9 euron hörhöily vaan jatkuu

Anonyymi-ap

Ei kukaan tee töitä 9 euron palkalla uskokaa nyt jo. Se tulee korvausten lisäksi. Varmaan jokainen ymmärtää, että nykyään ei saa korvauksia tekemättä mitään. Tietenkin kaikki haluavat mennä ennemmin töihin kuin homehtua sohvalle. Laiskottelun jälkeen on myös vaikea työllistyä, kuten näistäkin viesteistä voi lukea. Mikä siinä on siis niin vaikeaa? Helpompaa se on työskennellä kunnalla kuin yksityisellä. Ei tarvitse sitten valittaa että on niin vaikea työllistyä, kun on ollut 30 vuotta työttömänä.

12

474

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu jokohan huomenna menisi jonnekin töihin!

      • Anonyymi

        Lähetin aina postissa tilauksiin muutaman tavaran liian vähän tai kiian lyhyttä tavaraa

        Sitä saa kun työllistää ilmaiseksi

        Kerran lähetin tavaraa kaverille 1000e arvosta


    • Anonyymi

      Pitääkö Usko sekoittaa tähänkin? Ei varmasti ole hänen vikansa sinun hörhöilysi.

    • Anonyymi

      ITSE tein 3 vuotta duunia tuolla 9 euron kulukorvauksella.

      • Anonyymi

        En millään usko, että töitä. Työ on sitä kun on työsopimuksella. Olitko?


    • Anonyymi

      Työkokeilu, Kuntouttava työtoiminta (Sosiaalinen palvelu) ei ole työsuhde ja kun kyseessä ei ole työsuhde niin työvelvoitetta ei ole. Eli mitään ei tarvitse tehdä käytännössä + Työkokeilijaa ei saa jättää yksin tekemään työtä vaan nimetön ohjaanan on oltava paikalla koko ajan

      • Anonyymi

        ohjaaja on työttömän perseen takana kyttäämässä yksin ei saa jättää ja pitää saattaa vessaan vartioituna


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ohjaaja on työttömän perseen takana kyttäämässä yksin ei saa jättää ja pitää saattaa vessaan vartioituna

        Siis onks ne perseentakaset kuitenkin oikeesti palkattuja? Jos nää molemmat duunit on niin tärkeitä tehdä niin miksi ei sitten palkata oikeesti?


    • Anonyymi

      Minä aina jätin hanat auki työkokeilussa ja laitoin kaikki bc paperit kerralla pyttyyn.

      Sittentoin banhoja makkaroita jääkaapiin ja kerran kuoleen rotan

      • Anonyymi

        Minä tulin aina ikkunan läpi työmaalle karmit ja lasinsirut kaulassa. Jätin lieden päälle ja uunin täysille, 300 asteeseen, sinne heitin kuivan kesän oravan. Jos joku tilasi paketillisen hammastikkuja, lähetin niitä rekkakuormallisen. Vc- pytyn täytin puretaanilla. Kuitenkin sain hyvät arvostelut pomolta 9e kokeilun päätyttyä. 🥴


    • Anonyymi

      On täysin järjen vastaista roikottaa ihmistä kymmen vuotta työttömänä, se ei ole millään lailla inhimillistä, saati kymmeniä vuosia. Aivan varmasti voi todeta että ihminen kuuluu eläkkeelle kun ei työllisty kymmeneen saati kymmeniin vuosiin. Eikö noissa touhuissa todellakaan ole mitään tolkkua?

      Aiemmin oli vuosimääräinen takaraja työttömyydellä jolloin eläköityi työttömyys eläkkeelle, mutta tuo taidettiin poistaa? Olisi kyllä syytä ottaa käyttöön jos noin järjetöntä peliä pidetään, että ihmistä voidaan roikottaa työttömänä kymmeniä vuosia. Eihän tuossa ole mitään järkeä.

    • Anonyymi

      Niin kauan kun on ääliöhallitus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe