Onko amiksessa penkkareita?

Anonyymi-ap

Moro!
Olen Turun amiksesta ja n. 2-3kk sitten tuli tiedoksi erästä S24 keskustelusta että kaksoistutkinnossa (tai amiksessa) ei olekkaan penkkareita (https://keskustelu.suomi24.fi/t/12277535/amiksen-juhlat).

Kyllä, se on liian vanha (2014 vuodelta), mutta suomessa jokatapauksessa harvoin vaihtuu mitään.

Nytten löysin Turun Amiksen Tiktok sivuston josta löytyi video 2023 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7198207191592029446?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) ja 2024 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7333574569820720416?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) vuodelta jossa he arvostelevat toistensa penkkari puvut, nii nyt tuli se kymysys taas ylös.

Lopulta en voinu löytää mitään infoo paitsi se postaus ja pari tiktok videota. Opettajilta nolottaa kysyä koska amis ei ole paras paikka ja kertoa jollekkin että ei ole rahaa penkkareihin ei ole paras tapa viettää aikaa.

TL;DR Onko amiksessa (tai ainaski Turun Ammatti-instituutissa) penkkareita kaksoistutkinnon opiskelijoille?

8

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei amiksessa ole koskaan ollut penkkareita. Eihän amiksessa ole abejakaan, vaikka jotkut osallistuvat ylppäreihin, mutta se tapahtuu lukion puolella.

      Penkkarit on vain lukiolaisten juttu. Abit ajelevat kuorma-autoilla, kiljuvat ja jakavat karkkia... Muutakin hulinaa on. Säännöllinen koulu on ohi. Amislaisilla on silloin tavallinen koulupäivä ja koulu jatkuu toukokuun loppuun.

      • Anonyymi

        Eli se on vain lukiolaisille? Onks sama vastaus kaksoistutkinnon opiskelijoille?


    • Anonyymi

      Lukiolaiset järjestävät penkkarit omassa koulussaan, he tekevät sen itse. Koulu ei niitä penkkareita järjestä. Amislaiset eivät järjestä penkkareita. Pieni vähemmistö amislaisista tekee kaksoistutkinnon, heilläkin amisopinnot jatkuvat toukokuun lopulle. Aihetta koulun päättäjäisiin ei ole vielä helmikuussa.

      • Anonyymi

        Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?

        Lukio ei järjestä penkkareita vaan lukiolaiset itse! Penkkarit eivät kuulu opetukseen, penkkarit on lukiolaisten oma asia. Lukiossa ei ole pakko olla penkkareita.

        Sitten kun kaksoistutkinnon opiskelijat alkavat itse järjestää penkkareita, niin sitten on heilläkin penkkarit. Ei niitä koulu järjestä oppilaille.


    • Anonyymi

      Penkkareihin ei todellakaan ole pakko osallistua, jos ei halua. Eikä tarvitse selittää mitään rahasta tai muusta, riittää ettei halua. Ei penkkarit ole kaikkien juttu. Itsekään en penkkareihin aikoinani osallistunut, ja se ei vaikuttanut mihinkään mitään.

      • Anonyymi

        Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.

        Sun frendi on oikeassa muuten, mutta kaksoistutkintoon ei sisälly lukiota. Vain amis, joitain lukiokursseja niissä aineissa, jotka aikoo kirjoittaa, ja ylppärit. Kaksoistutkinnon oppilaat ovat amislaisia ja heille on kaikki amiksen juhlat, huvit ja ilot. Kaksoistutkinto tarkoittaa, että on amistutkinto ja ylioppilastutkinto. Koko lukio ei kaksoistutkintoon sisälly etkä saa lukion päättötodistusta.

        Puhutaan kolmoistutkinnosta, jos käy amiksen rinnalla koko lukion ja kirjoittaa ylioppilaaksi. Amis ja koko lukio yhtä aikaa on kuitenkin useimmiten mahdottomuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5547
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      170
      2049
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      160
      1641
    4. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      8
      1447
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1344
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      30
      1331
    7. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      66
      1299
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1184
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1165
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      212
      1098
    Aihe