Kun noi kaapelit venäjän sabotaasin toimesta Suomenlahdella katkeilee niin muistaako jonnet ja jonnettaret 2000-luvun alun projektin Kotkan merikaapelista?
Kyseesä oli siis hanke, jonka tarkoituksena oli lisätä sähköntuontia Suomeen Venäjältä 1 000 MW:n merikaapelin avulla, noin 8,7 terawattituntia vuodessa. Määrä olisi vastannut noin kymmentä prosenttia Suomen sähkönkulutuksesta. Eli toisin sanoen sitoa Suomi todella pahasti riippuvaiseksi venäläisestä sähköenergiasta.
Ne tais olla ne tutut demarit tätäkin hanketta eteenpäin viemässä? Vaikka oli siellä heidän lisäkseen myös bulgarialaissyntyinen Atanas Tilev joka oli sen rapajuopon Ahti Karjalaisen vävy. Ilkeiden kielten mukaan Bulgarin salaisen poliisin agentti joka vakoili jouppoa appeaan KGB:n laskuun.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kotkan_merikaapeli
Kotkan merikaapeli
15
667
Vastaukset
- Anonyymi
Oletpas sinä nokkela historoitsija. Muistaako persu jonnet ja onnettaret kun Juho Eerola vaati Venäjän pakotteiden lopettamista
Julkaistu 31.03.2018
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola sanoo, että EU:n tulisi purkaa Venäjän-vastaiset pakotteet.
– Jos kasvua haetaan, sitä saa Venäjältä.
– Minä olen tässä kysymyksessä poikkeuksellisen Venäjä-myönteinen jopa perussuomalaisissa. Meidän puolueestamme löytyy myös ”ryssävihaa”, jos näin voi sanoa.
Ja onhan Teillä Metsäkulman titok Trölli Teijo Kallioniemi ВКонтакте
jakaa ilosanomaansa Putinin fasessa- Anonyymi
Oletpas sinä puolestasi nokkela whataboutismin käyttäjä. Tiedätkös mitä on whataboutismi? No tottakai äärivasemmistolainen sen tietää. Stalinin kehittämä kehittämä keskustelumuoto jolla koitetaan vierittää keskustelua pois itse alkuperäisestä aiheesta ja sumuttaa keskustelunkulkua.
Mikä on sinun motiivisi toimia niin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletpas sinä puolestasi nokkela whataboutismin käyttäjä. Tiedätkös mitä on whataboutismi? No tottakai äärivasemmistolainen sen tietää. Stalinin kehittämä kehittämä keskustelumuoto jolla koitetaan vierittää keskustelua pois itse alkuperäisestä aiheesta ja sumuttaa keskustelunkulkua.
Mikä on sinun motiivisi toimia niin?Faktan tarkastajana vertaanpa kuvainnollisesti whataboutismiin tukeutuen;
Riikka Saksi Purran johtamat perushjumalaiset ja heidän kehittämänsä keskustelu aiheen vierestä ennen ja jälkeeen vaalien.
Saksi Riikka toisti moneen kertaan äänestäjilleen ME EMME LEIKKAA
ME EMME LEIKKAA. Näytti vielä saksetkin suomalaisille, ei perus.
Ja missä äänestäjien laatutakuu, humpuukkiteltoilla öyhötys eduskunnan lisäksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Faktan tarkastajana vertaanpa kuvainnollisesti whataboutismiin tukeutuen;
Riikka Saksi Purran johtamat perushjumalaiset ja heidän kehittämänsä keskustelu aiheen vierestä ennen ja jälkeeen vaalien.
Saksi Riikka toisti moneen kertaan äänestäjilleen ME EMME LEIKKAA
ME EMME LEIKKAA. Näytti vielä saksetkin suomalaisille, ei perus.
Ja missä äänestäjien laatutakuu, humpuukkiteltoilla öyhötys eduskunnan lisäksi.Todella erikoista tarinaa kerrot. Selvennätkö vielä miten tuo liittyy Kotkan Merikaapeli hankkeeseen? Vai liittyykö mitenkään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todella erikoista tarinaa kerrot. Selvennätkö vielä miten tuo liittyy Kotkan Merikaapeli hankkeeseen? Vai liittyykö mitenkään?
Ei tainnut liittyä yhtään mitenkään.
- Anonyymi
Perusuolaisten Trollitehtaan käytös Metsäkulman tai Hurukselan trollitehtailijoilta. on vähintään yhtä tuomittavaa kun putinistien vääristelevä propaganda sodankäynnistään Kremlillä.
Venäjän valtion ydinvoimayhtiö Rosenergoatom haluaa vetää Venäjältä Suomeen kaapelin, jolla Suomeen tuotaisiin sähköä 1 000 megawatin teholla.
