Kamppailulajit

Anonyymi-ap

Kamppailulajit on hyvää liikuntaa mutta varsinkin taekwondo karate yms on erittäin kyseenalaisia toimivuudeltaan. Eikä tilannetta auta se että on epäpätevät opettajat. Itse olen näissä lajeissa ollut ja sanotaan että en vakuuttunut. Ensinnäkin loppupään mustan vyön harrastajat oli todella kankeita ja surkeita en iki maailmassa olisi antanut heille mustaa vyötä. Vanhoja naisia jotka kysyivät kun tekivät hitaita kankeita potkujaan että pelkäänkö heitä. Siis jonkinlaista aivopesua että nyt olemme loistavia ottelemaan. Voitin myös miehet ihan alkupään vöillä ja pyöritin matossa. Ruotsalainen useamman danin mustavyön kaveri oli naurettava kuivan kesän orava jonka olisin laittanut vasemmalla kädellä pakettiin. Hänen voimansa ei riittäneet edes katkaisemaan vaneri levyä. Eli on saanut daninsa saunaillassa joltain kaveriltaan ilmeisesti. Taekwondossa opetus oli tasoa viisi kaveria hyökkää kimppuusi ja kun vääntelet sitä yhtä lattialla toiset odottaa siinä vierellä tekemättä mitään. Todellisuudessa taekwondo kaveri olisi murskattu siihen maahan. Samalla kun vääntelisi yhtä toinen monottaisi päähän niin että kaatuisi. Sen jälkeen potkittaisiin ja hänestä olisi yhtä paljon vastusta kun perunasäkistä.

Siitä tulikin mieleen tiktokissa pyörivä taistelulajien harrastaja jolla on korkea vyöarvo mutta ei käsiä eikä jalkoja. Pienet nysät. Jos näette niitä videoita voitte miettiä että millä perusteella hän on vyönsä saanut. Vaikka "heittelee" muka taistelu kavereitaan niin oikeassa tilanteessa hän olisi ainoa joka lentelisi ympäri seiniä ja potkittaisiin kun säkkiä. Hänellä ei olisi mitään mahdollisuutta selvitä taistelusta. Heittely on teatteria. Samanlaisia bullshit heittelyjä näkee ympäri somea. Näin niitä myös vyökokeissa. Toinen lensi jo ilmassa vaikka ei oltu koskettu.


Ihmiset katsoo ilmeisesti liikaa jotain toimintaelokuvia jossa joku potkiva ja huitova kaveri pistää pakettiin kokonaisen kylän ja luulee että kun he potkii jotain lätkiä jossain salilla he voivat tehdä samalla tavalla ja tällaiselle potkimisille annetaan valtava arvo. Todellisuus voi olla karu jos tilanne tulisi eteen mikä on myös erittäin epätodennäköistä ellet sitten ole niin vittumainen tyyppi että kaikki haluaa piestä sinut. Todellisuus on se että makaat taju kankaalla aika nopeasti kun se ensimmäinen potkusi on torjuttu. Jos olet vielä tällainen ns kuivan kesän orava mahdollisuutesi on todella heikot vaikka sinulla olisi kaikki maailman vyöt.


On olemassa toki lajeja jotka toimii kuten esim paini mutta yksikään hojo hojo laji joka on lähempänä tanssia ei toimi vaikka miten vakuuttavasti teatteri esityksenne tekisitte.

3

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miesten kreikkalais-roomalainen paini on seksikkäin urheilulaji.

    • Anonyymi

      Joo, tuttu ilmiö kun aikuisena kokeilin karatea. Taustat oli painissa ja nyrkkeilyssä, kilpalajien puolelta. En tiedä mistä johtuu kun nykypäivänä kaikki varmasti oikeasti tietää mikä toimii ja mikä ei.

      Ehkä se on vaan jotenkin mukava ajatus että on vaarallinen taistelija vaikkei pääsisi kyykkyyn, osaisi tehdä kuperkeikkaa tai jalka nousisi polvea ylemmäs että siihen ajatukseen jää koukkuun ja on hienoa hengata kotisalilla keulimassa aloittelijoille joiden on pakko kuunnella kun on hienompi vyö. Kilpalajien puolella aloittelija voisi pyytää sparraamaan niin totuus paljastuisi äkkiä.

    • Anonyymi

      Paini on kivaa. Painia voisit kokeilla. Tai ihan vaan taklausta tai kamppaamista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe