Tehoa 14hp. Kysymys. Kaasukahvasta lähtee tanko ja tangossa päässä hammasratas siinä kohden mistä kahva kääntyy ylöspäin.
Toinen hammasratas vastakappaleena.
Tangot liikuttaa puoliympyrän muotoista metalliliuskaa joka taasen kääntää vauhtipyörän alla olevaa kiekkoa.
Kiekon reunassa vastinreuna joka taas liikuttaa kaasuttimen vipua.
Mitä tämä kaasukahvasta lähtevä tanko/vivusto oikein säätää vauhtipyörän alla?
Fleet Scott perämoottori
7
456
Vastaukset
- Anonyymi
Sytytyksen ennakkoa
- Anonyymi
Toimisiko ilman tuota sytytyksen säätöä jos kaasukahvasta menisi yhteys ainostaan kaasuttimen vipuun?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimisiko ilman tuota sytytyksen säätöä jos kaasukahvasta menisi yhteys ainostaan kaasuttimen vipuun?
Ei ainakaan kunnolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ainakaan kunnolla.
Mistä johtuu että nimenomaan tuon ennakon säätö on hyvin jäykkä kyseisessä perämoottorissa, mikä siitä tekee jäykän, mikä jumittaa. Ollut hyvin pitkään käyttämättä.
- Anonyymi
Kone vähintään 60v vanha, sinä aikana tod näk useampi seppä jo kerinnyt " korjaamaan" osia hukassa jne. Jumituksen syy voi olla väärin kasattu, voitelu kuivunut, ..
Varmasti hieno ja erikoinen moottori, joka tarvitsisi täydellisen entisöinnin, tai sit nostaa jonnekkin säilöön.
Ja hommaat uudemman koneen.- Anonyymi
Uudempi kone mulla on, 2 vuotta sitten ostettu uutena.
Kyllä tuo säätö alkaa notkistumaan. Liekö vanhat rasvat jo niin paksua töhnää että kylmässä tallissa jäykkä.
Tarkoitus tuo laittaa ajokuntoon. Hitsaamista hieman löytyy, sen nyt osaan muusta en oikein tiedä. - Anonyymi
Oli jäykkä siksi että ollut käyttämättä hyvin pitkään.
Tarpeeksi kauan kun edestakaisin runkk..vemputti niin notkistui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523281Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?542546Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544- 1102265
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361265