Nyt kun työssäoloehto on peräti 12 kuukautta, niin tilanne on mahdoton kausityöläiselle. On viisaampi lopettaa raskaan työn tekeminen pienellä palkalla kokonaan ja pudota suosiolla ansiosidonnaiselta. Ero ei ole kuitenkaan niin suuri älyttömien leikkausten jälkeen. Kai ne kuitenkin jotakin korvausta vielä antaa ennen eläkettä. Mitään tuki hommia taitaa olla turha odottaa muutamaksi vuodeksi.
Vastaukset 10
- Anonyymi
Minä lopetin osaaikatyön . Siirryin yrittäjäksi varkaus ja murtoalalle . Ei tartte edes veroja maksaa .
- Anonyymi
Kunta kyllä keksii jotakin tekemistä pakon edessä. Tulee vuoden vaihteen jälkeen paljon kalliimmaksi pitää työttömänä.
- Anonyymi
Ei kannata muu kuin oluen juominen perustoimeentulolla ja kattoon räkiminen jos katto on jonkun toisen.
tupauuno, kuopio- savo - Anonyymi
Osa-aikatyötä olisi, mutta siitä ei jää juuri mitään käteen. Suojaosan poisto vie 50% tuloja vastaavan summan työkkärin rahoista. Lisäksi kassalle on turhan vaativaa ymmärtää, miten poikkeavat työajat ja palkanmaksu menee, niin ei vaan jaksa sitä veivaamista osa-aikatyön kanssa. Eli ensi vuoden alusta alkaa piiiitkä loma. Porrastus nostaa vielä mukavasti asumistukea.
- Anonyymi
Eipä tuo anssi kauaa kestä. On nopeasti ohitse kuin gullinheilaus.
- Anonyymi
Pari kuukautta ja sitten leikkauksen jälkeen se on pientä anssia saavalla sama kuin peruspäiväraha. Voi miettiä, että kannattaako enää maksaa kassojen jäsenmaksuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pari kuukautta ja sitten leikkauksen jälkeen se on pientä anssia saavalla sama kuin peruspäiväraha. Voi miettiä, että kannattaako enää maksaa kassojen jäsenmaksuja.
Se kassan jäsenmaksuhan vähennetään kokonaan verotuksessa.
- Anonyymi
Tuo 12 kuukauden työssäoloehto myös iskee kovaa opettajiin jotka sentään saavat joskus vakityön mutta erityisesti pienipalkkaiset koulunkäyntiavustajat ovat ongelmissa koska heitä systemaattisesti ei oteta vakitöihin vaan kierrätetään laittomasti määräaikaisena syksystä kevään loppuun ja sitten pihalle kesäksi vaikka 100 prosentin varmuudella otetaan taas syksyllä takaisin.
Hallitus on tehnyt ison virheen. - Anonyymi
Työn estävät vain heikko työkyky, huono ammattitaito, kielitaidottomuus, työpaikkojen vähyys ja sosiaalisten kontaktien puute. Työpaikan saa kun edellä mainitut asiat ovat kunnossa, jos työnantajat työntekijöitä sattuvat tarvitsemaan. Palkat on sovittu kaikilla aloilla.
- Anonyymi
Joo paitsi että nykyään on työnantajan mahdollista ottaa joku työkokeilija, harjoittelija ym 9e/päivän jannu....kuka enää palkkaa silloin ketään. Eri asia alat joissa tarvitaan oikeasti osaamista, niihin on jo tekijät palkattu aikaa sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546