Traktorimiehet tietää

Anonyymi-ap

Kyse on henkilöautosta. Mutta traktoripalstalla, kun traktorimiehet tietää.

Jos auton lohkolämmitin on talvella jatkuvasti päällä, kun auto on tallissa, voiko tulla jotain haittaa autolle? Unohtuu nimittäin usein päälle, kun ohjaan lämmitystä asunnosta käsin automaattisulakkeella ja se sulake jää usein napsauttamatta off-asentoon. Siis aina kun ajan auton talliin, laitan lohkolämmittimen (600W) johdon paikalleen ja kun seuraavana päivänä on menoa, napsautan sulakkeen on-asentoon, mutta kun se usein siis jää siihen asentoon, eli lohkolämmitin saattaa olla vuorokaudenkin päällä ja heti ajosta tultua laitettu uudelleen moottoria lämmittämään.

12

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään vaikutusta tai haittaa mihinkään tuollainen pikku lämmitin oli päällä tai ei

    • Anonyymi

      Sähkönmyyjä saa parhaan hyödyn.

    • Anonyymi

      Porina käy lohkossa ja tulipalo vaara on todellinen!

      • Anonyymi

        Joo. Toivottavasti mökkisi palaa, häirikkö.


    • Anonyymi

      Turha sähkönkulutus ja lämmittimen lyhentynyt käyttöikä.
      Pitempään käytettynä haihduttaa jäähdytysnestettä joten nestetasoa kannattaa seurailla.

      • Anonyymi

        Voiko aiheuttaa vuotoa? Kerran omistin auton, jonka moottorin alle ilmestyi lohkolämmittimen käytön yhteydessä aina märkä läikkä jäähdyttäjän nesteestä.


    • Anonyymi

      Nykyautojen lohkolämmittimissä ihan normaali menettelytapa ulkosäilytyksessä. Jatkuvalla käytöllä pitää juuri plussan puolella niin lähtee käyntiin.

      • Anonyymi

        Väärin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kun 1h on riittävä tai allekin lämmitykseen että kansi lämminnyt riittävästi varmaan käynnistymiseen niin pidempi aika kuluttaa merkittävästi sähköä ja sille tulee hintaa.

      Moottorinlämmittimen tehtävä varmistaa helppo käynnistyvyys kaikissa - asteissa. käynnissä moottori lämpenee nopeasti.

      Jos vastus on päällä usein ja useita tunteja, yönkin yli eikä nestettä ole uusittu muutaman vuoden välein, neste on varmasti likaista ja epäpuhtaidet palaa vastuksen pintaan paksuksi kerrokseksi.

      Vastus palaa nopeammin rikki, likainen neste tuo muita haittoja moottoriin jäähdytysjärjestelmän, lämmityslaitteen osiin.

    • Anonyymi

      0W- synteettiset moottorissa, niin lämmitintä ei tarvita kuin tosi kovilla pakkasilla, kunhan ajaa moottorin varovasti lämpöiseksi.

      Lämmittimen jatkuva käyttö kuluttaa sähköä ja lyhentää vastuksen ikää, kohonnut tulipaloriski myös.

    • Anonyymi

      Jos on yhtiön talli ja sähköissä ei ole omaa mittausta voi lämmitellä rauhassa muiden kustannuksella niin kauan kun jää kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe