Lakoista ei ole mitään hyötyä.

Anonyymi-ap

SDP:n oppositiopolitiikka hyökkäämällä poliittisilla lakoilla Eduskuntaa vastaan oli iso moka. Lakkoliike sdp:n kannattajille tiedoksi, että työtä tekemällä on aina lisätty hyvinvointia. Aina.

Kevään demarilakot olivat alisuorittamista ja aiheuttivat lisää perheiden hätää ja lapsiköyhyyttä. Se näkyy myös joulunvietossa. Lakkoilun virhe kannattaisi tunnustaa iltarukouksissa ja pyytää Jumalalta armahdusta.

Kiusaajat jatkavat kiusaamista, koska tuntevat olevansa muita ylempänä. Siksi SAK-laiset ay-pomot järjestävät lakkoja. Niistä saa kiksoja. Eihän lakoista mitään hyötyä ole, mutta ne kiksat.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikähän on kiksa. Tarkoitit varmaan että kiska, eli kioski. Demarit ja vasemmistoliitto on ainoat jotka puolustaa työläisiä. Jos he ei puolustais, tapahtuis seuraavaa: raskaanaolevat irtisanoittais, sairastelevat irtisanottais, tiettyä ikärajaa lähestyvät irtisanottais, lomia ei olis eikä lomakorvauksia, ei ylityökorvauksia,ei yötyökorvauksia,jokainen sairas menee lääkäriin omalla kustannuksella,jos aukoo päätä esimiehelle tai alkaa puolustaa irtisanottuja,saa heti kenkää. Jne

    • Anonyymi

      "Demarit ja vasemmistoliitto on ainoat jotka puolustaa työläisiä"

      Joo puolustavat, mutta aivan virheellisin tavoin. Kevään poliittisissa lakoissa oli kyllä suurin syy tehdä AY liikettä kuuluisaksi ja johtajille lisää liksaa. Puhe aiheutti että moni vaihtoi Loimaan liittoon.

    • Anonyymi

      Jos työnantajapuoli ja hallitus aikoo leikata ja heikentää perusteetta työläisen ansaittuja ja sovittuja etuja pelkän ahneuden ja osaamattoman johtamisen takia, niin ei jää muuta vaikuttamisen mahdollisuutta kuin lakot, sen tajuaa jokainen sivistynyt ja elämää ymmärtävä ihminen.

      • Anonyymi

        Auttoiko lakot, totuudessa monen työläisen rahantulo heikkeni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auttoiko lakot, totuudessa monen työläisen rahantulo heikkeni.

        Pakko myöntää ettei lakot enää pariin vuosikymmeneen ole auttaneet yhtään. Eikä myöskään mitkään ulosmarssit.


    • Anonyymi

      Loimaalla ei ole mitään liittoa, se on Loimaankassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      61
      6703
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      60
      6039
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      126
      5243
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      17
      3912
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      45
      3859
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3470
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2799
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      60
      2645
    Aihe