Olen päättänyt muuttaa takaisin Säkylään.

Anonyymi-ap

Eli,kuten otsikko jo kertoo kaiken olennaisen,niin paikkakuntalalaisena olen päättänyt muuttaa takaisin Säkylään 35 muualla vietetyn vuoden jälkeen. Ei kiinnosta enää urbaani cityelämä,vaan kaipaan elämääni rauhaa ja hiljaisuutta.

Aluksi on tarkoitus muuttaa vuokralle,ja ryhtyä etsimään mukavan pientä ja vaatimatonta omakotitaloa. Juureni ovat vahvasti Länsi-Säkylässä,joten Iso-Vimma ja etenkin Luvalahti kiinnostaa. Vieläkö Sokerisadon kerrostaloissa on vuokra-asuntoja?

Mitkä alueet Säkylässä ovat nykyään niitä,joita kannattaa ja pitää välttää? Eli missäpäin älykästä pitäjää asuu eniten pultsareita,narkkareita ja sekakäyttäjiä sekä diilereitä? Toisaalta,itseäni ei sitten kiinnosta pätkääkään Pyhäjoki-Korpi-Löytäne-Sydänmaa-alue, siellä on aivan liian sisäsiittoista porukkaa minun makuuni.

Nyt on tuhannen taalan paikka kehua Säkylän asuinalueet,minne siis kannattaa ehdottomasti muuttaa.

9

1297

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääksynkulman ja Kankaanpään metsät muodostavat tunnelmallisen maiseman esimerkiksi lenkkeilyyn. Jos näiden lisäksi olisi kyseisellä alueella lisäksi sopivat peruspalvelut kuten ainakin sopiva ruokakauppa, sopiva apteekki, sopiva tavaratalo ja sopiva käteisautomaatti niin ei tarvitsisi kylälle asti niidenkään tähden mennä. Mutta eipä sinnekään tavattoman pitkä matka näistä ole. Kyseisen matkan pystyy ainakin toisinaan toteuttamaan oman valinnan ja tarpeellisuuden mukaan kävellen tai jollain sopivalla ajoneuvolla. 👍

      • Anonyymi

        Mainittujen lisäksi sopiva polttoaineasemakin olisi ihan hyvä peruspalvelu, tosin löytyyhän näitä peruspalveluita näiltä osin kirkonkylältä kohtuu matkan päästä muutenkin. Mutta jokainen tykätköön asua missä tykkää, mielekkyys on niin tapauskohtaista! 👍


    • Anonyymi

      Säkylä tyhjenee asukkaista kovaan tahtiin. Se on ainoa hyvä asia, mikä tästä paikkakunnasta tulee mieleen.

    • Anonyymi

      Kenkäkauppa ja autokauppa puuttuvat, mutta muuten taitaa olla riittävät kaupalliset palvelut ainakin perustarpeisiin! 👍

    • Anonyymi

      Konsulttitoimisto MDI ennustaa Säkylän asukasluvun laskevan lähes 35 % vuoteen 2050 mennessä. Silloin saa paikkakunnalta asunnon halvalla.

    • Anonyymi

      Aika karut lukemat.

    • Anonyymi00008

      vitun paska

    • Anonyymi00009

      Säkylä menettää joka vuosi asukkaitaan. Millään porkkanoilla joita annetaan uusille asukkaille ei saada tänne uusia asukkaita.

    • Anonyymi00010

      Niin kauan kuin Apetitin johtaja markkinoi Säkylää hyvänä kuntana niin en tule muuttumaan Säkylään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      294
      2345
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      24
      1408
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1408
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      144
      887
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      856
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      250
      781
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      739
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      511
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      488
    Aihe