Ruotsissa erään yhtiön työntekijöitä on kehotettu hyvän joulun asemasta toivottamaan toisileen hyvää juhlan aikaa.
Joulu liitetään kristilliseen perinteeseen ja koska Ruotsissa on paljon muslimeja, niin he pahastuvat jos joutuvat kuulemaan joulu-sanan.
Tällä yhtiöllä on myös Suomessa tehtaita ja sama suositus koskee näitä.
Joulu liitetään kristilliseen perinteeseen ja koska Ruotsissa on paljon muslimeja, niin he pahastuvat jos joutuvat kuulemaan joulu-sanan.
Tällä yhtiöllä on myös Suomessa tehtaita ja sama suositus koskee näitä.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kukaan ei tarvitse mitään jeesuspaskaa.
Me tarvisemme sossuri pskaa tulonsiirtoja rysän malliin
70 vuotta sossuilua Venäjällä kasvatti kansane läimelli siksi raakalaisiksi moraalitto lottomiksi raakalai siksi juuri mitä ovat nyt
Sinä olet sen tarpeessa eniten.
Hengellisen rauhallista joulunaikaa!
Yltiösuvaitsevuutta. Woketuksen jäljet näkyvät.
Tuommosesta jää vain pashka maku suuhun.
mAKUA maailmalta.
Onko Häkkäsen pituus peräti 169,5 cm, kuten jossain oli merkintä. Pieni mies.
Joten mitä haluat sillä selittää. Kukin n oman kokoisensa , mitä siitä tarttee jauhaa.
Tuolla naapuripalstalla vertasivat muurahaiskarhuun, samaa näköä.
Tyhmiä vertauksia jotka osoittavat typeryyttä vertaajalta.
Li Andersson seisoo EU kuvissa Antifa- väkivaltajärjestön tukena
Isompi nainen
Näkyy selvästi
Ruotsissa nousu niin kova kohu ja vastalauseita, et peruivat suosituksen. Taas saa toivottaa Hyvää Joulua!
SAATANAN PALVOJAT ne haluaa muuttaa kaikkea.
24.12 on heidän juhlapäivä.
Oikea juhla on kuten ordokseilla 7.1 juliaanisen kalenterin mukaan.
Olette sokeita ja kuuroja saatananpalvoja kababalisti juutalaisille.
Näette vain islamin kaikessa ette tajua mitä ne juutal tekee ja ovat tehneet.
Hölmöä paasausta.
Miksi ihmeessä toivottaa hyvää juhlan aikaa, eihän joulun aika ole ainakaan islamisteille mitään juhlan aikaa, vaikka saavatkin samat vapaapäivät kuin joulua viettävät. Muslimit joutaisivat töihin joulun ja muiden kirkollispyhien aikaan kun eivät ko. pyhäpäiviä tunnusta.
Eikö ihminen mainitse mikä yhtiö se on, kun sanoo aaan niin sanoo been myös
Samoin ateistit joutaisivat töihin kaikkina kirkollisina pyhäpäivinä.
Miksi muuten ateisteillekin maksetaan pyhäpäiväkorvauksia, jos joutuvat olemaan töissä pyhinä? Eihän heille mikään ole Pyhää.
Ateistit eivät sentään pahastu tai vaadi joulun toivotusta ja muuta jouluun liittyvää lopettamaan itsensä vuoksi, muslimit vetävät herneen nenään heti jos kuulevat/näkevät jotakin raamattuun liittyvää.
Sehän tässä kuule ikävää onkin, kun muslimit ei ole herneitä vetäny nenään vaan suomalaiset ITSE uhriutuvat muslimien puolesta, ihan kantasuomalaiset (jotkut) ovat ehdotelleet mm. suvivirren laulamisen lopettamista, ei suinkaan muslimit!
No, jokaisella on mielipiteensä kokemustensa mukaan.
Miksi suomalaiset itseänsä alistaa? Omia perinteitään muuttaa maahanmuuttajien takia?
Eipä jäisi paljoa pyhätyökorvausten nostajia jos vain tosiuskovaiset niitä saisivat, suomalaisista kun tosiasiassa vähintään 95 % ei usko jumalasatuja vaikka jokin osa vielä muodon ja tapauskovaisuuden vuoksi kirkkoon kuuluukin...Montako prosenttia suomalaisista käy säännöllisesti kirkonmenoissa, montako prosenttia lukee säännöllisesti raamattua ja rukoilee, ehkä 0,01 prosenttia..?
Taitaa olla mutua tuo 95%.
Mikähän yhtiö se mahtaa olla ?
Ylläpito poisti vastauksen, jossa kerroin yhtiön nimen.
Mikä siinä on kiellettyä?
Yitetäänpä vielä kerran.
Se on teräskonserni SSAB.
Hail Satan!
En etsi valtaa loistoa on takuulla hankala pala. eiku paikka
Raahen terästehtaalla sana juttu, Raahessa ei saa viettää joulua.
Ettei kukaan vain loukkaannu.
sama
Tuo on valetta, Raahessa juhlitaan takuuvarmasti suomalaista joulua.
Kauheeta! Ihmisiä ajatellaan ja heitä kohdellaan samanarvoisesti.
Onko paha?
Maassa maan tavalla. Hyvää Joulua! God Jul!
Muistatteko omaa työelämäänne, silloin vielä lähetettiin joulukortteja yhteiskumppaneille. Nythän kaikki toivotukset menevät netin ja sähköpostin kautta.
Eihän sitä Hyvää Joulua voi toivottaa sellaisiin valtioihin joissa Joulua ei vietetä.
Lehdet on täynnä joulutervehdyksiä.
On kehittymässä uusi kieli, tulee kiertoilmaisuja, niistäkin asia selviää.
Kieli muuttuu pikkuhiljaa, sitä se on tehnyt aina, jo vuosisatoja, jos ei tuhansia.
Outoja nuo Göranit.