Olikohan nyt loppuun asti ajatelut tuo perjantainen lauluesitys S-Marketissa. Esiintyjä virittää kamansa ja itsensä pakettiautomaattien eteen estäen ihmisten pääsyn luukuille. Sitten lauletaan uskonnollisia joululauluja epävireisesti, kaikki eivät tarvitse uskonnontuputusta kauppareissuillaan. Näille on omat tilaisuutensa jonne kaikki halukkaat pääsee, ei näitä tarvitse pakkosyöttää ruokakaupassa. Ajattelematonta.
Jeesuslauluja S-Marketissa
15
715
Vastaukset
- Anonyymi
Voi hyvä luoja teitä mielenne pahoittajia! :D
- Anonyymi
Hyvää tekee teille pakanoille.
- Anonyymi
Hellaritko siellä hilluu ja joigaa?
- Anonyymi
Pääsitkö nyt sinne luukulle sitten?? Tarina ei kerro sitä.
Pääsetkö nyt yli tästä jos tänään menet sinne luukulle??
Soita kriisiapua jos et pääse luukulle. - Anonyymi
Jos lauletaan "hei tonttu-ukot hyppikää...." tai " porsaita äidin oomme kaikki..." tai "kilisee kilisee kulkunen..." mitähän Jeesus tuputusta näissä on?? Toki välissä oli hengellisempiäkin lauluja, ne myös kuuluu jouluun. Sulje korvasi tai tilaa ruokasi netistä. Laulajasta olen kyllä samaa mieltä, ei hyvä ollenkaan. Ennen vaikka joku kuoro tai osaava laulaja. Tämä laulaja tuotti lähinnä myötähäpeää.
- Anonyymi
Joulu on iloista aikaa.siihen kuuluu tonttulaulut.
- Anonyymi
Se ei todellakaan ole kaikille iloista aikaa,päinvastoin siinä ei paljon tontut kiinosta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei todellakaan ole kaikille iloista aikaa,päinvastoin siinä ei paljon tontut kiinosta
Ei ole kun ei luukulle pääse sekä laulavat raamattulaulua ja päähän hakkaavat ristillä niin pitkään että piru irtoaa Pekasta.
Voi irrota reinostakin, vaikka hiukan epäilen.
Tontut ei kiinnosta yhtään kun en ole ihan varma onko niitä olemassa. Voi toki olla mutta kun ei pääse luukulle kun laulavat.
- Anonyymi
Ei kaikille mutta tonttulaulut kuuluu jouluun kuin myös heinillä härkien ja joulunkellot
- Anonyymi
Toki tontuista voi laulaa, mutta jospa jätettäisiin se uskonnon tuputtaminen kirkkoon. Kyllä itsellänikin korvaan särähti kaupassa käydessä joku paatoksellinen veisu.
- Anonyymi
Ruokakauppaan tullaan ostamaan vaan ruokaa eikä mitään viihdykettä hakemaan jos sitä tarvetta menkää vaikka puppilo pöppilö vai mikä lienee siellä varmaan niitä tonttujakin näette
- Anonyymi
Ootte te kyllä niin ihkua jengiä!
Vuodessa on aika monta päivää ja nyt kun yhtenä sattuu tunnin pari olemaan väylä tukittuna luukulle ja teille pakanoille pientä ohjelmaa nin on koko kylä ihan sekasin. 🤣
- Anonyymi
"Soita sormia, napsuttele, kyllä me persut öyhötetään."
- Anonyymi
Suvaitsevaisuutta. Suomi on nykyään monikulttuurinen maa ja pitää sietää sekä Jeesuksia että tonttuja. Tai olet natsi.
- Anonyymi
Eikös tuo lie lähempänä meidän suomen itsenäisyyden ajan kulttuuria eikä siihen suvaitsevaisuuksia tarvita.
Se vaan on nyt niin että katukaa pakanat joikua kuunnellessanne ja sillä hyvä.
T. Persu
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158287Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157508Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804764Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294559Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74389Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2042899- 1182764
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332695Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232324Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22197