Metform ja maksa-arvot sen kun vaan kohoavat

Mulla on 2 tyypin diabetes ja siihen Metform. Alat alkoi parin kuukauden päästä nousemaan hitaasti, sitten syyskuussa oli jo 100. Tänään kävin labrassa ja nyt näyttää olevan jo 200. Lääkärin soittoaika on kahden viikon päästä.

En käytä ollenkaan alkoholia. Olen ylipainoinen mutta laihtunut puolessa vuodessa 7 kiloa. Vielä olisi viisi kiloa ylimääräistä. Mietin jo, että jätän Metforminin pois tuohon asti, kun lääkäri soittaa-
231086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Sama lääke vuoden. Aloin kuntoilemaan, kaloreita vähemmäksi n. 1.000 6 pv/ viikko ja 10 kuukautta.
Sokeriarvot ovat lähes normalisoituneet.
Kohta kysyn terveyskeskuksen "tsätissä" voisiko lääkettä lopettaa tai ottaa miedomman käyttöön.
Maksa- arvot minulla kokoajan ok.

Äänestä
  • Mikähän mulla sitten nostaa maksa-arvoja? Ei nyt ole muita sairauksia kuin 2 tyypin diabetes.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikähän mulla sitten nostaa maksa-arvoja? Ei nyt ole muita sairauksia kuin 2 tyypin diabetes.

    Jotkut lääkkeet voivat nostaa maksa- arvoja.
    Enempää en tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikähän mulla sitten nostaa maksa-arvoja? Ei nyt ole muita sairauksia kuin 2 tyypin diabetes.

    Kaikki hiilihydraattipitoiset ruuat jos sitä ylimääräistä hiilihydraattia ei liikunnalla polta maksa muuttaa sen rasvaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikähän mulla sitten nostaa maksa-arvoja? Ei nyt ole muita sairauksia kuin 2 tyypin diabetes.

    Ehkä sinulla sitten kuitenkin on joku maksasairaus. Ei metformiini ole lähimainkaan ainoa, joka voi nostaa maksa-arvoja. Millaista on esim alkoholin käyttö? Oletko hankkinut hepatiitin?

    Äänestä

  • Lääkkeelläkin on vaikutuksensa sokeriarvojen normalisoitumiseen. Jos nyt lopetat lääkkeen, sokeriarvot nousevat. On harvinaista, että kerran aloitettua diabeteslääkitystä voisi lopettaa tai edes vähentää. Tavallista on, että lääkitystä tehostetaan vuosien kuluessa.

    Mutta keskustele ihmeessä asiasta lääkärin kanssa!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ehkä sinulla sitten kuitenkin on joku maksasairaus. Ei metformiini ole lähimainkaan ainoa, joka voi nostaa maksa-arvoja. Millaista on esim alkoholin käyttö? Oletko hankkinut hepatiitin?

    Hepatiittia ei hankita, se tulee tartunnalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Hepatiittia ei hankita, se tulee tartunnalla.

    Eli se hankitaan olemalla tekemisissä taudinaiheuttajan kanssa, se ei ole geeneissä eikä myötäsyntyinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Eli se hankitaan olemalla tekemisissä taudinaiheuttajan kanssa, se ei ole geeneissä eikä myötäsyntyinen.

    Kukaan ei käske olemaan tekemisissä taudinaiheuttajan kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikähän mulla sitten nostaa maksa-arvoja? Ei nyt ole muita sairauksia kuin 2 tyypin diabetes.

    Laihduttamisen voi nostaa maksa arvoja.
    Yli 1 kg kuukaudessa on kohtuu kova vauhti.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kukaan ei käske olemaan tekemisissä taudinaiheuttajan kanssa.

    Ei käskekään, mutta jotkut ovat silti. Eli jotkut liikkuvat sellaisissa ympyröissä, mistä hepatiitin saa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Laihduttamisen voi nostaa maksa arvoja.
    Yli 1 kg kuukaudessa on kohtuu kova vauhti.

    Miten se laihduttaminen voisi nostaa, kun ihan lääkäri suositteli laihduttamista? ap

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Miten se laihduttaminen voisi nostaa, kun ihan lääkäri suositteli laihduttamista? ap

    Kyllä se taitaa olla niin päin, että laihduttaminen laskee niitä arvoja, jos ne on liian korkealla.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Miten se laihduttaminen voisi nostaa, kun ihan lääkäri suositteli laihduttamista? ap

    Liian nopea laihduttaminen voi nostaa maksa-arvoja väliaikaisesti kun rasvahappoja kertyy maksaan.

    Äänestä

Lisäys vielä että makean syönnin olen lopettanut, yksi "vihreä kuula" saa aivot melkein shokkiin sokerillaan.

Äänestä
  • Olen syönyt kyllä kaupan melatoonia univaikeuksiin. ap

    Äänestä

Melatoniinia ei suositella joilla on munuaisten tai maksan vajaatoimintaa

Äänestä
  • No kiitos, sen siis jätän pois. apa

    Äänestä

Käytätkö kolesteroli lääkettä? Ne nostavat minulla alat- arvoa, mutta tuosta lääkäri lienee olisi maininnut.

Äänestä
  • Käytän Rosuvastatin mutta se on mennyt jo 10v, tuskin nyt on syypää.
    Mulla siis on jo varattu lääkärin aika torstaiksi. Hermostuttaa vaan tämmöinen nousu. ap

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Käytän Rosuvastatin mutta se on mennyt jo 10v, tuskin nyt on syypää.
    Mulla siis on jo varattu lääkärin aika torstaiksi. Hermostuttaa vaan tämmöinen nousu. ap

    Sama kolesterolilääke on nostanut minulla alat-arvoa, mutta sinulla tuskin se on syy. Toivottavasti syy selviää, lääkäri saattaa mittauttaa varuiksi muitakin maksa-arvoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Sama kolesterolilääke on nostanut minulla alat-arvoa, mutta sinulla tuskin se on syy. Toivottavasti syy selviää, lääkäri saattaa mittauttaa varuiksi muitakin maksa-arvoja.

    Monet ovat sanoneet maksarvojen nousseen Metfominin käytön yhteydessä. Hoitsu sanoi ettei nosta arvoja, eikä vaikuta maksaan. Sinne se justiin vaikuttaa estäen sokerin tuotantoa. Vuositarkastus kohta ja laajat verikokeet, saapas nähdä, voipi nostaa kolesterooliarvojakin. Rosuvastatin nosti taas maksa-arvot huippuunsa, ihan ei jalkapohjat olleet keltaiset.

    Äänestä

Tavallisessa sokerissa hajoamistuotteena on puolet/puolet glukoosia/fruktoosia. Fruktoosi aiheuttaa rasvamaksaa.

Siksi en ymmärrä, miksi julkisen terveydenhuollon virallisissa ohjeissa ei kiinnitetä huomiota turhaan lisättyyn sokeriin, jota on lähes kaikessa kaupassa myytävässä: leivät, jugurtit, einekset, jäätelöt ... Suurimmasta osata kaupan tuotteista saa rasvamaksaa aiheuttavaa sokeria.

Itse napsin vinkkua ja bisseä päivittäin, mutta maksa-arvoni ovat matalat. Lääkkeitä ja sokeria olen karsastanut jo kymmeniä vuosia.

Tuo metformiini vähän arvelluttaa. Kantsiiko sitä syödä, vaikka se ei vaikuta mitenkään verensokeriini. Vain alle 100g vuorokautinen hiilari pitää paastosokerit alle 6. Silloinkin kun en ole ottanut metformiinia.

Jos syön hiilareita terv.kesk. ohjeiden mukaan, niin paastosok. 7 tai yli, vaikka olisin ottanut metformiinia.

Terv.keskuksen hoitaja käski syödä useammin ja ottaa 4 tab/vrk. No thanks! Mulle ei tule minkäänlaista näläntunnetta, jos verensokeri on yli 6. En halua lihavaksi enkä pakkosyödä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mulla on 2 tyypin diabetes ja siihen Metform. Alat alkoi parin kuukauden päästä nousemaan hitaasti, sitten syyskuussa oli jo 100. Tänään kävin labrassa ja nyt näyttää olevan jo 200. Lääkärin soittoaika on kahden viikon päästä.

En käytä ollenkaan alkoholia. Olen ylipainoinen mutta laihtunut puolessa vuodessa 7 kiloa. Vielä olisi viisi kiloa ylimääräistä. Mietin jo, että jätän Metforminin pois tuohon asti, kun lääkäri soittaa-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu