Mitä taloyhtiö voi tehdä vahngolliselle osakkaalle?

Anonyymi-ap

Taloyhtiöllämme on osakas, joka omistaa yhtiössä pari asuntoa, joita vuokraa eteenpäin. Periaatesyistä osakas ehdottomasti kieltäytyy edellyttämästä vuokralaisiltaan kotivakuutusta. Yksi vuokralaisista on moniongelmatapaus, jonka viimeisin rötväily aiheutti 20 000 euron edestä vahinkoa, eikä ole mitään syytä odottaa, että edes tämän tapauksen vahingot jäävät tähän tai ettei seuraavaa tulisi.

Osakas pesee kätensä koko kuviosta ja kehoittaa perimään rahat vuokralaiselta. Helvetti jäätyy ennen kuin hänellä on rahaa sellaiseen. Osakas ei edelleenkään aio edellyttää kotivakuutuksia ja pitää asiaa lemmikkitermiittiensä ja taloyhtiön välisenä ongelmana. Yksi osakkaan aiempi vuokralainen on häädetty jatkuvan ilkivallan takia, toinen asunnon käyttämisestä laittomaan liiketoimintaan. Ei ole syytä olettaa, että osakas ryhtyisi valikoivammaksi. Missä vaiheessa meillä alkaa olla perusteet haltuunottoon? (Osakas tietenkin väittää, ettei ole syypää mihinkään.)

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän hän ole vastuussa vuokralaisistaan, sellaista lakia ei ole olemassakaan että osakkeen omistaja olisi velvollinen valitsemaan sellaisia vuokralaisia jotka sinulle kelpaisivat. Ihan vapaasti saa vuokrata asuntonsa luottotiedottomalle joka ei vakuutusyhtiön sääntöjen takia pysty ottamaan kotivakuutusta. Ei tuolla asialla ole mitään merkitystä jos se luottotiedoton vuokralainen ei aiheuta vahinkoa johon hän on syyllinen.
      Nyt kun hallitus järjettömien säästöjensä takia ajaa vähävaraiset ihmiset etsimään uusia halvempia asuntoja, on niihin paljon luottotiedottomia tarjolla. Ei luottotiedottomuus ole mikään sairaus eikä niin kamala asia kuin esim juuri sinä siitä ajattelet. Muuta itse johonkin arvoalueelle tai ok-taloon jos noin pahasti ahdistaa. Anna ihmisten olla, kyllä sellaiset asukkaat häädetään jotka häiriköi tai ei maksa vuokriaan , älä sinä niistä tärise!

      • Anonyymi

        "Jos ei aiheuta"-vaihe meni jo. On aiheuttanut ja todennäköisesti tulee aiheuttamaan lisää. Ei sekään nyt kelpaa, että taloyhtiö joutuu maksamaan mitä tahansa.
        -AP


    • Anonyymi

      Häätö ja asunnon haltuunotto kunnes velat on kuitattu.
      Helppoa. Eikö teillä ole kunnon isännöitsijää???

      • Anonyymi

        Ei se noin toimi: Haltuunotto on toki mahdollisuus (ja sen onnistumisen kynnyksestä kyselenkin), mutta haltuunottoa (joka kohdistuu osakkaaseen) ei voi suoraan kytkeä vuokralaisen tekemän vahingon korvaamiseen.
        -AP


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe