60v. työtön byrokratian rattaissa

Anonyymi-ap

Työkkäri joutuu nyt asettamaan ikäloput osatyökykyiset/työttömät kaikin puolin samalle viivalle nuorempien kanssa.

Kuntoutushakemuksia, työkykykartoitushakemuksia, .. ja niihin liittyviä lääkärin lausuntoja haetaan useita kertoja vuodessa. Sinällään rumba tuo vaihtelua arkeen, mutta liekö tämä kansantaloudellisesti kannattavaa, kun tämän ikäluokan edustajat eivät ole työmarkkinoilla sitä halutuinta ainesta.

Työmarkkinatukea tulee joka kuukausi 560 €. Odotan innolla milloin pääsen te-toimiston järjestämälle työnhakukurssille tai työkokeiluun.

18

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et koskaan. Te- toimistot lakkautetaan.

      • Anonyymi

        Siis ne siirtyvät kuntien vastuulle, kyllä saat edelleen nauttia työkkärin palveluista ja kannustuksesta.


    • Anonyymi

      Arki häiriintyy moisista ajatuksista.

    • Anonyymi

      "te-toimiston järjestämälle työnhakukurssille tai työkokeiluun."

      Ei noihin ole pakko osallistua jos ei ole kiinnostusta ja hoitaa työnhaut ja muut aktiivisesti.

    • Anonyymi

      Työmarkkinatuki on nettona noin 591€/kk

    • Anonyymi

      Hallitushan huutaa työvoimapulaa , menkää töihin !

      • Anonyymi

        Jonossa jo ollaan muttei kukaan ota töihin, kuka valehtelee, hallitus vai työnantajat?


    • Anonyymi

      Meilläpäin ovat ainakin jättäneet meidät (yli 60 v) vanhat "raadot" rauhaan.

      • Anonyymi

        Eikö aina pidä tavata 3 kk välein suunnitelma tehdään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö aina pidä tavata 3 kk välein suunnitelma tehdään?

        Minut myös on jätetty rauhaan. Olen 62-vuotias ja vuoteen ei ole ottanut TE-toimisto yhteyttä : ) Saa nähdä mitä tapahtuu ensi vuonna, kun palvelu siirtyy kunnille. Kaksi vuotta vielä aikaa eläkeikään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minut myös on jätetty rauhaan. Olen 62-vuotias ja vuoteen ei ole ottanut TE-toimisto yhteyttä : ) Saa nähdä mitä tapahtuu ensi vuonna, kun palvelu siirtyy kunnille. Kaksi vuotta vielä aikaa eläkeikään.

        Kauanko olet ollut työttömänä, saatko ansiosidonnaista vai mikä tilanne? Onkohan sinu unohdettu:).

        Oon saman ikäinen ja 3 kuun välein tehdään uusi suunnitelma. Kelpaisi kyllä tuo sinun mallisi ;D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauanko olet ollut työttömänä, saatko ansiosidonnaista vai mikä tilanne? Onkohan sinu unohdettu:).

        Oon saman ikäinen ja 3 kuun välein tehdään uusi suunnitelma. Kelpaisi kyllä tuo sinun mallisi ;D

        Olen pitkäaikaistyötön ja Kelan tuella. Minut on ilmeisesti unohdettu. Enkä aio valittaa asiasta TE-toimistoon ; )


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minut myös on jätetty rauhaan. Olen 62-vuotias ja vuoteen ei ole ottanut TE-toimisto yhteyttä : ) Saa nähdä mitä tapahtuu ensi vuonna, kun palvelu siirtyy kunnille. Kaksi vuotta vielä aikaa eläkeikään.

        Täällä 63v ja 3kk välein tunnin kuulustelu, suurin pska niskassa, elämä olisi muuten ok.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täällä 63v ja 3kk välein tunnin kuulustelu, suurin pska niskassa, elämä olisi muuten ok.

        Otan osaa : (


    • Anonyymi

      Ei kukaan työnantaja vastaa edes 52-vuotiaan työhakemuksiin. Sellainen työvoimapula meillä. Ilmeisesti niillä menee koko aika työsopimuksia kirjoittaessa, ettei ehdi kaikille halukkaille vastailemaan.

    • Anonyymi

      "Odotan innolla milloin pääsen te-toimiston järjestämälle työnhakukurssille tai työkokeiluun."

      Milloin pääset, siis haluatko moisiin?

      Molemmissa on kyse valtion lakiin perustuvista toimista (palveluista) työttömiä varten, jotka on järjestettävä siten että työttömien lakiin perustuva oikeus työn (tai ammatin tai elinkeinon) vapaaseen valintaan toteutuu täydellisesti.

      Kyse on siis oikeudesta vapaaseen valintaan.

      Sitten vain kysymään itseltäsi, että oletko varmasti valinnut vapaasti mitään niistä toimista, joita työkkäri sinulle aikoo järjestää?

      Mikäli asiasta tulee riitaa, kyse ei ole mistään mielipideasiasta vaan nimenomaan viranomaisen toiminnan lainmukaisuudesta, ja silloin ei valiteta esim. Kelaan, vaan silloin tehdään hallintokantelu esim. aluevalvontavirasto tai ylin lainvalvoja (oikeuskansleri, eduskunna oikeusasiamies).

      Googlaile palstalta lisää, ohjeita, neuvoja, linkkejä, lainkohtia, tuomioistuimen ratkaisuja, lainvalvojan lausuntoja yms. niitä löytyy todella runsaasti melko vähällä vaivalla.


      Mitään ei voida pakottaa, kyse on aina sinun omasta vapaasta valinnasta, valinnan vapauden on siis toteuduttava lainkin mukaan täydellisesti.

      • Anonyymi

        Tässä on yksi palstalle kerätty listaus erilaisista laeista ja ratkaisuista, tämä aihepiiri saa siis koko ajan enemmän huomiota, koska työttömien palvelukoneiston toimintamalleissa on havaittu aivan selkeitä lainvastaisuuksia:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18569523/vaadi-te-palvelijoilta-lakisaateista-toiminnan-tasoa

        Olisi hyvä jos em. kaltaisia keskusteluketjuja ei sotkettaisi, monilla työttömillä on tarve saada tietoa oikeista voimassaolevista laeista, kas kun viranomaiset bonusrahojen toivossa sivuuttelee melko sujuvasti monet hyvin olennaisista laeista, tai vaihtoehtoisesti yrittävät harhaanjohtaa työttömiä siten että työttömille tulee mittavat taloudelliset vahingot.


      • Anonyymi

        "Sitten vain kysymään itseltäsi, että oletko varmasti valinnut vapaasti mitään niistä toimista, joita työkkäri sinulle aikoo järjestää?"


        Unohtui vielä lisätä:

        Usein kysymys on myös palveluiden tarkoituksenmukaisuudesta, eli siitä, että ei esim. elämänhallintaan tarkoitettuja sosiaalipalveluja voida mitenkään väkisin alkaa pakottamaan kansalaisille joilla ei sellaisia ongelmia ole. Jos viranomainen alkaa muuta väittämään, pyydä häneltä valituskelpoinen päätös asiasta.

        Sama asia koskee aivan kaikkia muitakin työkkärin palveluita esim. työn hakemista ei kannata harjoitella jos sen jo osaa, ja työtä ei kannata harjoitella jos ei aio valita sellaista työtä mitä ehdotetaan harjoiteltavaksi.

        Systeemi on täynnä kieroilua, muista se.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      205
      2394
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      302
      963
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe