Sinuiksi Ry:lle oli nainen kommentoinut seuraavasti:
Ihmettelen
"Ihmettelen suuresti kun jo 11 vuotiaat puhuvat olevansa lesboja ja suutelevat toisen tytön kanssa ja siihen kannustetaan.....11v on LAPSI ! Alaikäiset kirjoittavat olevansa homo -lesbo-bi -trans ym ym suuntautuneita. Täysin sairasta.
Lapsia pitää ohjata oikeaan seksuaalisuuteen, jokainen ymmärtää, että muu kuin miehen ja naisen välinen seksuaalisuus on luonnotonta ja vastenmielistä. Jotka muuta kuvittelevat tarvitsevat hoitoa ja rakkautta päästäkseen normaaliin elämään.
Ihmisille syötetään nykyään kaikenlaista, lapset ja nuoret menevät ihan sekaisin.
On kummallista kun nykyään nämä ihme suuntautumiset ovat niin tapetilla ja muotia -ja vaaditaan kaikkien hyväksyvän kaikenlaise genret..
On vaikka mitä kerrostalon rakastajaa ym. osa ei tiedä minkäsukupuolinen on - osa käy eläinten kimppuun, osa lasten....yököttävää...lapsia pitää opettaa pois tällaisista eikä kannustaa heitä-onneksi minulla on oikeus omaan mielipiteeseen Rukoilen kaikille eheytymisitä!"
Vastaus tähän oli :
Hei
"Annoit luvan julkaista viestisi avoimesti. Teen sen vaikka viestissäsi asetut hyvin loukkaavasti toisten ihmisten yläpuolelle. Moni tämän palstan lukijoista on törmännyt ympäristössään vastaaviin puheenvuoroihin. Osa pystyy jo ohittamaan ne mutta moni kokee ne kylminä ja traumatisoivina, koska on kuullut niitä omilta läheisiltään. Siksi haluan nyt vastuuttaa sinua puheenvuorosi vaikutuksista.
Nuoruus on etsimisen aikaa niin seksuaalisen suuntautumisen kuin sukupuoli-identiteetinkin suhteen. Se että nyt nuorilla on mahdollisuus entistä avoimemmin tutkia omaa identiteettiään mahdollistaa sen, että heidän ei tarvitse väkisin sopeutua elämään itselleen vieraissa rooleissa.
Koet homoseksuaalisuuden vastenmielisenä ja luonnottomana. Valitettavan usein teemme sen virhepäätelmän, että jos olemme ympäristössämme oppineet pitämään jotakin asiaa vastenmielisenä, niin pidämme sitä luonnottomana. Luonto on kuitenkin täynnä moninaisuutta myös seksuaalisuuden osalta ja moninaisuus on mahdollistaa kasvun ja kehityksen niin luonnossa kuin ihmiskunnassakin.
Olet huolissasi siitä, että lapset menevät ihan sekaisin, kun myönteiseksi koettavien vaihtoehtoisten samaistumisten mahdollisuudet lisääntyvät. Eivät he mene sekaisin, jos heillä on mahdollisuus turvallisesti, ilman keskinäistä väheksyntää ja yläpuolelle asettumista, keskustella ihastuksistaan ja omaan kehoon liittyvistä tuntemuksistaan myös aikuisten kanssa. Näin he vähitellen tuntemuksiaan ja kokemuksiaan kuunnellen löytävät oman identiteettinsä ja ihmissuhteensa ja voivat arvostaa läheistensä identiteettiä ja ihmissuhteita. Esittämäsi loukkaava puheenvuoro ei valitettavasti rakenna sellaista ilmapiiriä vaan lisää turvattomuutta, ahdistusta ja pelkoja.
Jussi Nissinen
Ensinnäkin Jussi Nissinen on umpihomo.
Nissisen oma filosofia:
"Nuoruus on etsimisen aikaa...Se että nyt nuorilla on mahdollisuus entistä avoimemmin tutkia omaa identiteettiä....ettei heidän tarvitse väkisin sopeutua elämään itselleen vieraissa rooleissa. " Nuoret haluaa kasvaa luonnollisessa M+N suhteessa. Nissinen, nuoret ei halua homotyrkytystä.
Nissinen sanoo: "Koet homoseksuaalisuuden vastenmielisenä ja luonnottomana. " Niin kokee 99,9 %, koska homoseksuaalisuus on luonnotonta.
Sekasoppa lauseellaan Nissinen todistaa, ettei itsekkään ymmärrä mistä puhuu: Hän sanoo: 'Valitettavan usein teemme sen virhepäätelmän, että jos olemme ympäristössämme oppineet pitämään jotakin asiaa vastenmielisenä, niin pidämme sitä luonnottomana." Nissinen määrittää mikä on virhe ja mikä ei. Lisäksi muka ympäristö määrää ajattelumme. Eihän toki, vaan ihmisen omatunto. Sisäinen syyllisyys vääryydestä on luonnollista.
Mitä kummallista Nissinen höpöttää lauseessa: "Luonto on kuitenkin täynnä moninaisuutta myös seksuaalisuuden osalta ja moninaisuus on mahdollistaa kasvun ja kehityksen niin luonnossa kuin ihmiskunnassakin." Moninaisuus- sanaa hän käyttää ikään kuin hyvän sinettinä. Unohtanut esim. urosleijonan syövän naaraan poikaset, että uros voisi naida jne. Mitä ihmeen kasvua ja kehitystä ? Pelkkä fraasi käsitys. Luonto ei kehity mihinkään vaan turmeltuu koko a
Lopuksi Nissinen möläyttää: "Esittämäsi loukkaava puheenvuoro ei valitettavasti rakenna sellaista ilmapiiriä vaan lisää turvattomuutta, ahdistusta ja pelkoja." Eli MM tai NN muka vain pelkkää plussaa. Ei. Vaan itsemurhia, puolisomurhia, mielenterveysongelmia, huumausaineita, lyhyitä suhteita...
Tuo nainen oli 100% oikeassa.
Nissinen, lopeta jo paskan puhumisesi.
Sinuiksi ry pakottaa
Anonyymi-ap
3
282
Vastaukset
- Anonyymi
Jussi Nissinen on johtamassa nuori ja alaikäisiä seksuaalisesti harhaan.
Nissinen on ideologia pedofiili - Anonyymi
Ongelmaasi on hyvin yksinkertainen ratkaisu: Älä kirjoittele enää tarinoitasi sinne sinuiksi Ry:lle, jos vastaukset eivät miellytä!
- Anonyymi
Nissiseltä hyvin viisas vastaus foobikon sekoiluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.15810095Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735514Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273949- 502725
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan762455- 822267
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1452046Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351858Roger Karimus
– Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun21661Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1411535