Missä sijaitsee keskuslukon ohjausyksikkö ...Saab vm.-92 ? Pitäisi jatkaa tutkimusta, miksi keskuslukko toimii vain joskus.
Keskuslukon ohjausyksikkö ?
C900
6514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
- se on siis autossasi oikeanpuolen(apukuskin) jalkatilassa. siis siinä mustan ilmalinjan yläpuolella-suunnulleen sen keskikohdalla. helpoiten saat sen näkyviin kun avaat torx ruuvin jolla ilmalinja on kiinni ja taivutat sen vaan alas. yksikkö on siinä päällä kiinni tässä ilmaputkessa. oletko tutkinut kuskin ovessa olevan kytkimen? yleesä hapettumaa,tai sit johtovika samassa ovessa. voihan rele olla rikki tosin myös...
Kytkimen ja johtojen kuntoa en ole tutkinut muuten, kuin mittaamalla yleismittarilla ovesta tulevan johdon liittimestä samalla kun avaimella aukoo/sulkee lukkoa. Tällöin johtojen välillä oli/ei ollut jännitettä.
Keskuslukon toiminnassa on sellainen piirre, että auton lämmitessä auringonpaisteessa lukko saattaa alkaa toimimaan ja menee mykäksi auton jäähtyessä. Sama ilmiö päinvastoin: kovalla pakkasella lukko toimii, mutta auton lämmitessä toimivuus lakkaa. Aika usein käy niin, että laittaessani sisäpuolelta ovia lukkoon, kuuluu mainitsemastasi yksikön suunnasta napsaus, mutta lukitusta ei tapahdu...taikka sitten saattaa 1-4 ovea mennä lukkoon. Lukon aukaisu ei sitten välttämättä taas keskuslukon avulla onnistu. Myös tästä tein johtopäätelmän, että välttämättä kuskin oven johdoissa/lukkokytkimessä ei ole vikaa. Sijaitseeko tuo lukkokytkin oven verhoilun alla kiinni lukossa ?
Tällä palstalla oli joskus tarinaa keskuslukko-ongelmista ja kommenttien mukaan vikakohteina olivat olleet ohjausyksikön rele ja ovelta tuleva johtosarja.
Ohjausyksikön releiden kontaktit puhdistin...ei vaikutusta. Vian etsintä jatkuu...
ok- silloin vika viittaa kyllä lukituksen releeseen. se on sellainen pitkulainen mustamöykky- sen sisällä on pienet releet ja muuta elektroniikkaa.uskoisin niitten releitten olevan viallisia-tai voihan koittaa puhdistaa niitä,mutta epäilen auttaako. purkaamosta löytynee sellainen helposti. kuskinovessa,verhouksenalla on sellainen pieni kytkin joka välitangoilla on liitetty lukkomekanismiin, jos kuitenkin jokakerta jotakin kuitenkin jossainovessa tapahtuu,niin silloinhan vika ei ole siellä-eli kontaktit toimivat. aikayksinkertainen tuo lukkosysteemi loppujenlopuksi on, kyllä vika selviää!
juu oletko huomannut onko jännitteellä merkitystä lukon toimimiseen eli toimiiko kun moottori käy ja jännitteet on ylhäällä. ja pätkiikö kun auto seissyt jonkin aikaa.
siellä ohjainlaitteen sisällä on muistaakseni yksi konkka ja yksi ic ja releet 2kpl.
jos ovikytkimet toimii ja rasiasta kuluu semmoinen releen kevyt pärinä niin se vika voi olla siinä ic-piirissä.
siihen vikaan voi koittaa vaihtaa eri kannalle ohjaussingaalit. siinä liittimessä on muistaakseni vapaita paikkoja jotka ohjaavat samallatavalla kuin ne mitkä nyt ovat käytössä mutta niissä ei ole välttämättä vikaa niinkuin alkuperäsissä.
klokeilemalla selviää ja yhden korjasin juuri näin ja on nyt toiminut parivuotta ja olihan se aika tyyris palikka uusittavaksi.
Onko sama vika kun joskus toimii ja toisinaan ei ja välillä ei kuulu minkäänlaista naksausta systeemistä ja ei toimi ?
Sitten kun käyttää sähkölaseja niin kuuluu keskuslukitusken ääni ja silloin toimii...