Porrastus lisää asumistukea

Anonyymi-ap

Ansiosidonnaisen 1.porrastukset on tehty. Sattuuko pahasti?

Ei hätää, toinen porrastus ei ole enää niin kipeä. Jos on saanut palkkaa noin 2500e/kk työttömäksi jäädessä, niin ansiosidonnainen on noin 1500e/kk - 20% (vero). Arvio vero-% laskettu laskurilla.

Kun on maksettu 40 päivää ansiosidonnaista, niin tulee 1.porrastus -20%. Eli huima noin 1500e anssi laskee noin 1200 euroon.

No sehän nostaa asumistukea +100e.

Ansiosidonnainen laski 300e -20% (vero) eli 240e. Asumistuki nousi +100e eli lopulta tilille tulee -140e vähemmän.

Seuraava porrastus tulee 170 päivän jälkeen eli noin 8 kk jälkeen. Eli noin touko-kesäkuussa alkuperäisestä anssista vähennetään -25%. Anssi laskee nyt taas lisää eli alkuperäiseen verrattuna -375e. Taas lasketaan uusi asumistuki, nyt anssille 1125e. Uusi asumistuki on taas +25e enemmän eli yhteensä lisää asumistukea on tullut +125e.

Menetetty ansiosidonnainen -375e -20% (vero) eli 300e vähemmän tilille ja lisää asumistukea +125e. Yhteensä tukia tulee vähemmän -175e. Toinen porrastus vei tukia -35e lisää.

Kun muutama 100 000 työtöntä hakee nämä uudet asumistuet, niin Kelalla riittää töitä. Varsinkin toinen porrastus on aivan älytön, kun lopulta se vaikuttaa vain 35e/kk.

Mitä järkeä tässä oli?

Onko tarkoitus vain työllistää Kelaa, kun työttömät ilmoittelee laskeneita ansiosidonnaisiaan ja hakee asumistukien tarkastuksia? Tosin bottihan nuokin hakemukset käsittelee. Voin kuvitella etenkin 2.porrastuksen työllistävän vaikutuksen olevan "hirmuinen". (ironiaa)

Eli kesää odotellessa. Ei huolta porrastuksesta.

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        Oikein häiritsee?
        Ikävä
        150
        2019
      2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

        Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
        Maailman menoa
        324
        1220
      3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

        Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
        Ikävä
        83
        1028
      4. Minä tiedän sen

        Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
        Ikävä
        35
        898
      5. Minkä kultakimpaleen

        Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
        Ikävä
        31
        839
      6. Hitto että tekis

        Mieli saada sua
        Ikävä
        52
        819
      7. 75
        786
      8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

        https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
        Maailman menoa
        20
        769
      9. Ikävä on häntä

        Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
        Ikävä
        56
        719
      10. Onko kaivattusi

        Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
        Ikävä
        44
        711
      Aihe