Yksi parhaita jouluelokuvia on Fanny ja Alexander. Ingmar Bergmannin viimeinen suurteos, josta Jörn Donner kävi pokkaamassa tuottajan roolissa Oscarin. Sais tulla useammin jouluisin tämä teeveestä.
Jouluelokuvia...
Anonyymi-ap
13217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No niin. Kerro miksi tämä por varisperheen tarina menneestä Uppsalasta on niin viltun hyvä
Ennen Uppsalassa oli ulkomaita myöden tulleita kehityskelpoisia akateemikkoja, nyt kehitysmaiden puukkoukkoja
Laadun tunnistaa jos katsoo muutakin kuin Turhapuroja.
Bergman oli pohjoismaiden ykköselokuvantekijä, aivan omassa luokassaan, kirjoitti itse filminsä ohjaamisen lisäksi.
Aivan, no kerro miksi tämä por varisperheen tarina F et A menneestä Uppsalasta on niin viltun hyvä
Suomalaisista vain Aki Kaurismäki on oikea elokuvantekijä, kirjoittaa itse tarinan jonka kuvaa, ei tee filmejä kaikenkarvaisista julkkiksista, urheilijoista tai laulajista.
Naurismäkiläisyys tarkoittaa veronmaksajien maksamia sekundaelokuvia
jotka eivät tuota mitään ja kertovat joistain marginaalipöntöistä
Hollywood tuottaa USAssa vuosittain luokkaa 10 miljardia nettoa
Katso sinä vain pekkapuupäitä.
niin mutta tällä pskapalstalla sellainen ei ole keskustelua että a on hyvä
b on paha
lässyn lässyn
lässy sopii hyvin tälle pskapalstalle eli geneeriset väitteet ilman taustoja
Hollywoodista ei enää tule kunnon elokuvia, se aika on jäänyt...
On katsottavia elokuvia. Klaus Härön Tuntematon mestari, Täydellinen joulu, olipa melkoinen sekamelska. Upeita näyttelijäsuorituksia Luusuanniemeltä, Ketoselta ja muiltakin.
Jotenkin teennäisiltä ja pintapuolisilta suomalaiset uudet elokuvat vaikuttavat, monia nähnyt ja aina sama vika. Vanhat filmit paljon parempia.
Areenas pari hyvää ei-joulukuvaa: Piukat Paikat ja Kuolleiden Runoilijoiden Seura.
Toinen komedia, toinen tragikomedia.