Taas yksi lounaspaikka vähemmän

Porin keskusta kuihtuu kuihtumistaan. Joulun edellä lopetti RAX kauppahallin kupeesta. Viihtyisyydestä RAXia ei ole koskaan voinut syyttää, mutta varma tuttu buffet ja pehmis kyytipojaksi oli jo mennyt ihon alle.
Ikävää että lopetti.
57809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

Kallis hinta + se pehmis maksettava erikseen , juomat erikseen.

Olisi asiakkaita, jos ei natsihinnat.

1Äänestä
  • Hinta ei ole kallis, kun siihen kuuluu puffa, pizza, kahvit, ja syödä saa niin paljon kuin mahtuu. Juomat kuului muuten hintaan, sanoit väärin. Joka päivä sama menu ei houkuttele käymään kovin usein. Edellisen omistajan aikana oli sama sisustus samat ruokalajit.
    En epäile etteikö paikka voisi menestyä, jos se olisi viihtyisä, vähemmän melua, ja ruoka hyvää. Sijainti on mitä parhain.
    Ei edellinen omistaja olisi lopettanut jos paikka olisi ollut tuottoisa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Hinta ei ole kallis, kun siihen kuuluu puffa, pizza, kahvit, ja syödä saa niin paljon kuin mahtuu. Juomat kuului muuten hintaan, sanoit väärin. Joka päivä sama menu ei houkuttele käymään kovin usein. Edellisen omistajan aikana oli sama sisustus samat ruokalajit.
    En epäile etteikö paikka voisi menestyä, jos se olisi viihtyisä, vähemmän melua, ja ruoka hyvää. Sijainti on mitä parhain.
    Ei edellinen omistaja olisi lopettanut jos paikka olisi ollut tuottoisa.

    sijainti oli huono

    Äänestä

Vielä on Ailav.

Äänestä

Keskusta näivettyy. Buffassa on paremmat wingsit ja lasagne, lisäksi pääsee autolla viereen. Halpaa ei ole eli kovin usein ei tule käytyä.

Äänestä
  • Autolla pääsee viereen? Kyllä tuo on varmasti monelle nykyisin tärkeä tai ainakin merkityksellinen asia. Wingsit aina ja lasagne yleensä on jotain sellaista, jota en halua edes maistaa ja joillekin ihan herkkua!

    Äänestä

Mikkolan prismassa saa paremmat pizzat, salaatit ja päivittäin vaihtuvat lämpimät herkut.Juomat kuuluu, vain jätskistä joutuu erikseen maksamaan.
Kävimme pojan kanssa raxissa aiemmin tänä vuonna.Hinta siihen nähden mitä tarjottiin, oli kyllä kallis.Vertaa vaikka siihen prisman settiin mitä sieltä saa.
Raxissa varmaan 1 työntekijä paikalla, ei kerkeä tekemään ruokia ehkä?
Prismassa ruokaa tulee jatkuvasti.Muistan kauan sitten raxissa oli sama ja se oli se mitä odotettiin ja jos äiti kysyi minne mennään me sanottiin että raxiin.Aina kun poistetaan ahneuksissaan menusta tavaraa, palvelusta poistetaan jotain jne alkaa asiakkaat äänestämään jaloillaan.Tämä on kylmä fakta.Tee hieman vähemmän voittoa ja anna asiakkaalle rahan edestä, niin hän palaa takaisin.

Äänestä
  • Tuskin on ahneudesta kiinni. Epäilen että oli kurjistumisen kierrettä. Pakko säästää. Kerran otit puheeksi niin muistan että aistin saman kun viimeksi kävin raxissa ja siitä on vuosia.
    Buffa on parempi, enemmän valikoimaa ja syötävää tuodaan. Pizzaslaissit ei ole niin ihmeellisiä ja ne pari syötävää usein loppu. Mutta onneksi on muuta syötävää. Jätskiä lisukkeineen tulee ahmittua koko rahan edestä.

    Äänestä

  • Kenen pojan?

    Äänestä

Meneekö täällä mesta konkursiin jos ei leipäjaosta myydä sinne pimeästi hävikkiruokaa, ehkä noita asioita pitäisi oikein verottaja poliisin tarkemmin tutkia.
On kuulemma kaikenlaista luigia kuvioissa, jokainen ei taida olla Herran asialla vaan narsistinen kehitysvamma ja ahneus edellä mennään.

Äänestä
  • Sitä on kaikenlaisia tuulihattuja joiden kuuppa laukeaa totaalisesti kun pomoksi pääsee

    1Äänestä

En uskalla mennä syömään, ne laittaa siihen ruokaan klotsapiinia ja menee pönttö ihan sekaisin.

Äänestä
  • Ketsupin ja sinapin viereen tulisi laittaa klotsatruuttakin, niin saisi itse annostella mausteet.

    1Äänestä

  • Mikä tää kohuttu klotsapiini juttu oikein on? Mä olen juonut vaan lonkeroa ja piikittänyt insuliinia.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mikä tää kohuttu klotsapiini juttu oikein on? Mä olen juonut vaan lonkeroa ja piikittänyt insuliinia.

    Klotsaa nautitaan La-Sol viinin kanssa hienolla illallisella hyvässä seurassa

    1Äänestä

Sellaista huhutaan että se pomo varastaisi sieltä valtavia määriä ruokaa ja myisi sitä jonnekin, huhun mukaan myös yksi oikein lihava poika varastaisi kuormasta oikein urakalla.
Pomo ja lihava poika sitten kuulemma syyttelee kaikkia muita vuorollaan varkaiksi ja poika on kuulemma sen pomon rotta joka juoruaa kovasti.
Pomolla suosikit ja inhokit vaihtuu koko ajan, joka päivä eri tuuli puhaltaa.
Näitä juttuja kuulee ihan torilla ja kauppakeskuksissa puhuttavan, ei sitä silti tiedä onko ne totta vai ei.

Valitettavaa jos on totta.

Seurakunta saatetaan häpeään tuollaisten touhujen kanssa jos on totta.

Se pomo ei kuulemma ole seurakuntaa, ei ole uskova ihminen.

Jos nuo asiat ovat totta niin olisi kyllä syytä siellä seurakunnassa herätä ja puuttua asioihin, sellaiset henkilöt pitäisi saada pois pilaamasta seurakunnan mainetta.

Nämä asiat kuulemma tapahtuvat 5-osassa.

Toivottavasti ovat vain juoruja joita kuulee ihmisten puhuvan kaupoissa ja kioskeilla.

1Äänestä
  • Onko Pikku-Raija Sikalahti kyseessä?

    1Äänestä

  • Onko RAXilla joku seurakunta vai mitä nämä tuulihatut taas esittää täällä? Rax oli aiheena. Ei me voida sitä tietää, onko kyseessä liian kallis vuokra, vai onko kauppahallin lakkautus vaikuttanut paljon asiakasmääriin, vai mikä. Mutta ei sitä muiden tarvitse tietääkään. Sen verran olen kuullut huhua, että yrittäjä lähtee Porista ja aloittaa uuden liiketoiminnan muualla.
    Onnea vaan uuteen yritykseen, jos näin on. Mukava ihminen tämä viimeinen yrittäjä oli.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Onko RAXilla joku seurakunta vai mitä nämä tuulihatut taas esittää täällä? Rax oli aiheena. Ei me voida sitä tietää, onko kyseessä liian kallis vuokra, vai onko kauppahallin lakkautus vaikuttanut paljon asiakasmääriin, vai mikä. Mutta ei sitä muiden tarvitse tietääkään. Sen verran olen kuullut huhua, että yrittäjä lähtee Porista ja aloittaa uuden liiketoiminnan muualla.
    Onnea vaan uuteen yritykseen, jos näin on. Mukava ihminen tämä viimeinen yrittäjä oli.

    raxilla on oma läskiseurakunta :D

    1Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    raxilla on oma läskiseurakunta :D

    jep, he palvovat majoneesia :D

    Äänestä

Onneksi on leipäjakoa

Äänestä
  • Ja narsismia sekä bipolaari :D

    1Äänestä

Rax oli alkujaan viihtyisä ruokapaikka.
Ja sisustus oli parempi.
Pehmeät penkit.
Ja ruoka oli parempaa.

Äänestä
  • Rax ei koskaan ole ollut viihtyisä. Tilan akustiikka on perseestä, kovista pinnoista kaikki äänet kaikuu ja keittiön kolina ja hurina tunkee asiakastiloihin. Lisäksi viimeinen virhe, kauttimista lykkää liian kovaa porin radion roskalähetyksiä, jotka myös kaikuu tilassa. Muiden asiakkaiden keskustelu ja aterimien kilinä kuuluu koko tilaan, joten liian meluisa, väritön ja luotaantyöntävä paikka. Ruoka joka päivä sama menu. Estää tehokkaasti kanta-asiakkuuden. Tietenkin yrittäjä on sidottu Rax-ketjun konseptiin, eikä sooloilu ole sallittua, mutta onko järkeä aloittaa yrittäjäksi kädet sidottuina? Ei voi vastata asiakkaan tarpeisiin, sen sijaan noudattaa emäyhtiön konseptia joka vie yrittäjän konkurssiin yhden toisensa jälkeen. Joka käyntikerralla kivikovat ranskalaiset alkaa kyrsimään.

    Äänestä

Massu pullottaa ja vatsalaukku venyy liikaa, siksi Hesburger.

Äänestä

Edellisen kauppiaan mukaan RAX on aika ehdoton ketju, joka määrää menun ja konseptin. Yritä siinä sitten jotain kädet sidottuna.

Äänestä
  • Haette vähäsen leipäjaosta extraa niin riittää taas asiakkaita :D

    Äänestä

  • Samaa on sanottu rabben muistakin virityksistä. Fransaising orjuutta. Kannattaa muutenkin suosia itsenäisiä yrittäjiä noiden trusti ruokaloiden sijaan. Jos se nyt edes on mahdollista. Mutta itse olen vältellyt mahdollisuuksien mukaan kaikki nouto-koti-hes jne. Syömälät.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Haette vähäsen leipäjaosta extraa niin riittää taas asiakkaita :D

    Joo, siellä ei näy porvarihallituksen alv korotukset hinnoissa ei varsinkaan persujen alentamassa bensa hinnassa😎

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Joo, siellä ei näy porvarihallituksen alv korotukset hinnoissa ei varsinkaan persujen alentamassa bensa hinnassa😎

    ei ne mässyt silti ilmaisia ole vaikka luulisi, kuluja on kuten sähkö, vesi, vuokrat, vakuutukset, kalusto ja polttoaineet

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    ei ne mässyt silti ilmaisia ole vaikka luulisi, kuluja on kuten sähkö, vesi, vuokrat, vakuutukset, kalusto ja polttoaineet

    Pitää ymmärtää, että porilaiselle on kaikki liian kallista. Kuten on tullut jossain yhteydessä esille, ainoa mistä porilainen maksaa mielellään ilman valittamista, on maksaa satanen siitä ilosta ettei naapuri saa viittäkymppiä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Pitää ymmärtää, että porilaiselle on kaikki liian kallista. Kuten on tullut jossain yhteydessä esille, ainoa mistä porilainen maksaa mielellään ilman valittamista, on maksaa satanen siitä ilosta ettei naapuri saa viittäkymppiä.

    Kateellisten ja keuhkotautisten ja junttien luvattu kaupunki.

    1Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Pitää ymmärtää, että porilaiselle on kaikki liian kallista. Kuten on tullut jossain yhteydessä esille, ainoa mistä porilainen maksaa mielellään ilman valittamista, on maksaa satanen siitä ilosta ettei naapuri saa viittäkymppiä.

    Tämä on huomattu, porissa on paljon pahoinvoivia kalluja.
    Älyllinen kehitysvamma hyvin yleistä ja muutkin kehitysvammat kuten narsismi eri asteisena.

    1Äänestä

Kirjoittelijat voi haarukoida helposti mielenterveyden kanssa painiskeleviin netissä asuviin ongelmalapsiin ja nuoriin. Jo usein käytetyt sanat itkupotkuraivari, kallu, narsisti, viittaa noin 13-15 vuotiaaseen nyrjähtäneeseen likkalapseen. Aikuinen ei käytä tuollaista teinisanastoa, tuskin edes tietää mitä niillä tarkoitetaan. Toinen hallitseva villitys on kiroitusvirheet. Niillä saa hymyä huuleen, joskin sekin tyylilaji on ammuttu alas massiivisella copypostauksella. Ei magiaa mahan täydeltä.

Äänestä
  • Narsisti kallu otti osumaa :D

    1Äänestä

  • Harmittaako olla susiruma?

    1Äänestä

Älytöntä touhua palstavahdilta. Se poistaa täysin luvallisia kirjoituksia jos hän ei itse pidä niistä.

Äänestä
  • Kuuluu asiaan. Tekoäly moderoi ja poistaa jollain oudolla logiikalla. Sama oli ennen tekoälyäkin. Tosin nykyään woke vastaisuutta siedetään enemmän. Mutta älä itke. Ei täällä mitään säilyttämisen arvoista kirjoiteta muutenkaan.

    Äänestä

  • Kirjoita uudelleen hieman muutettuna, vaihda vaikka yksi sana siitä alusta.
    Postaa uudelleen, kiinnostaa lukea mielipide joka ei kestä päivänvaloa.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Kuuluu asiaan. Tekoäly moderoi ja poistaa jollain oudolla logiikalla. Sama oli ennen tekoälyäkin. Tosin nykyään woke vastaisuutta siedetään enemmän. Mutta älä itke. Ei täällä mitään säilyttämisen arvoista kirjoiteta muutenkaan.

    niin, kun sinä et kestä totuutta paskaperse

    1Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Kirjoita uudelleen hieman muutettuna, vaihda vaikka yksi sana siitä alusta.
    Postaa uudelleen, kiinnostaa lukea mielipide joka ei kestä päivänvaloa.

    Niitä poistuu ilman mielipiteitäkin. TÄ algorytmi löytää jotain epäilyttävää. Ois kiva saada kiellettyjen sanojen lista.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    niin, kun sinä et kestä totuutta paskaperse

    Tossa ortiotossa ei ollut järkeä mutta koska pölvästeillä olisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Niitä poistuu ilman mielipiteitäkin. TÄ algorytmi löytää jotain epäilyttävää. Ois kiva saada kiellettyjen sanojen lista.

    Alkorytmi.Sen mukaan minäkin elän.Aina kun alko on auki, rytmikkäästi käy sinne askeleet.Sitten kotona korkkaan ja laitan soimaan AlkoRhytm and blues musaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Alkorytmi.Sen mukaan minäkin elän.Aina kun alko on auki, rytmikkäästi käy sinne askeleet.Sitten kotona korkkaan ja laitan soimaan AlkoRhytm and blues musaa.

    Emmääkään mistää algorytmeistä mitään tiedä mutta se kuulosti viisaalta sanalta. Pieleen meni sekin.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Tossa ortiotossa ei ollut järkeä mutta koska pölvästeillä olisi.

    en ole ortopedi ja psykiatriahan sinä vailla olet

    1Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Kuuluu asiaan. Tekoäly moderoi ja poistaa jollain oudolla logiikalla. Sama oli ennen tekoälyäkin. Tosin nykyään woke vastaisuutta siedetään enemmän. Mutta älä itke. Ei täällä mitään säilyttämisen arvoista kirjoiteta muutenkaan.

    Ei täällä mikään tekoäly moderoi.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    en ole ortopedi ja psykiatriahan sinä vailla olet

    Psykiatreista ei ole kenellekään muuta kuin pysyvää harmia, jollei ne sitten ala myymään vaikka pimeetä viinaa. Nythän ne myy lääketeollisuuden huumeita.

    1Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    en ole ortopedi ja psykiatriahan sinä vailla olet

    Kukaan ei ole psykiatrin tarpeessa, jollei sillä ole vetävän näköinen massiivihanuri minihameessa ja mahtavat meloonit ja turpeat huulet.

    1Äänestä

Alkorytmi on kossuvissy joka viides minuutti.

Äänestä
  • Ja kossuvissyjen välissä ajoitetaan oluen ottoa.

    Äänestä

itteeki harmittaisi olla susiruma :D

1Äänestä
  • No eihän se sun vika ole että sait niin rumat geenit.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    No eihän se sun vika ole että sait niin rumat geenit.

    On etuoikeus olla ruma. Pysyy tyhmät loitolla.

    Äänestä

Mihin minäkään kauneutta tarvitsisin. Ei ole tarvetta perseenpyörittämiseen julkkujen sylissä päästäkseen helpon elämän kyytiin kuin halpamainen tyrkky. Itsekunnioitusta pitää olla.
Voi käydä niinkin kuin J.M.Latvalalle että meni torppa alta😁.
Katson sen kyllä hänelle suureksi siunaukseksi.

Äänestä
  • Meni katto yltä ja torppa alta, onneksis voi mennä leipäjonoon niin näkee susinaama-ämmää

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Meni katto yltä ja torppa alta, onneksis voi mennä leipäjonoon niin näkee susinaama-ämmää

    Haluan tavata hänet. Mistä hänet tunnistan, mikä firma ja ketä kysyn?

    Äänestä

Ailav on yhä Vähälinnankadulla, saa ihan syötävää ruokaa buffasta ja tilaa on syödä. Suosittelen lämpimästi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Porin keskusta kuihtuu kuihtumistaan. Joulun edellä lopetti RAX kauppahallin kupeesta. Viihtyisyydestä RAXia ei ole koskaan voinut syyttää, mutta varma tuttu buffet ja pehmis kyytipojaksi oli jo mennyt ihon alle.
Ikävää että lopetti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu