YLE kirjoittaa stop merkin takaa liukastelleesta teiden sankarina?

https://yle.fi/a/74-20131484
En mitenkään tunne tätä kyseistä tapausta, mutta itselläni sattui samassa risteyksessä viimekk ensilumilla vaaratilanne. Eikä myöskään huumeissa ajella,siinä ei mtn puolusteltavaa. Mutta mutta...
Nainen hopealla pikku autollaan liukasteli tuon stop merkin takaa suoraan eteeni!!
Liukasta oli kyllä ja jarrut lukossa ei auto käänny, mutta hänen kommenttinsa kun tarkastelemme autojamme oli hämmentävä!
Meno jotenkin näin: olishan siin ojaan pystynyt kääntään, mutta ajattelin että livahtaa nopeesti ohitses kun hiljaa näytit tulevan"
Koitin häntä valistaa että aina parempi siellä ojassa kuin valtatiellä!!
Eikai olis sama nainen ollut taas kesärenkaat alla liikenteessä?
3410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tokihan nyt juu ojaan mieluummin,noissa vauhdeis mitä tuos saa tulee vain peltilommoo ja muovisirua, pahimmassa tapauksessa musta silmä turvatyynystä!!!!
VS
Valtatielle päätyminen,vaikka 60kmh rajoitus,ei toinen myöskään huonoissa keleissä saa pysäytettyä, tässä vauhdissa varsinkin törmäys puolella istuvat ovat isossa vaarassa loukkaantua vakavasti/jopa kuolla!!
Ja ainahan sieltä voi joku tulla lujempaa, pahimmassa tapauksessa rekka rajoitinta vasten 88kmh, silloin ainakin alle liukuneesta autosta saati sen kuljettajasta ei jää mitään!
Hieman järkeä olis syytä käyttää,nykyään näkee aivan liian paljon näitä nyky-autojen järjestelmiin luottavia,joilla ei ole ajokokemusta miten toimia kun auto lähteekin viemään kuljettajaa ja näitä näkyy ojissa tasaisin väliajoin!!
Uskaltaisin väittää että jokaiselle teinille olisi liukkaanradan ajo ilman nyky autojen hienouksia,vaikka sitten vain pois kytkettynä iso turvallisuutta lisäävä tekijä mikä ei valitettavasti ole nykyisin edes pakollista!
Simulaattori riittää...
Aina ei tekniikka ole kaikessa hyväksi ,vaikka useimmiten onkin. Itse ajan paljon ammatikseen,uudehkoa kalustoa. Silti oma käyttis on yli 20v vanha karvalakki malli. Ainut nykyajan avustin on abs jarrut ja tätä pystyy huoltaa/korjaa itse

Äänestä

Siitä kun ohi ajelin nii molemmat autot oli jo tiellä, ja kuinkas ollakaan toinen kyllä oli melko pieni ja väriltään vaalean harmaa/hopea. En sitten tiedä kumpi auto oli kumman mutta luulis virkavallan ottavan jo kortin pois ja tuntuvat sakot päälle jos kesärenkailla liukastellaan joulukuun puolivälissä valtatielle!!
Ylen jutusta kyllä saa valitettavasti juurikin tuon käsityksen että oli hyväkin juttu kun ajo toisen kylkeen, mitäs sit jos siellä toises autos olis ollu esim lapsiperhe?

Äänestä

Talvirenkaat kuulemma ollu tällä kertaa,muttei niis nastoja hirveenmin kai ollu.. tämmöstä kuulopuhetta toki.
Ilmeisesti on sama nainen joka ennenkin juuri täs risteyksessä tuossa liukastellut!
Poijille sattu ikävä sivuosuma nyt täs kun joutuvat kans käräjille, mutta onneks ei tosiaan ollut lapsiperhe tmv täs toises autos

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/74-20131484
En mitenkään tunne tätä kyseistä tapausta, mutta itselläni sattui samassa risteyksessä viimekk ensilumilla vaaratilanne. Eikä myöskään huumeissa ajella,siinä ei mtn puolusteltavaa. Mutta mutta...
Nainen hopealla pikku autollaan liukasteli tuon stop merkin takaa suoraan eteeni!!
Liukasta oli kyllä ja jarrut lukossa ei auto käänny, mutta hänen kommenttinsa kun tarkastelemme autojamme oli hämmentävä!
Meno jotenkin näin: olishan siin ojaan pystynyt kääntään, mutta ajattelin että livahtaa nopeesti ohitses kun hiljaa näytit tulevan"
Koitin häntä valistaa että aina parempi siellä ojassa kuin valtatiellä!!
Eikai olis sama nainen ollut taas kesärenkaat alla liikenteessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu