En halua mennä riparille

Eli tilanne on nyt se, että oon 14-v tyttö ja asun lesta perheessä, mutta en itse oo kristitty. Rippikoulu ois ens vuonna, mutta mulla on pari ongelmaa joista kerron nyt yhden. Eli en siis ite oo kristitty ja jotenkin aina, kun joku puhuu uskonnosta tulee ahdistunut olo. En jaksais mennä kesälomalla viikoksi Jeesustelemaan random ihmisten seurassa, kun en oikeesti kuulu sinne paikkaan ja en haluakkaan kuulua. Siinä vaiheessa, kun piti päättää minne riparille menee niin funtsin, että menen päiväleirille niin sitten ei tarvitse nukkua jossain kämäsessä paikasta ventovieraiden seurassa. Mä en vaan tiennyt, että mä en saanutkaan päättää mille riparille meen, kun äiti oli ilmoittanut mut johonkin kysymättä mun mielipidettä ;-;. Hyvä puoli tässä OLI se, että äiti oli mennyt valitsemaan jonkun riparin kaukana meidän paikkakunnalta. Ajattelin, että no ihan kiva, kun saa mennä leirille jossa ei tunne ketään niin sit, jos tapahtuu jotain noloa niin kukaan tuttu ei näe. No ei! Sillä mulle selvisi se, että äiti ja hänen joku bestis ajatteli, että niiden tyttäret voisi mennä samalle riparille. Ongelma on se, että mä vihaan sitä äidin bestiksen tyttöä yli kaiken! T_T. Nyt, kun en tunne ketään muuta sieltä riparilta PAITSI sen limaisen rotan niin sehän sitten haluaa hengailla mun kanssa. Onko mun oikeesti pakko mennä riparille!? Ja muuten, onko mun pakko jakaa huone jonkun toisen kanssa, koska minähän en nuku sen ylimielisen palikkapään kanssa samassa huoneessa!! Haluun yksin oman huoneen! Jos en saa, niin karkaan sieltä ydinpommin vauhdilla heti, kun joku valvoja kääntää pään! Heippa ._.

12

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kysymys. Sinulla pitäisi olla oikeus olla menemättä. Lapsilla ja nuorillakin on oikeutensa. Uskonnon vapaus pykälä perustuslaissa ei kai koske vain aikuisia. Itse en pitänyt siitä, enkä varmasti ollut uskossa vaikka konfirmaation valkoisessa kaavussa kävinkin. Et ole yhtään huonompi kuin rippikoulun käyneet.

      • Anonyymi

        Lähde lahkossa äkkiä pois. Älä käy riparia ollenkaan.


    • Anonyymi

      Mielestäni sinun kannattaa mennä ripari käymään. Et muuten voi tietää, millaista on ja mistä sisällöltään on kysymys. Sinuna en kieltäytyisi. Sen sijaan huonetoveriin liittyvät toiveet kyllä tulee huonejärjestelyjä tekevän ottaa huomioon. Onko siellä tosiaan noinkin pieniä yhteishuoneita, että vain kaksi henkeä? Ja sille ennalta ajatellulle kaverille voisit leirillä sanoa, että haluat olla yksinään, eli ilman liittymistä häneen.

    • Anonyymi

      Itekää ole 1/2 uskovaisesta perhetaustastani huolimatta läpiuskovainen. Ja iäkäs äijä vielä lopultakin olen.
      Isosisko oli niitä jouluhössöttäjiä. Tunnusti hänkin, ettei sinun tarvi heittiin uskookaan. Hänkin jo tallella siellä tallella siellä.
      Vt-7-lain.

      • Anonyymi

        Onhan sulla muitakin ikäisiäs tyttöjä ja nuoria siellä riparilla. Kerranhan tuo kirpasee, ripari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan sulla muitakin ikäisiäs tyttöjä ja nuoria siellä riparilla. Kerranhan tuo kirpasee, ripari.

        Mun lestaripari oli kauhea kokemus joten neuvon jokaista vähänkään harkitsevaa jäämään pois riparilta. Jäi ikuiset traumat.


    • Anonyymi

      Jos ei käy rippikoulua niin ei voi mennä kirkossa naimisiin ja eikä voi toimia kummina eli jos et käy rippikoulua niin susta ei tuu ikinä kenenkään lapsen kummitätiä . Mutta ethän sä mitään menetä vaikka et saa kirkkohäitä eikä susta tule koskaan kummitätiä.

    • Anonyymi

      Kävin rippikoulun 1960-luvulla, jolloin vielä uskoin. Mutta olen jo pitemmän aikaa pitänyt koko koulua turhanpäiväisenä hössötyksenä, Nuoren ihmisen ei pitäisi joutua suorittamaan sellaisia "rituaaleja, joiden mielekkyyttä ei koe omakseen!

    • Anonyymi

      14-vuotias on vielä lapsi, jonka asioista päättävät viime kädessä vanhemmat, tai ainakin pitäisi päättää.

      On turhaa draamaa kiukutella rippikoulusta. Kristityn perheen lapsi käy rippikoulun. Se ei merkitse uskovaisuutta. Harva, tuskin kukaan rippikoululainen on kuitenkaan uskovainen. Lapsia he ovat vielä.

    • Anonyymi

      Jos oot lesta lahkossa, eroa äkkiä. Älä välitä paskaakaan perheestäsi jos hylkäävät!

      • Anonyymi

        Niin, 14-vuotias pentuhan tulee hyvin toimeen ilman perhettä!


    • Anonyymi

      Kävin päivä riparia kaksi tuntia, enkä ole koskaan katunut että jätin kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      43
      2287
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      240
      2072
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1227
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1124
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1117
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe