Eli,kuten otsikko jo kertoo kaiken olennaisen,niin paikkakuntalalaisena olen päättänyt muuttaa takaisin Säkylään 35 muualla vietetyn vuoden jälkeen. Ei kiinnosta enää urbaani cityelämä,vaan kaipaan elämääni rauhaa ja hiljaisuutta.
Aluksi on tarkoitus muuttaa vuokralle,ja ryhtyä etsimään mukavan pientä ja vaatimatonta omakotitaloa. Juureni ovat vahvasti Länsi-Säkylässä,joten Iso-Vimma ja etenkin Luvalahti kiinnostaa. Vieläkö Sokerisadon kerrostaloissa on vuokra-asuntoja?
Mitkä alueet Säkylässä ovat nykyään niitä,joita kannattaa ja pitää välttää? Eli missäpäin älykästä pitäjää asuu eniten pultsareita,narkkareita ja sekakäyttäjiä sekä diilereitä? Toisaalta,itseäni ei sitten kiinnosta pätkääkään Pyhäjoki-Korpi-Löytäne-Sydänmaa-alue, siellä on aivan liian sisäsiittoista porukkaa minun makuuni.
Nyt on tuhannen taalan paikka kehua Säkylän asuinalueet,minne siis kannattaa ehdottomasti muuttaa.
Olen päättänyt muuttaa takaisin Säkylään.
9
1297
Vastaukset 9
- Anonyymi
Pääksynkulman ja Kankaanpään metsät muodostavat tunnelmallisen maiseman esimerkiksi lenkkeilyyn. Jos näiden lisäksi olisi kyseisellä alueella lisäksi sopivat peruspalvelut kuten ainakin sopiva ruokakauppa, sopiva apteekki, sopiva tavaratalo ja sopiva käteisautomaatti niin ei tarvitsisi kylälle asti niidenkään tähden mennä. Mutta eipä sinnekään tavattoman pitkä matka näistä ole. Kyseisen matkan pystyy ainakin toisinaan toteuttamaan oman valinnan ja tarpeellisuuden mukaan kävellen tai jollain sopivalla ajoneuvolla. 👍
- Anonyymi
Mainittujen lisäksi sopiva polttoaineasemakin olisi ihan hyvä peruspalvelu, tosin löytyyhän näitä peruspalveluita näiltä osin kirkonkylältä kohtuu matkan päästä muutenkin. Mutta jokainen tykätköön asua missä tykkää, mielekkyys on niin tapauskohtaista! 👍
- Anonyymi
Säkylä tyhjenee asukkaista kovaan tahtiin. Se on ainoa hyvä asia, mikä tästä paikkakunnasta tulee mieleen.
- Anonyymi
Kenkäkauppa ja autokauppa puuttuvat, mutta muuten taitaa olla riittävät kaupalliset palvelut ainakin perustarpeisiin! 👍
- Anonyymi
Konsulttitoimisto MDI ennustaa Säkylän asukasluvun laskevan lähes 35 % vuoteen 2050 mennessä. Silloin saa paikkakunnalta asunnon halvalla.
- Anonyymi
Aika karut lukemat.
- Anonyymi00008
vitun paska
- Anonyymi00009
Säkylä menettää joka vuosi asukkaitaan. Millään porkkanoilla joita annetaan uusille asukkaille ei saada tänne uusia asukkaita.
- Anonyymi00010
Niin kauan kuin Apetitin johtaja markkinoi Säkylää hyvänä kuntana niin en tule muuttumaan Säkylään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362032
- 41630
- 40593
- 42470
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60470- 61459
- 44438
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6427Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14423- 40401