Tietoa, olkaa hyvä.
https://www.verkkouutiset.fi/a/erikoislaakari-toivoo-lisaa-sahkohoitoa-masentuneille/
Nyt olisi taas tuhannen taalan paikka päivittää käsityksiä tasavirta stimulaatiosta.
2
159
Vastaukset
- Anonyymi
Terapialla ei pystytä parantamaan kaikkia masentuneita, syystä tai toisesta.
- Anonyymi
Niin kun se vaatisi myös kehollista puolta kuten autonomisen hermoston tasapainottamista ja kunnon aivoterveellisiä elintapoja. Kun osaa tietyt itsestä huolenpitämisen keinot kuten säännöllisen päivärytmin ja pysyy kurinalaisesti tiettyjen asioiden tekemisessä harvoin menee niin huonoon kuntoon että menettäisi kaikki selviytymiskeinonsa elämässä tai toimintakykynsä täysin. Ellei sitten itsensä anna mennä siihen kuntoon jos tuntuu että millään ei ole mitään väliä. Mutta kyllä siellä kuopassakin maatessa joku päivä tulee jolloin ei jaksa sitäkään enää.
Eksistentiaalista tuskaa ei aina paranneta. Se on joihinkin meihin ihmisiin sisäänrakennettu ominaisuus seurauksena kuolevaisuuden ymmärtämisestä ja kyvystä analyysiin. Jos elämä potkii paljon päähän on ihan luonnollista kärsiä.
Aivojamme ei ole rakennettu mihinkään onnellisuuteen. Joudumme aina taistelemaan sisäisen dialogimme kanssa eikä sitä mikään tasavirtasimulaatio poista. Olemassaoloon liittyvää tuskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913105
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652653- 2032240
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041519
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089