Venäläistaustainen United Power ei päässyt rakentamaan sähköntuontia varten tuhannen megawatin merikaapelia Venäjän Kernovosta Kotkan Mussaloon. Kauppa- ja teollisuusministeriön tyrmäävä päätös oli selkeä, hyvin perusteltu ja myös koko hallituksessa yksituumaisin miettein käsitelty. Opposition pääosakin näyttää olevan samalla kannalla.
Ketkä eivät olleet tyytyväisiä kielteiseen päätökseen , voit ihan itse arvailla;
Oppositiopuolueet
Kokoomus, Vasemmistoliitto ,Vihreät , Kristillisdemokraatit
Perussuomalaiset
Kauppa- ja teollisuusministeriö ratkaisi lupahakemuksen ministeri Mauri Pekkarisen (kesk.)
Pahamaineinen Sosnovyi Bor sulkiydinvoimalan ykkösreaktorin.
Suomenlahdella sijaitsevan Sosnovyi Borin ydinvoimalan vanha reaktori ehti olla käytössä 45 vuotta. Sen purkamiseen kuluu melkein yhtä pitkä aika.
Paikallisia ympäristöaktivisteja huolestutti, mitä polttoaineelle tapahtuu tyhjennyksen jälkeen. Suunnitelmissa oli viedä se Siperiaan ikiroutaan varastoitavaksi.
Ykkösreaktorin lisäksi Sosnovyi borissa lähiaikoina sammutetaan myös kolme muuta, vanhaa RMBK-tyyppistä reaktoria. Viimeinen reaktori sammutetaan vuonna 2025 - Anonyymi
Onks palstalla tietoa kuinka lähellä tämä hanke oli toteutumista? Oliko kaapelille, muuntajille jo kaavoitettu paikat, alustavat rakennustyöt aloitettu jne? ennenkuin hanke sitten (onneksi) kaatui?
- Anonyymi
Kyllä Teidän Perssuolaisena pitäisi tietoa olla itesellä ,ellei kannattaa kysyä Teuvo Hakkaraiselta.
- Anonyymi
Ihme ettei kukaan ole tullut vielä kommentoimaan tai kertomaan omia tietojaan tähän ketjuun Kotkan lähettyviltä lähtevään venäjälle vievään isoon datakaapeliin.
Tuomioja-Halosen aikojen päätöksillä nämä kaikki kaapelithan ja niiden sijaintivat olivat täysin avointa ja julkista tietoa vielä viime (vai oliko se toissa?)vuoteen asti joten onhan tuon kaapelin sijanti ja tehot valtiovallan taholta julkisesti kaikille kerrottuna?
Jännä juttu muuten ettei venäjä ole vahingossakaan sorkkinut tätä Pietariin menevää tietokaapelia sabotaasilaivojen ankkureillaan.- Anonyymi
Se vasta jännää on ettei kukaan muukaan sitä ole sorkkinut millään...
- Anonyymi
Europarlamentaarikko Mika Aaltonenhan tämän perään on myös kysellyt.
Kotkan kautta kulkee ainakin Ericssonin BCS North -tietoliikenneyhteys, jonka yhteyspiste on Venäjän Logissa Suomenlahden kaakkoisella rannalla.
Lisäksi Suomen talousalueilla kulkee Rostelecomin Baltika datakaapeli Pietarin ja Kaliningradin välillä.
https://www.verkkouutiset.fi/a/mika-aaltola-pitaisiko-suomen-sulkea-venajan-tietoliikennekaapeli/
Olisihan se sääli jos niihin tarttuisi jokin trooli tai ankkuri? Onkohan sitä mietitty venäjän päässä? - Anonyymi
Tietääköhän edes moni kotkalainen että heidän omasta kotikaupungista lähtee kaapeli jonka varassa jonkinlainen osa Pietarin 5 miljoonan asukkaan tietoliikenteestä pyörii? Tai kiinnostaako heitä edes tällainen tieto?
- Anonyymi
Ja taas on yksi tietoliikennekaapeli Itämerellä vahingoittunut. Tällä kertaa Latvian ja Ruotsille kuuluvan Gotlannin välillä. Mutta Kotkan ja Pietarin välillä se tieto vaan kulkee.
- Anonyymi
Pitäiskö kieltää laivaliikenne Itämerellä pariksi vuodeksi ja katsoa pysyykö kaapelit ehjinä?
Pääsee sitä Ruotsiin ja Tanskaan vaikka autolla. - Anonyymi
No menihän niiltä venäläisiltä yksi kaapeli tuossa Suomenlahdella, mutta tosin ei tämä Kotkasta lähtevä vaan se Kaliningradin linja taisi olla kyseessä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818