Moro!
Olen Turun amiksesta ja n. 2-3kk sitten tuli tiedoksi erästä S24 keskustelusta että kaksoistutkinnossa (tai amiksessa) ei olekkaan penkkareita (https://keskustelu.suomi24.fi/t/12277535/amiksen-juhlat).
Kyllä, se on liian vanha (2014 vuodelta), mutta suomessa jokatapauksessa harvoin vaihtuu mitään.
Nytten löysin Turun Amiksen Tiktok sivuston josta löytyi video 2023 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7198207191592029446?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) ja 2024 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7333574569820720416?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) vuodelta jossa he arvostelevat toistensa penkkari puvut, nii nyt tuli se kymysys taas ylös.
Lopulta en voinu löytää mitään infoo paitsi se postaus ja pari tiktok videota. Opettajilta nolottaa kysyä koska amis ei ole paras paikka ja kertoa jollekkin että ei ole rahaa penkkareihin ei ole paras tapa viettää aikaa.
TL;DR Onko amiksessa (tai ainaski Turun Ammatti-instituutissa) penkkareita kaksoistutkinnon opiskelijoille?
Onko amiksessa penkkareita?
8
354
Vastaukset
- Anonyymi
Ei amiksessa ole koskaan ollut penkkareita. Eihän amiksessa ole abejakaan, vaikka jotkut osallistuvat ylppäreihin, mutta se tapahtuu lukion puolella.
Penkkarit on vain lukiolaisten juttu. Abit ajelevat kuorma-autoilla, kiljuvat ja jakavat karkkia... Muutakin hulinaa on. Säännöllinen koulu on ohi. Amislaisilla on silloin tavallinen koulupäivä ja koulu jatkuu toukokuun loppuun.- Anonyymi
Eli se on vain lukiolaisille? Onks sama vastaus kaksoistutkinnon opiskelijoille?
- Anonyymi
Lukiolaiset järjestävät penkkarit omassa koulussaan, he tekevät sen itse. Koulu ei niitä penkkareita järjestä. Amislaiset eivät järjestä penkkareita. Pieni vähemmistö amislaisista tekee kaksoistutkinnon, heilläkin amisopinnot jatkuvat toukokuun lopulle. Aihetta koulun päättäjäisiin ei ole vielä helmikuussa.
- Anonyymi
Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?
Lukio ei järjestä penkkareita vaan lukiolaiset itse! Penkkarit eivät kuulu opetukseen, penkkarit on lukiolaisten oma asia. Lukiossa ei ole pakko olla penkkareita.
Sitten kun kaksoistutkinnon opiskelijat alkavat itse järjestää penkkareita, niin sitten on heilläkin penkkarit. Ei niitä koulu järjestä oppilaille.
- Anonyymi
Penkkareihin ei todellakaan ole pakko osallistua, jos ei halua. Eikä tarvitse selittää mitään rahasta tai muusta, riittää ettei halua. Ei penkkarit ole kaikkien juttu. Itsekään en penkkareihin aikoinani osallistunut, ja se ei vaikuttanut mihinkään mitään.
- Anonyymi
Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.
Sun frendi on oikeassa muuten, mutta kaksoistutkintoon ei sisälly lukiota. Vain amis, joitain lukiokursseja niissä aineissa, jotka aikoo kirjoittaa, ja ylppärit. Kaksoistutkinnon oppilaat ovat amislaisia ja heille on kaikki amiksen juhlat, huvit ja ilot. Kaksoistutkinto tarkoittaa, että on amistutkinto ja ylioppilastutkinto. Koko lukio ei kaksoistutkintoon sisälly etkä saa lukion päättötodistusta.
Puhutaan kolmoistutkinnosta, jos käy amiksen rinnalla koko lukion ja kirjoittaa ylioppilaaksi. Amis ja koko lukio yhtä aikaa on kuitenkin useimmiten mahdottomuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi495710Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3265524Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y102205Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu381904Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501162Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2011086Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka611039