Muistellaan vanhan ajan Hyrynsalmea

Anonyymi-ap

Mitä kaikkea vilskettä ja vilinää Hyrynsalmella on ollut vuosien saatossa. Löysin vanhoja etikettejä vintiltä😊 Jussin Kauppa, Hyryn Kauppa Ky, Lähikauppias ipatti, K sekatavarakauppa (nuottikylä), K Market Kemppainen, Valinta-ahos L. Kemppainen ja oli luvan kylällä myymälä? Ja myymäläauto?🤔, Ateria-Baari, Hyrynsalmen Talouskauppa, SPAR Tuovi Ratilainen, Spar Market Vuori, CafeKesoil, Taina Mikkonen nimellä olevat tulitikkuaskin. Minä vuosina nämä liikkeet ovat toimineet?

20

1747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ''Jussi ei munista kisko!''
      Näin mainosti Jussin kauppa aikoinaan. Taisi olla Orvokki-rouva kynän varressa.

      • Anonyymi

        Toimiva iskulause👍


      • Anonyymi

        Jussi oli mahtava persoona.


    • Anonyymi

      Oi vain yksi mainoslause, ja jäi elämään,

    • Anonyymi

      Olioli van mennyttä on

    • Anonyymi

      , 60-70, vuori 90-luvulla

    • Anonyymi

      Olihan siellä muistaakseni Rantabaari, joka oli siinä 5- tien vieressä ja Hyrynherra?

    • Anonyymi

      Onko Thai-massage auki näin uunnavuonna?
      Pitäisi saaha lassautettua eturaohanen löysäksi...
      Nante

      • Anonyymi

        Ei taida olla perukan pojalla tuo anatomia hallinnassa pelkästään omassa hanskassa.


    • Anonyymi

      Kuhmontien varrella oli kauppa jos toinenkin 60-80 luvuilla. Tarkoitan siis koko kuhmontien varrella sisältäen myös Kuhmon puolen tiestä.

    • Anonyymi

      Hyryn Herra oli ylä-kainuun ensimäinen ja ainoa gay-baari. Harmi kun se loppui. Moesseelaiset erotti aina siitä kun niillä oli kirkkaanpunaset neulepuserot. Miesten vessassa kävi aina kova kuhina.

      • Anonyymi

        Siitäkö tuli urheiluseura Moisiovaaran Pyllistys?
        Sellainen kai tosiaan oli olemassa 1960-luvulla??


    • Anonyymi

      Hyryn kauppakin on nyt muisto vain.

    • Anonyymi

      Ennen hyryllä tosi hyvä meininki naiset kuumina ja vinkku virtasi miten nyt ei ole kuumia naisia mutta vinkku virtaa

    • Anonyymi

      Ennen oli ihmisillä työtä ja vähän rahaakin. Yksi viljeli ja toinen kävi sahalla. Tulevaisuuteen pystyi luottamaan, tekemään lapset ja rakentamaan talot, mökit ja muut kömmänät.

      Nyt ei ole töitä ja vähät rahat tulee ihmisille eläkelaitokselta tai kelalta. Talojen arvo ei ole sitä, mitä niistä on edes korkoja pankille maksettu. Kovin moni nuorempi ei pysty tulevaisuuden varaan Hyrynsalamella laskemaan.

      Suuri harmi, ettei sahojen jälkeen kylälle saatu kunnollista teollista työnantajaa, tai muutakaan. Kunta olisi ihan eri tavalla elinvoimainen, kun muutamakin sata keskipalkkaista työntekijää pomoineen maksaisivat veronsa kuntaan ja kuluttaisivat loput kauppoihin ja muihin palveluihin.

      Sääli ja suru, että tämä on nyt hyvin loppusuoralla.

    • Anonyymi

      Keskustapuolueen syytä kaikki ja kemppaisten, olivat ja ovat edelleen kehityksen jarru, nepotismi kukoistaa ja sukurutsaus.

      • Anonyymi

        Tämä on niin totta kuin vain voi olla. Jos Kemppaiset olisi pysyneet sodan jälkeen metsässä, jossa olivat käpykaartilaisina sodan ajan, niin kunta olisi säästynyt monelta pahalta.


    • Anonyymi

      Kuntavaalien jälkeen Pakseeton Hyrynsalami -kansanliike puhdistaa korruption ja pakseet tyystin pois!

    • Anonyymi

      Ja oli ipatin baari

    • Anonyymi

      Kunnassa ei joudettu juomaan kahvia

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5137
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3470
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2818
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      9
      1972
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      260
      1451
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1372
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe