Kylläpä on huonossa mallissa keskustan kadut. Ammattitaidotonta tunarointia, niin "auraajalta" kuin myös kaupunkin aurausta valvovalta nyhveröltä.
Lumen tallaaminen
20
673
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt on hankalat ajat kunnossapidon kannalta, kun on vuorotellen loskaista plussakeliä, ja sitten taas pakkasta. Rahalla saa tietenkin vaikka kuinka korkeatasoista kadujen hoitoa, mutta rahoitusta vaatii lisää. Moni muu koulu- ja hoitojuttu tarvittisi ainakin yhtä kipeästi niitä samoja euroja.
- Anonyymi
Kasoilla tukittu kadut niin, ettei ole kuin toinen ajokaista käytössä. Luokatonta.
- Anonyymi
No mene nyt edes kerran katsomaan vaikka Tampereella tai Helsinkiin asti, että kuinka hyvin siellä on muka lumet saatu poistettua heti kovan lumisateen jälkeen.
Ihan samalal lailla ne isommatkin paikat kärvistelee. Kaksikaistaiset kadut muuttuvat yksikaistaisiksi, kun lumi ja parkkeeratut autot ja myy potkulautojen ryönä tukkii puolet tiestä.
Viime talvenakin Tampereella oli monet kadut 3...4 viikkoakin tällaisessa tukkeessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mene nyt edes kerran katsomaan vaikka Tampereella tai Helsinkiin asti, että kuinka hyvin siellä on muka lumet saatu poistettua heti kovan lumisateen jälkeen.
Ihan samalal lailla ne isommatkin paikat kärvistelee. Kaksikaistaiset kadut muuttuvat yksikaistaisiksi, kun lumi ja parkkeeratut autot ja myy potkulautojen ryönä tukkii puolet tiestä.
Viime talvenakin Tampereella oli monet kadut 3...4 viikkoakin tällaisessa tukkeessa.Auraajako tilittää? Kyllä se niin on, että huittisissa on katujen hoito päin v..tua. tai sitä siis ei ole. Ammattitaitoinen auraaja hoitaa tällaisen tuppukylän kaksi katua vaikka silmät kiinni. Tamperetta on sitten turha verrata. Kannattaa käydä katsomassa niin huomaat, että on isompi city kuin huide ja vähän enemmän katuja kuin täällä, niin ja enemmän ammattitaitoisia kuskeja. Kannattaa mennä vaan harjoittelemaan🤣🤣🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auraajako tilittää? Kyllä se niin on, että huittisissa on katujen hoito päin v..tua. tai sitä siis ei ole. Ammattitaitoinen auraaja hoitaa tällaisen tuppukylän kaksi katua vaikka silmät kiinni. Tamperetta on sitten turha verrata. Kannattaa käydä katsomassa niin huomaat, että on isompi city kuin huide ja vähän enemmän katuja kuin täällä, niin ja enemmän ammattitaitoisia kuskeja. Kannattaa mennä vaan harjoittelemaan🤣🤣🤣
Se on just näin! Tuppukylän kaksi katua auraa vaikka silmät kiinni! Ja nyt on ollu jo monta päivää aikaa ajaa ne ainoon Kauppakadun (Risto Rytin katu) lumikasat vit…n viemästä kylän ainoita p-paikkoja. Helv…n tunarit!
- Anonyymi
Muulla ei ole väljä, mutta älkää hyvät ihmiset tehkö lumikasoja lietekaivon kansien päälle! Lietevaununkuljettajalta kuluu vitusti aikaa, kun alkaa kantta kihvelöimään näkyville!
- Anonyymi
Renttu2 kirjoitti:
Asiaa
Myllypuronkatua ei ole milloinkaan aurattu niin hyvin kuin tänä vuonna! Kiitos!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myllypuronkatua ei ole milloinkaan aurattu niin hyvin kuin tänä vuonna! Kiitos!
Se on tampereella! Myllypuronkatu..!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on tampereella! Myllypuronkatu..!
Voi olla myös Salossa tai Savonlinnassa 🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
pääosin nämä valittajat ja vaatijat elävät muiden kustannuksella. Omia rappusia eivät kykene tai ei ole edes halua puhdistaa. Ja älyttömät vaatimukset , kadut ja pyörätiet pitää olla lumituiskun tai sateen jälkeen puhdistettuna aamulla jo ennen klo 7. !!! Huomattavaa kustannus säästöä kaupungin talouteen muodostuu kun , tämä valittajien ja elättien joukko pienenee.
- Anonyymi
Lietekaivotkin tulisi kyetä tyhjentämään samalla sekunnilla soitosta.. monasti kuitenkin erellisen kuarman levitys kesken tahi kalusto painuksisa savipellosa..!
- Anonyymi
Jos urakoitsija on tehnyt sopimuksen niin kyllä siinä on pysyttävä... Tuo ennen 7 vertaus on paska siinä mielessä, että jos lunta on satanut yöllä niin huittisissa liikku aura vasta kun ollaan ajokunnossa siinä korkeintaan 7ltä iltapäivällä tai vasta seuraavana päivänä...jos enää muistetaan. Kun kukaan ei kerta valvo.
- Anonyymi
Näin pienellä paikkakunnalla kaikki tuntee toisensa. Aura-autojen kuljettajilla on aika hyvin tiedossa nuoiden kylän vakiovalittajien, eli kahden mummun ja yhden ärtyisän vaarin osotteet ja asuinpaikat.
Niitten kohdalla nostetaan aina auraa 10 cm ylöspäin. Annetaan jäädä oikein kunnon kerros irtomoskaa ja paakkuja niitten valittajien kauppareiteille.- Anonyymi
Höpö höpö!
Aikaan ennen kun ei ollut näitä uusia laitteita ja oli vaatimattomanpaa. Porukka pyöräili 4ltä jo aamuyöllä töihin, oli tiet aurattu- hyvin. Enkä ole mikään valittaja mummo, kuullut vaan näistä.
Mutta nyt oli 4ltä aamulla tyypit ajamassa kasat pois lukion paikkeilta,että kiitos vaan. - Anonyymi
Itse en kyl tunne kaikkia huittisista, enkä kyl edes halua koskaan oppia tuntemaan!
- Anonyymi
Tunnetko lietemiehen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tunnetko lietemiehen?
Naamasta en tuntisi, mutta maine ja sana on kiirinyt miehestä aika laajalle. Missäpäin Huittista mahtaa asustaa, onko siellä auraukset olleet kunnossa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tunnetko lietemiehen?
En tunne, eikä edes kiinnosta oppia tuntemaan mulkkuja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tunnetko lietemiehen?
Lietemies gegon patsas on sahkonkievarin pihassa ,ja ilman yhtäkään jouluvaloa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400