Onko normaalia, että 13-vuotiaalla aika hoikalla tytöllä tuntuu imusolmukkeet kaulalla ja nivusissa? Ne ovat noin 1-2cm ja olen käynyt kaksi kertaa lääkärissä ja ultrassa kerran. Aina sama juttu, normaalit ja ei ole syytä huoleen. Jotkut niistä imusolmukkeista on vähän eri kokoisia esim. Joku saattaa olla kaulalla 1cm ja joku vaikka 1.5cm. Onko ultra 100% totta ja voinko luottaa lääkäreihin? Olen kuullut pari tarinaa joissa tapahtui niin, että lääkärit olivat kertoneet että normaalia on ja sitten potilaalla oli ollutkin vaikka syöpä. Pelottaa että minullakin on näin :(
Joulukin on tulossa niin en haluaisi stressata niistä silloin. Voisiko joku auttaa...
Imusolmukkeet tuntuu
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Olet kirjoitellut pakko-oireisen häiriön palstalle, eli varmaan itsekin ymmärrät, että pelkosi taitaa olla aika turhaa.
Olet myös käynyt lääkärissä ja ultrassa, jossa kaikki on ollut ok.
Jos jotain vikaa olisi, silloin olisi kaikenlaista muutakin oiretta, kuin ainoastaan suurentuneet imusolmukkeet.
Luultavimmin myös verikokeissa olisi jotain heittoja, jos imusolmukkeissa olisi jotain vakavaa.
Ja tiedätkös, mitä enemmän itseään tutkiskelee ja miettii kaikkea ehkä vähän turhaa ( hölmöäkin ), niin silloin juuri löytää, tai ainakin luulee löytävänsä itsestään jos vaikka mitä vikaa.
Kannattaa keskittyä muihin, iloisempiin ja hyvää mieltä tuottaviin asioihin, pysyy mielikin pirteämpänä. Ja joulustakin pystyy nauttimaan, kun ei keskity olemattomiin asioihin.
Voin kertoa, että minullakin on ( ollut kauan ) suurentuneita imusolmukkeita, kaulassa, nivusissa, kainaloissa, myös kuulemma maksan alueella jossakin.
Kaulasta minulta on yksi imusolmuke aikoinaan poistettu ja tutkittu, eikä siinäkään ollut mitään vialla.
Nyt on ollut sahaavaa flunssaa kolmisen kuukautta, ja koko ajan on olleet kaulan rauhaset, imusolmukkeet turvoksissa. Tuskin niissä kuitenkaan mitään on, koska yleisesti ottaen en ole kovin huonossa kunnossa.
Jos sinulla jossain vaiheessa alkaa olemaan runsaammin pelkoja esim. sairauksia kohtaan, niin suosittelen puhumaan jollekin aikuiselle, koska se voi muodostua ajan myötä ongelmaksi, jos alkaa liikaa luulemaan kaikkea.
Ja muista aina, että se ei tee sinusta millään tavalla huonompaa ihmistä, vaikka joskus voi tulla mietittyä , ehkä pelättyäkin jopa vähän hassujakin asioita.
Mutta jos jokin ahdistaa, puhu jollekin, älä jää yksin.
Toivon sinulle hyvää ja rauhallista joulua! - Anonyymi
Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä442319Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2432132- 1121564
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441301- 1151237
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1411140Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://271127- 741019
- 66987
- 70960