Jo teinityttönä ihastuin Catherine Cooksonin kirjoihin. Tyttö ja kartanonherra, Creenwallin kartano ja Ruoska, siinä ihanaa lukemista. Tietysti oli myös muita hyviä Catherinen kirjoja.
Nyt monta vuotta myöhemmin päätin taas lukea suosikiltani kirjan. Päädyin kirjaan Ikuisesti sinun, jota en aiemmin ollut lukenut.
Ja mitä roskaa se olikaan!
Entisestä lukunautinnosta ei ollut tietoakaan.
Tiedän, että Catherine ei itse kaikkia kirjoja kirjoittanut, mitkä hänen nimellään on julkaistu. Osasta hän on tehnyt vain hahmotelmaa ja hänen kuolemansa jälkeen joku toinen on kirjoittanut kirjan loppuun.
Tietääkö kukaan mitkä kirjat on varmasti Catherine Cooksonin kirjoittamia, eli varmasti hyviä, ja mitkä kirjat ovat taasen jonkun toisen kyhäelmiä?
Catherine Cookson
ihailijako?
3
1288
Vastaukset
- jotain..
1906 - Catherine Cookson, kirjailija (k. 1998).
- mieltä
kanssasi, että ihania kirjoja lukea, mutta uusissa on ollut jotain mistä en välttämättä pitäisi hänen kirjoinaan juuri tuo Ikuisesti sinun oli yksi surkeimmista kirjoista!!
En valitettavasti minäkään tiedä mitkä ovat hänen omia tekeleitään, mutta alkutuotannosta aika pitkälle kuitenkin nyt ihan viimeisimmistä en osaa sanoa... - Anonyymi
Hän ilmeisesti kirjoitti osaksi omista kokemuksistaan, hän menestyi hyvin. hyvä niin.
Väkivalta ja romantiikka on valtavirtaa. Ilmeisesti aina. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43713SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283350Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713332Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 321519
- 321471
- 911393
- 151333