Vaihtoväli 30tkm on tuho moottorille

Anonyymi-ap

Miksi yksikään autoja huoltava ja korjaava yrittäjä ei kannata noita ylipitkiä huoltovälejä vaan korjatessaan kertovat videoilla ja naamatusten tiheämmän öljynvaihdon olevan parempi asia. Kokemusperäistä tietoa ei teiniuhoajien LL ohjelmien puolesta huutajia jotka ajaa isin liisinki autolla joka vaihtuu tiheään uutteen.

14

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kyllä 15 tonnia on ehdoton maximi

    • Anonyymi

      Taas Tero yrittää samaa höpöjuttua kun Toyotan huolto-ohjelman kalleus ahistaa.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin asuin kerrostalossa, olin kiitollinen pitkästä öljynvaihtovälistä. Öljynvaihto ainakin merkkiliikkeessä on niin suolaisesti hinnoiteltu, että mitä harvemmin sen parempi.
      Nyt kun asun omakotitalossa, vaihdan itse öljyt joko kerran tai kahdesti vuodessa, riippuen siitä pitääkö käyttää autoa sinä vuonna muuten määräaikaishuollossa.
      Joka tapauksessa öljyt tulee vaihdettua 2 kertaa vuodessa, keväällä ja syksyllä,

      • Anonyymi

        Meillä paremmissa ja varakkaimmissa piireissä viedään auto huoltoon ja siellä vaihdetaan öljyt ja tehdään tehtaan suosittelemat huollot ja auto toimii ja arvo säilyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä paremmissa ja varakkaimmissa piireissä viedään auto huoltoon ja siellä vaihdetaan öljyt ja tehdään tehtaan suosittelemat huollot ja auto toimii ja arvo säilyy.

        Tuossa taisi olla kyse ylimääräisestä öljynvaihdosta. Huoltoväli long-life öljyllä 2 vuotta, mutta auto saa tuona aikana 4 kertaa uudet öljyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa taisi olla kyse ylimääräisestä öljynvaihdosta. Huoltoväli long-life öljyllä 2 vuotta, mutta auto saa tuona aikana 4 kertaa uudet öljyt.

        LL-huolto väli voi olla mitä vaan alle 2vuotta/30tkm. Auto kertoo koska haluaa huollon kun se laskee kokoajan tiettyjen parametrien avulla optimaalisen huoltovälin. Se seuraa olosuhteita, ajosyklejä, ajotapaa jne.... Huolto voi tulla helposti jo 20tkm kohdalla.
        Tärkeäähän tuossa on se, että noudattaa auton ilmoitusta ja käyttää suositeltuja öljyjä ja mielellään merkkiliikkeen osaavaa huoltoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä paremmissa ja varakkaimmissa piireissä viedään auto huoltoon ja siellä vaihdetaan öljyt ja tehdään tehtaan suosittelemat huollot ja auto toimii ja arvo säilyy.

        Meillä paremmissa ja varakkaammissa perheisså on täydelliset työkalut ja tilat autojen huoltamiseen ja korjaamiseen. Tehdään perusteellisemmat huollot kuin varsinaiset huolto-ohjelmat kattavat. Autot toimivat varmemmin ja luotettavammin kuin teetettynä. Menee mukavasti käyttöautojenkin huolto harrasteprojektien ohessa.


    • Anonyymi

      vaihtaahan yrittäjä vaikka joka viikko öljysi autoon koska saa rahaa siitä

    • Anonyymi

      Eräs raskaan kuljetusalan henkilöautoihin vaihdettiin öljyt aina 5000 km ajon jälkeen. Opelilla 700 000 km korjaamatta ja Hiace 550 000 km, kunnes kolari vei auton. Ihmettelin öljynvaihtovälejä, mutta itse vaihdan noin 10 000 km välein. 400 000 km ajettuna moottorit eivät kuluta öljyä. EGR pysyy kunnossa, eikä edes säätämisen tarvetta tai osien vaihtamista moottoriin. Kerran polttoainesuodatin, ei mitään muuta jakohihaa, vesipummppua tai muutakaan. Renkaanvaihdossa autokorjaamossa sanovat, että vika autoon tulee noilla kilometreillä.
      Öljynvaihto on ainoa nykyauton tarvitsema huolto suodattimineen.

      • Anonyymi

        Hauskoja nuo sadut ja tarinat, mielikuvitus on iloinen asia, hihii!


      • Anonyymi

        Tuo 5000 km öljynvaihtoväli on varmaankin amerikkalaisilta apinoitua typeryyttä. Siellä luullaan että autot tai öljyt eivät ole parantuneet 50 vuodessa. Äsken möin pois yli 300 tkm ajetun auton johon olin vaihtanut öljyt 15 tkm välein huolto-ohjelman mukaan. Paljon parin kilometrin matkoja ja lohkolämmitintä ei ollut. Ikinä ei tarvinnut lisätä vaihtovälillä öljyä tai tehdä moottorille muutakaan kuin normaalihuollot. Se muu auto tuskin paria vuotta kauemmin enää pysyy kasassa mutta moottorilla ajelisi vielä monta vuotta. Eli ihan turha olisi sen useammin ollut öljyjä vaihtaa.


    • Anonyymi

      Voihan sitä lähettää öljynäytteen analysoitavaksi. Mitä olen niistä kuullut niin yleensä öljy on vielä ihan hyvää vaikka edellisestä vaihdosta olisi pitkäkin aika. Toki eri juttu sitten jotkut pienet turbomoottorit tai ne joissa kuminen jakohihna lilluu öljyssä.

    • Anonyymi

      Valitettavasti ne öljytestit eivät kuitenkaan kerro moottorin pikeentymisestä. Öljy voi olla edelleen sinänsä käyttökelpoista, mutta puhtanapito-ominaisuudet ovat kadonneet jo ajat sitten.

      Terveisin monta konetta purkanutta ja korjannutta.

      • Anonyymi

        Tahtoo kaikki vanhat remonttia vaativat koneet olla enemmän tai vähemmän kuonassa ja piessä, mutta ei sillä ole kauheasti osuutta tai merkitystä mihinkään. Jossain vaiheessa oli pieniä kanavia ja ne saattoivat tukkiutua, mutta sekin johtui kun ei noudateta suosituksia vaihtovälistä ja öljyn laadusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe