustein?

      • Anonyymi

        Aloitetaan niistä sinun omista rikoksista jotka ei kestä päivän valoa, ja sitten puidaan ne toisten rikokset läpitte, jos niitä edes on olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloitetaan niistä sinun omista rikoksista jotka ei kestä päivän valoa, ja sitten puidaan ne toisten rikokset läpitte, jos niitä edes on olemassa.

        Tutkintaan lähtee usein myös ilmoittajan taustat, kun käräjillä niitä tuomioita langetetaan rikoksen tekijöille.


    • Anonyymi

      Minkä takia poliisille on tehty tutkintapyyntö?

      • Anonyymi

        Mikä rikosepäily on?


    • Anonyymi

      Mutta mitä hyötyä, tehdyistä valituksista on?

      • Anonyymi

        Koulutetaan virkamiehiä ja päättäjiä hoitamaan asioita kunnolla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulutetaan virkamiehiä ja päättäjiä hoitamaan asioita kunnolla?

        Kellä on kyseinen mandaatti Sysmässä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kellä on kyseinen mandaatti Sysmässä?

        Kuntalaisilla ja muilla asianosaisilla. Hehän niitä valituksia ovat oikeutettuja tehtailemaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Keistä kaikista tutkintapyyntö on tehty?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaisten kannatus enää 12,9%

      Perussuomalaisten kannatus laskee edelleen kuntavaaleissa. Kannatus sulaa kuin kevälumi auringossa. Onkos tuo ihme, kun
      Perussuomalaiset
      652
      27455
    2. MTV: Stubbin turvamies ampui itsensä haulikolla virka-asunnon kellarissa

      Kaksi korkean turvaluokituksen poliisia on ampunut itsensä virantoimituksessa lyhyen ajan sisällä. Marraskuussa tasavall
      Maailman menoa
      202
      2432
    3. Surullinen olo

      Mutta helpottunutkin😭
      Ikävä
      117
      1800
    4. Perussuomalaiset leikkaa suomalaisilta enemmän kuin mikään puolue ikinä on leikannut

      Suomalaisia pitää auttaa ensin, uskottelivat kehitysavun leikkausten kapellimestarit Purra ja Tavio. Kannattajat äänest
      Salo
      3
      1766
    5. Amerikka vajoamassa diktatuuriksi?

      Trumpin ja Muskin -koalitio on ravistelee amerikkalaisen demokratian perusteita. Republikaanienemmistöinen kongressi on
      Maailman menoa
      310
      1726
    6. Bachelor-Joonas sekstasi toisen naisen kanssa - Tästä syystä valitsi kuitenkin Monican: "Nyt mun..."

      Bachelor Suomi -realityssä koitti lopullisen valinnan hetki. Paljon onnea ja lykkyä rakkauteen Joonas ja Monica! Lue l
      Bachelor
      30
      1478
    7. Onko kaivattusi

      Millainen luonteeltaan?
      Ikävä
      69
      1430
    8. Mitä ajattelet

      Kaivatustasi juuri nyt?
      Ikävä
      99
      1417
    9. Suurimman osan ajasta tuntuu, että turha toivo

      mutta sitten hetkittäin tulee tunne, että jotain sittenkin voi olla. Mistä tämä tulee? Sen olen tiedostanut, että sinä o
      Ikävä
      11
      1356
    10. Miksi en antautunut sulle mies?

      Vaikka olin ihastunut... Vaikka tunsin olevani turvassa sun seurassa... Vaikka sä olisit halunnut... Vaikka mä olisin
      Ikävä
      147
      1344
    Aihe