Kuopion Yliopistollinen Sairaala (KYS) kokemuksia?

Anonyymi-ap

Tähän viestiketjuun kokemuksia ja muuta keskustelua kyseisestä sairaalasta
👇🏥🚑👨‍⚕️👩🏻‍⚕️

15

1259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hoito hyvää, lääkärit ja hoitohenkilöstö ammattitaitoista ja ystävällistä, mutta harvakseltaan kävijälle itse rakennuskompleksi on kuin labyrintti.
      Omien kokemuksieni perusteella voin suositella KYS :siä kaikille muillekin sairaalahoidon tarpeessa oleville.

    • Anonyymi

      Huippu hoitoa sydänosastolla ja muualla, suurimmat kiitokset ja jaksamista koko henkilökunnalle, Ymmärretään me kaikki hoitoa tarvitsevat olla oikeesti kiitollisia jokaisesta sairaalan työntekijästä, hattu päästä.

      • Anonyymi

        👍👍


    • Anonyymi

      Erittäin hyviä kokemuksia Kysin lääkäreistä, ammattitaitoisia, ystävällisiä, asiakasta kuuntelevia.
      Ja nimenomaan Kysin puolella.

    • Anonyymi

      Miettikääpä miten monen elämä on lääketieteen varassa ? Ihmisen
      elinikä on kohonnut merkittävästi vaikkapa 50 vuodessa. Mitä itse
      ollaan valmiitt asian hyväksi tekemään ?

    • Anonyymi

      Mt-diagnoosin aiemmin saaneiden ei kannata mennä päivystykseen, tai odottaa, tai olettaa saavansa asianmukaisia, tai ainakaan somaattisen puolen tutkimuksia. Sen verran asenteellista on valitettavasti se suhtautuminen, tai kohtelu terveydenhuollossa, ainakin tällä alueella. Joidenkin kohdalla on laitettu automaattisesti psykalle.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä. Itse olen kokenut vain halveksuntaa ja takapäin ilkkumista. Opiskelijat laitetaan valvomatta hoitamaan...Raiskattunakin sinne mennyt ja ei otettu todesta, tutkimuksetkin tehtiin kun niin vaadin. Entinen mt-diagnoosi alla, liekkö se siihen vaikuttanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen samaa mieltä. Itse olen kokenut vain halveksuntaa ja takapäin ilkkumista. Opiskelijat laitetaan valvomatta hoitamaan...Raiskattunakin sinne mennyt ja ei otettu todesta, tutkimuksetkin tehtiin kun niin vaadin. Entinen mt-diagnoosi alla, liekkö se siihen vaikuttanut.

        Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen samaa mieltä. Itse olen kokenut vain halveksuntaa ja takapäin ilkkumista. Opiskelijat laitetaan valvomatta hoitamaan...Raiskattunakin sinne mennyt ja ei otettu todesta, tutkimuksetkin tehtiin kun niin vaadin. Entinen mt-diagnoosi alla, liekkö se siihen vaikuttanut.

        KYS, sen päivystys ja jopa psykiatrisella puolella toimivat eivät todellakaan aina usko kohtaamiaan potilaita ja sitä, mitä he sanovat. Tämä on enemmän sääntö, kuin poikkeus. Jos on yhtään mahdollista, älkää kukaan koskaan hakeutuko yhteenkään tämän alueen psykiatriseen sairaalaan. Koska jos saa yhdenkään mt-diagnoosin, se leimaa hänet koko loppuelämäksi. Potilasta ei kuunnella, eikä uskota missään asiassa, mitä hän sanoo. Potilasta pidetään vain mt-tapauksena. Somaattisia tutkimuksia ei välttämättä tehdä, vaan mt-taustan omaavat lähetetään surullisen usein psykiatriselle osastolle.

        Kiitellyssä ja niin kovin kehutussa Kuopion yliopistollisessa sairaalassa harjoitetaan paitsi rasismia, asenteellisuutta, myös potilaiden priorisointia, erittäin ja valitettavan paljon. Tämä on asia, jota ei tuoda tarpeeksi valoon. Mutta tätä on harjoitettu kyseisessä sairaalassa jo useita vuosikymmeniä.


    • Anonyymi

      Aina, kun olen tarvinnut olen saanut hyvää hoitoa.

    • Anonyymi

      Parempi ku en sano mitään.

    • Anonyymi

      🏥🏥

    • Anonyymi

      No kai siellä moni asioinut😄😄

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3720
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2916
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2401
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1555
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1380
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe