Kuka han hoitaa auraukset kirkonkylällä vai eikö kukaan. Taitaa olla paskafirma vai onko vuoden rahat jo käytetty sillä ei ole tänä talvena mennyt aurauksiin paljon rahaa, Tiet on kuin kynnöspeltoja tai jopa pahempia, ja sama on myös Pogostantien kevyenliikenteenväylällä ei siellä ole aurattu??
Kirkonkylän teiden kunnossa pito
22
1263
Vastaukset
- Anonyymi
ei koskaan ole ollut noin paskakunnossa keskustan kadut mitä nyt,kyllä tästä joku vastuuhenkilö kait löytyy kunnasta , on aurauskalustoa varmasti ilomantsissa jos niitten annetaan vain tehdä työt.
- Anonyymi
Onko yleensäkään ollut näin vaihtelevia kelejä?
- Anonyymi
Auton pohja vaan kolisee, aivan järkyttävää touhua alkaa jo olla!
- Anonyymi
Joku pitäis laittaa vastuuseen.en ole missään kokenut tuollaista tietä.autot särkyy.kun olisi pitänyt aurata ennen pakkasia.nyt sitä pitää vältellä keskustassa käyntiä.ehkä pääsiäisenä on tiet kunnossa.
- Anonyymi
Johan se on monta kertaa mainittu, että auraaja ei sitä päätä milloin aurataan. Tekniseltä osastolta tulee määräys, kun lunta on satanut heidän mielestään sen verran, että kannattaa aurata. Tämäkin on kai kustannus kysymys, muutamat auton särkymisen tai luun murtumat jalankulkijoilla ei paljon päättäjiä hetkauta.
- Anonyymi
Minä jalankulkija ylitän suojatietä ja on varottava etten kaadu. Kamalan huonossa kunnossa on tie Ilomantsin keskustassa.
- Anonyymi
Joka talvi sama homma. Luulisi kun talvi toisensa perään asiasta huomautetaan ja soitetaan tienkäyttäjän linjalle tai mikä taho onkin, niin asia korjaantuisi, mutta kun ei.
- Anonyymi
Ihme kun ei ei tuo homepostaaja jo tiällä valita jotta kunnan tiet on homeessa 😅
- Anonyymi
🤣😅😅🖕varmaan aivastuttaa ja on purettava pois moiset homeiset tiet😆
- Anonyymi
Niin kukapas se ilmaiseksi auraa, valittakaa tekniselle johdolle tai vaikka talouspäällikölle jos täällä semmoinen on.
- Anonyymi
Pitäis kyllä tajuta että sohjo poistetaan leudon sään aikana.niin on käynyt monta kertaa että tulee pakkanen ja sitten on kynnöspelto.
- Anonyymi
jos ei raha riitä kunnossapitoon niin purettavahan tiet ovat, homeessakin ovat vähän haiskataa, sain aivastus kohtauksen ajellessa kalevan tiellä.
- Anonyymi
Jospa ne on ne aurauskalustotkin homeessa
- Anonyymi
Mene hoitoon ja opi kirjoittamaan oikein
- Anonyymi
Millasilla autoilla ne teknisen toimiston ihmiset ajaa, kun eivät huomaa tien huonoa kuntoa?
- Anonyymi
Eikö ne mantsin aurat myyty venäläisille
- Anonyymi
Tiet on märkii. Lie homeessa. Pitää purkaa pois tiet.
- Anonyymi
Teknisen miehet ajaa moottorikelkoilla ja panssarivaunuilla kun ei huomaa polannetta.
- Anonyymi
Ei voi puhua teiden hoitamisesta. Entäs sivukylien tiet? Tiet ovat ihan karmeessa kunnossa. Tukkirekat ajavat puita, henkilöautolla on piilopaikat vähissä. On sivukylillä vielä eläjiä, ihan töihin kulkijoita, suatikka oppilaskuljetukset Entäs jos tarvitaan apua, kuten amppari? Eipä maha vastuukantajaa löytyä. Sanotaan että voi, voi mitäs salolla asutta. Tulkaa pogostalle, täällä pääsee raiteita myöten eteenpäin
- Anonyymi
Tähän on tultu ikävä kyllä. Valtaosa ilomantsin tiestöstä luokatonta talvikunnossapitoa. Halvin valitaan tekemään työt. Yrityksen taustat olisi syytä tarkistaa ennen halvimman hinnan valintaa. Jos luottoluokitus/maksuvalmius on täyttä sontaa ei myöskään kalusto varmasti ja sen ylläpitäminenkään ole sen paremmalla tolalla. Järkyttävää näille päivittäin ammatikseen liikennöiville ja työmatkansa takia paljon ajaville tämä tilanne.
- Anonyymi
Tiet kuntoon tai kunnalle vaatimus kotikouluun.ihan hullua toimintaa.
- Anonyymi
Kohta sitten teräväreunaisista kuopista kiistelemään, että kelle kuuluu paikkaus. Kukkostien pätkän voisi kunnostaa, vaan menikö rahat alavesisäiliöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831469Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671255Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2261235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2031233Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121059Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134946Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65923- 80826
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123808