Paikallinen lehti oli tehnyt jämäkän jutun Laavun pokeista. Jännä.
Laavun portsareista juttu
Anonyymi-ap
271894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Vieläkö nämä pitää lahjoa tullen ja mennen?
ei ole minne mennä
kirjasto ja uimahalli
jos joku käy laavulla niin wau
onko sotkamolla mitään tekemistä kalevalan kanssa?
Pitäähän sitä laavuakin mainostaa siinä missä tätä kantista kaikkien aikojen räkälä kunkku paikkaa..On se kumma kun tyypeillä sitä löysää rahaa riittää edelleenkin vetää kännit baarissa.
Vuodesta 1969❤️
Noh, voipi Kantiksen alakerrasta tulla aika hieno. Saunaosastolle tulee popeammeet sun muut...
Kuvassa esiintyneellä pokella ainakin puuttuu ihan perus käytöstavat. Tulee fiilis että vihaa asiakkaita👎
Koetappa ite tehdä poken hommia; samat naamat ryyppäämässä joka viikonloppu ja kuunnella niitten samoja juttuja! Ja jopa vittuilua kaupan päälle!
Terv.entinen poke
Kyllä mukavia portsareitakin on olemassa ja käytös on asiallista ja asiakasta kunnioittavaa👍🙏
Tällä käytös hukassa jo ihan vapaa ajallakin😒
No on sitä jotenkin tyhmä jos kuitenkin niitä hommia sitten pitää tehdä.
Ammatinvalintakysymys.
Kyllä on hyviäkin olemassa tuossa hommassa.
Kaikista ei ole myöskään asiakaspalveluun.
Aikoinaan portsareiden tehtävänä oli pitää asiakkaat ravintolan ulkopuolella; Milloin asiakkaan henki haiskahti, taikka vaatetus oli poken mielestä vääränlainen.
Lahjomalla saattoi päästä sisään, sadan markan seteli poken kouraan edisti asiaa aika hyvin.
''Illalliskortti'' piti vielä ostaa, sillä sai kuivuneen voileivän ja sen varjolla sitten juomia koko illan -toki omasta pussista maksaen.
Lauteilla soitti tavallisesti puolalainen bändi. Musiikki oli suomalaista tanssimusiikkia, mutta aikalailla epävireistä. Lava oli toki täynnä kiimaista tanssikansaa. Mukavaa oli kokeilla hangata tojivaa kullia retonkia vasten ja seurata partnerin ilmettä. Joskus se onnistui ihan petiin asti...
Valomerkki tuli puoli yhden aikaan. Myöhemmin saattoi hyvässä lykyssä nähdä poken painimassa lumihanngessa palveluun tyytymättömän asiakkaan kanssa. Siitä oli mukava siirtyä grillille nauttimaan hörytettyä lenkkiä ja/tai lihapiirakkaa. Parhaassa tapauksessa saattoi torilla päästä tappelemaan jonkun Kuhmolaisen taikka Suomussalmisen kanssa.
Oli ne mukavia aikoja ne!
Aikoinaan oli Kajaanissa pitkä taneli niminen ravintola ja siellä harmaa tukkainen ystävällinen ja kohtelias portsari. Ikinä ei ollut tappeluita tai jos joku oli sattumalta saanut rähinä viinaa, niin portsari talutti kohteliaasti ulko-ovelle ja toivotti tulemaan paremmalla tuulella uudestaan. Muistaakseni palkittiin vuoden portsarina.
Vuoden portsari palkinto nyt kelle?🤣
Parhaat poket lopettaneet hommat.
Ennen oli kaikki paremmin.
Hyvä nostaa erilaisia ammatteja lehdessä esille.
Ei aina niin arvostettu mutta tärkeää hommaa ollu aina.
Osa näistä on niin typeriä että hoh hoijakkaa ja etenkin kantiksessa
Eivät päästä sisään?
Yksi näistä melkoinen ahdistelija...
Laavussa?
Se laavun muija baari tiskin takana on aika no stubid
Eikö niitä oo useampi??
Sekö jolla pahan näkösiä tatskoja?
Mikä helvetin "no stubid"? Joku vesipää yrittää puhua englantia?
Issakaisen Antti oli paras poke ikinä😀