Onko amiksessa penkkareita?

Anonyymi-ap

Moro!
Olen Turun amiksesta ja n. 2-3kk sitten tuli tiedoksi erästä S24 keskustelusta että kaksoistutkinnossa (tai amiksessa) ei olekkaan penkkareita (https://keskustelu.suomi24.fi/t/12277535/amiksen-juhlat).

Kyllä, se on liian vanha (2014 vuodelta), mutta suomessa jokatapauksessa harvoin vaihtuu mitään.

Nytten löysin Turun Amiksen Tiktok sivuston josta löytyi video 2023 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7198207191592029446?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) ja 2024 (https://www.tiktok.com/@taiturku/video/7333574569820720416?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7445379140771726881) vuodelta jossa he arvostelevat toistensa penkkari puvut, nii nyt tuli se kymysys taas ylös.

Lopulta en voinu löytää mitään infoo paitsi se postaus ja pari tiktok videota. Opettajilta nolottaa kysyä koska amis ei ole paras paikka ja kertoa jollekkin että ei ole rahaa penkkareihin ei ole paras tapa viettää aikaa.

TL;DR Onko amiksessa (tai ainaski Turun Ammatti-instituutissa) penkkareita kaksoistutkinnon opiskelijoille?

8

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei amiksessa ole koskaan ollut penkkareita. Eihän amiksessa ole abejakaan, vaikka jotkut osallistuvat ylppäreihin, mutta se tapahtuu lukion puolella.

      Penkkarit on vain lukiolaisten juttu. Abit ajelevat kuorma-autoilla, kiljuvat ja jakavat karkkia... Muutakin hulinaa on. Säännöllinen koulu on ohi. Amislaisilla on silloin tavallinen koulupäivä ja koulu jatkuu toukokuun loppuun.

      • Anonyymi

        Eli se on vain lukiolaisille? Onks sama vastaus kaksoistutkinnon opiskelijoille?


    • Anonyymi

      Lukiolaiset järjestävät penkkarit omassa koulussaan, he tekevät sen itse. Koulu ei niitä penkkareita järjestä. Amislaiset eivät järjestä penkkareita. Pieni vähemmistö amislaisista tekee kaksoistutkinnon, heilläkin amisopinnot jatkuvat toukokuun lopulle. Aihetta koulun päättäjäisiin ei ole vielä helmikuussa.

      • Anonyymi

        Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten ni? Eikö lukio maksa kaikesta ja saa ne rekat sinne?

        Lukio ei järjestä penkkareita vaan lukiolaiset itse! Penkkarit eivät kuulu opetukseen, penkkarit on lukiolaisten oma asia. Lukiossa ei ole pakko olla penkkareita.

        Sitten kun kaksoistutkinnon opiskelijat alkavat itse järjestää penkkareita, niin sitten on heilläkin penkkarit. Ei niitä koulu järjestä oppilaille.


    • Anonyymi

      Penkkareihin ei todellakaan ole pakko osallistua, jos ei halua. Eikä tarvitse selittää mitään rahasta tai muusta, riittää ettei halua. Ei penkkarit ole kaikkien juttu. Itsekään en penkkareihin aikoinani osallistunut, ja se ei vaikuttanut mihinkään mitään.

      • Anonyymi

        Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiku minä näin miten se menee ja haluaisin samaa, mut mun frendi sano että kaksoistutkinto on Lukio ja YO-kokeet miinus kaikki kiva eli penkkarit, vanhojen tanssit jne.

        Sun frendi on oikeassa muuten, mutta kaksoistutkintoon ei sisälly lukiota. Vain amis, joitain lukiokursseja niissä aineissa, jotka aikoo kirjoittaa, ja ylppärit. Kaksoistutkinnon oppilaat ovat amislaisia ja heille on kaikki amiksen juhlat, huvit ja ilot. Kaksoistutkinto tarkoittaa, että on amistutkinto ja ylioppilastutkinto. Koko lukio ei kaksoistutkintoon sisälly etkä saa lukion päättötodistusta.

        Puhutaan kolmoistutkinnosta, jos käy amiksen rinnalla koko lukion ja kirjoittaa ylioppilaaksi. Amis ja koko lukio yhtä aikaa on kuitenkin useimmiten mahdottomuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4909
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3272
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1757
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      14
      1295
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1069
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1069
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe