Saisiko neuvoa kokeneilta?

Anonyymi-ap

Hei
Minulla on ollut varpaissa puutumista jo vuosia.
Noin vuositten tuli viiltävää kipua toisen lonkan koukistaja kohdalle ja samoihin aikoihin vatsan toiminta alkoi hidastua.
Keväällä iski jalkateräkipu, joka pahenee päivän mittaan. Se ei tunnu kun liikkuu mutta levossa vihloo ja liikkeellelähtö on kankeaa.
Kesällä näkökenttään tuli semmoinen "valopallo" joks ei varsinaisesti haittaa näköä mutta tuikkii ärsyttävästi varsinkin jos valaistus on kirkas tai teen jotain tarkkaa missä silmät ei paljoa liiku.. Ei ole migreeniä, se on nyt vastaavasti pysynyt poissa.
Toidta kuukautta sitten tyhjästä ilmestyi tennis+golfkyynärpää johon sain Noritreniä - ei mitään vaikutusta muuta kuin hikoilu.
Lääkäri passitti salille vaikka sanoin että rasitus pahentaa kipuja. Nauroi mulle että. Kivut lähtee lihaskunnnon paranemisen myötä. Olen liikunnallinen ja tykkään liikkua. Tää tilanne syö hermoja!
Ja lisää: minulla on välillä sanat hukassa, samoin keskittyminen - ihan outoja oikeita minulle. Olen ajatellut että oln vaan väsynyt.
Nyt kuitenkin mietin, pitäisikö mun asiakkaana ehdottaa lääkärille että pitäisikö tutkia ms?

1

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oireesi ei kuulosta mslle vaan muille vaivoille, ikäviä varmana ovat. Puutuminen liitetää ms, mutta se on niin yleistä ja sen voi aiheuttaa niin moni muukin syy ettei sen perusteella ms lähetä tutkiin. Kuvailemasi kivut ja vihlomiset ei myöskään kuulu ms oireisiin. Ms vihlomiset on ihon tuntohäiriöitä, eli pinnallista ei ”syvällistä” kuten lonkassa sitä kuvailet. Ms liittyvä näköhäiriö on näköhermotulehdus. Siihen ei kuulu valoilmiöt tai tuikkimiset. Sen oireena on näön sumentuminen, näet kaiken sumun/usvan läpi, kuin silmän edessä olisi vaalea harso. Silmän liikuttelu saattaa aristaa. Värit näkyy kirkkaampina/ei normaalina, erityisesti punainen. Tämä yleensä vain toisessa silmässä ja sen kyllä huomaa jos nht iskee.
      Ainoastaan kognitiiviset oireesi voisi liittyä, mutta nekin tulee yleensä vasta pitempään sairastaneena tai erittäin rajun alkuoireiden jälkeen. Ms oireet ovat outoja, ne kyllä tunnistaa. Sinun vaivasi kuulostavat melko ”normaaleille”, yhtään niitä väheksymättä. Mutta ms ei ole niiden aiheuttaja. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      70
      17843
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5611
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      304
      3000
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      47
      2809
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      181
      2563
    6. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      9
      2180
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      25
      2015
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1872
    9. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      141
      1762
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1658
    Aihe