ChatGPT-tarina

Anonyymi-ap

Oli pimeä ja myrskyinen ilta, kun Jaakko päätti ottaa suunnan kohti kylän pubia, kaipuussaan unohtaa päivän murheet ja työstressi. Ystävät olivat varoittaneet häntä paikallisen baarin tarjouksesta: “Vatsanvihollinen-erikoiscocktail” oli saanut nimensä hyvin perustellusti. Kukaan ei ollut kestänyt sen sekoitusta ilman merkittäviä vatsavaivoja, mutta Jaakko oli tunnettu siitä, että mikään ei pysäyttänyt hänen raudankovaa ruuansulatustaan.

Pubi oli tupaten täynnä. Ystävät kohottelivat oluita ja naurua raikui ilmassa. Jaakko käveli suoraan tiskille ja tilasi tuon kuuluisan juoman – kuohuvan, tummanvihreän seoksen, joka haisi etäisesti tärpätiltä. “Kerrankos sitä kokeillaan!” hän julisti ja naukkasi ensimmäisen hörpyn. Maku oli jotain sellaista, mitä olisi voinut kuvitella löytyvän laboratorion kaappien syvyyksistä, mutta alkoholi teki tehtävänsä, ja Jaakko päätti juoda koko lasin kertaheitolla.

Kului tunti. Sitten kaksi. Jaakon olotila vaihteli mukavasta humalasta hiljalleen hiipivään epävarmuuteen. Vatsanpohjaa kiristeli oudosti, mutta hän työnsi tunteen sivuun – tuskinhan yksi cocktail mitään saisi aikaan. Yhtäkkiä Jaakon kasvot vääntyivät tuskaiseen ilmeeseen. Hän tunsi epämiellyttävän aallon kulkevan vatsansa läpi. Aalto kasvoi, kouristukset pahenivat ja hänen otsalleen nousi hiki. “Täältä pitää lähteä, ja nopeasti”, hän ajatteli paniikissa.

Jaakko kiiruhti ulos pubista, mutta jokainen askel tuntui yhä enemmän siltä kuin hän kantaisi sisällään aikapommia. Pimeä katu mutkitteli kotiin, mutta vatsan voimat eivät antaneet armoa. Kymmenen minuutin kävely tuntui ikuisuudelta, ja Jaakko kiihdytti askeliaan, otsallaan helmeili kylmä hiki. Viimeistään siinä vaiheessa, kun ensimmäinen epävakaa “kupliva” ääni kuului hänen vatsastaan, hän tajusi, että aika oli loppumassa.

Hän ehti kotiovelle, mutta avainten kaivaminen taskusta oli tuskallisen hidasta. Paniikki iski. “Ei enää pitkään!” hänen mielensä huusi. Viimeisillä voimillaan hän riuhtaisi oven auki, ryntäsi kylpyhuoneeseen ja rojahti pöntölle. Ja juuri silloin… maailmankaikkeus avautui. Se ei ollut vain ripuli, vaan raivokas, kataklysminen purkaus, jonka vertaista Jaakko ei ollut koskaan kokenut. Ääni muistutti hyökyaaltoa, joka törmäsi rannikkoon, ja hän tunsi hetken kuin oma kehonsa olisi räjähtämässä sisältäpäin.

Jaakko puristi käsillään pöntön reunoja kuin selviytyäkseen hurjasta myrskystä. Hän ei enää ollut varma, oliko kaikki alkoholia, huonoja päätöksiä vai ehkä jopa elämän suuria virheitä, jotka virran mukana pakenivat hänen kehostaan. Jaakko kuuli mielessään vain tuulen ulvovan – tai ehkä se oli hänen oma tuskainen ähkintänsä.

Vasta tunnin päästä Jaakko oli saanut tilanteen jotenkuten hallintaan. Hän nojasi pönttöön uupuneena, toivoen, että tämä hetki oli vain pahaa unta. Hän vannoi, ettei enää koskaan koskisi Vatsanviholliseen. Koko kokemus oli kuin riehuva ukkosmyrsky, joka lopulta laantui, mutta jätti jälkeensä pelkkää tuhoa.

Seuraavana aamuna, väsynyt ja toipuva, Jaakko avasi puhelimensa ja näki kavereiden ryhmäkeskustelun. “Jaakko, miten se cocktail maistui?” joku kysyi. Jaakko katsoi viestiä hetken, sulki silmänsä ja vastasi vain: “En ikinä enää.”

1

281

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko tuossa joku opetus. Ettri pubin vessaan mistään hinnasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      273
      912
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      47
      712
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      571
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      554
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      486
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      467
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      459
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    10. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe