Keskituloinen palkansaaja maksaa veroja ensi vuonna enemmän kuin kertaakaan viimeisen kymmenen vuoden aikana. Asia selviää Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan verokoneen laskelmista.
Palkansaajan verotus nousee aikaisempaa korkeammaksi, kun ansiotuloverojen lisäksi otetaan huomioon myös kulutusverot kuten arvonlisävero.
Prosentti on korkein Evan verokoneen kymmenvuotisen historian aikana.
https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/8148569
Suomalaisten verotus ensi vuonna kireintä ainakin 10 vuoteen
24
533
Vastaukset 24
- Anonyymi
Noinhan siinä kävi, vaikka hallitus on puhunut Vain Verojen kevenemisestä, että semmosia Valeita taaas hallitukselta!
- Anonyymi
Lisäksi alle viisituhatta eroa kuukaudessa eläkettä saavien verotusta kiristettiin ja yli 5000 euroa eläkettä kuukaudessa saavien verotusta kevennettiin. Lisäksi yli 150.000 euroa vuodessa ansaitsevien verotusta kevennettiin.
Tämä on seuraus sinun äänestyskäyttäytymisestä viime eduskuntavaaleissa. sinä köyhä vellinsyöjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäksi alle viisituhatta eroa kuukaudessa eläkettä saavien verotusta kiristettiin ja yli 5000 euroa eläkettä kuukaudessa saavien verotusta kevennettiin. Lisäksi yli 150.000 euroa vuodessa ansaitsevien verotusta kevennettiin.
Tämä on seuraus sinun äänestyskäyttäytymisestä viime eduskuntavaaleissa. sinä köyhä vellinsyöjä.Ei pidä paikkaansa. Ansaitsen yli 150000 euroa ja veroprosenttini nousi.
- Anonyymi
Äänestä punakepua, elämä helpottuu...
- Anonyymi
Kiitos Persut! Teillä tuo matikkapää toimii🤣💩🐒
- Anonyymi
Punakepussa tiedetään, kyllä köyhät maksaa.
- Anonyymi
Kotimainen kysyntä ei kasva, kun hallitus leikkaa päältä. Vie samalla ostovoiman pienituloisilta, sen jonka he olisivat käyttäneet kulutukseen.
- Anonyymi
Saapi nuo keskituloiset maksaakin veroja on se sen verran hyvä palkka jos kuuluu keskituloisiin.
- Anonyymi
Niinhän ne maksaakin. Suurin osa verotuloista tulee keskituloisten palkkapusseista ja muista maksetuista veroista.
- Anonyymi
Hyvä Purra♥️!! Sinä pelastat Suomen!
- Anonyymi
Yli 50 000 työpaikkaa menetetty tämän hallituksen aikana
- Anonyymi
Mitä auttaa tuo kireä verotus, valtio ottaa lisää velkaa.
Kireällä verotuksella kerätyillä rahoilla voisi ministerit ja kansanedustajat nostaa palkkojaan, siitä onkin jo aikaa kun viimeksi korottivat. Kohta eivät enää pärjää. - Anonyymi
Hyvä että verotetaan, näihin kulutusjuhliin tarvitaan rahaa. ja vieä lisäksi täytyy ottaa velkaa.
- Anonyymi
Jos verotusta kevennetään, ostovoima kasvaa. Näillä veronkevennyksillä ihmiset ostavat jotain kiinalaista rihkamaa tai vaatteita. joten tuskin suomi sillä lähtee nousuun.
- Anonyymi
Mielestäni verotusta voisi kiristää edelleen.
- Anonyymi
Onneksi parastuloiset saivat helpotusta verotukseensa. ONNEKSI viinaa saa kotiin kuljetettuna. Lääkkeillä ja ruualla ei hallituksen mielestä ole niin väliä. Nimim. Aina hauskaa olla pittää. Nälkä on, ei maha mittään.
- Anonyymi
Elpä hättäele. Jonkun ne punikkihallituksen ja kepun tekemät laskut pitää maksaa.
- Anonyymi
Kiitos oikeistohallitukselle 🇫🇮 Suomen pelastamisesta!
- Anonyymi
Ei ole vielä pelastettu. Velkaa otetaan niin kuin ennenkin. tarvittais vielä järeämpiä säästöjä.
- Anonyymi
Ei järeitä säästöjä vaan, että yritystuet ja tunnit junat pois
- Anonyymi
Mutta tämähän vasemmistolaisten tahtotila, lisää veroja kaikille. Ja sitten kun nostetaan alkaa siitäkin itku.
- Anonyymi
Ei vassarit mitään veroja maksa 😂. Eihän ne käy töissäkään. Ne haluaa työssä käyville kovempia veroja
että saisivat ite enemmän sosiaalietuisuuksia ja muita tukia 😁😁 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vassarit mitään veroja maksa 😂. Eihän ne käy töissäkään. Ne haluaa työssä käyville kovempia veroja
että saisivat ite enemmän sosiaalietuisuuksia ja muita tukia 😁😁Tästä ollaan samaa mieltä.
- Anonyymi00025
Anonyymi kirjoitti:
Tästä ollaan samaa mieltä.
Kohta alkaa......
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251838- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54588
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9419- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395