onko normaalia että muutamanpäivän ennen menkkoja on huono olo suorastaan oksettava ja sitte aina kuukautisten aikana tulee ripuli ja ilmavaivoja.voiko johtua tamponien käytöstä?Mulla on ollut nain jo melkein puolivuotta kannattaisiko mennä lääkäriin???
pahoivointia kuukautistenaikana
silja
1410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla on ollut sama vaiva vuosikaudet ihan riippumatta siitä, käytänkö tamponeja vai en. Tuskinpa vaan siis liittyy tamponien käyttöön.
Käsittääkseni vaiva on vaaraton eikä ole kovin harvinainen, mutten tiedä onko siihen mitään lääkettä olemassa. Terveellinen ruokavalio ja liikunta saattaisi auttaa.
Itselläni pahimmat vatsavaivat ilmestyvät vähän ennen kuukautisten alkamista ja kestävät korkeintaan pari ensimmäistä päivää. Oireisiini kuuluu ripulia tai ummetusta, vatsakipua, pahoinvointista oloa, jonka takia en voi syödä normaalisti sekä päänsärkyä. Mulla on muutenkin herkkä vatsa, mutta kuukautisten aikana vatsani oireilee moninkertaisesti pahemmin kuin muulloin.
Koetan tuolloin syödä vain vähän ja hyvin sulavaa ruokaa. Jos olen kotona, lämmitän lämpöpussin mikrossa ja laitan vatsan päälle.