Ruokateollisuus tappaa

Anonyymi-ap

Väärät ruuat tappavat
Dr Philin ohjelman tähti on Calley Means, joka on ollut ruokateollisuuden konsultti. Hän tuntee alan läpikotaisin. Means jätti työpaikkansa ja päätti kertoa suurelle yleisölle ruokateollisuuden häikäilemättömyydestä.
Ohjelmassa käsitellään, kuinka ruokayhtiöt lahjovat asiantuntijat, joista 95 % saa rahoitusta ruokateollisuudesta. Nykyruoka aiheuttaa riippuvuutta. Ohjelmassa mukana on Coca-Colan netti-influensseri (mielipidevaikuttaja), joka sanoo juovansa dieettikokista gallonan (noin 3,8 l) päivässä. Ohjelmassa kerrotaan, kuinka sokerista, suolasta ja rasvasta on laboratorioissa kehitetty yhdistelmiä, jotka vaikuttavat suoraan aivoihin estämään kylläisyyden tunnetta, mikä sitten pistää syömään jatkuvasti.
Kyseessä on tarkoituksellisesti synnytetty riippuvuusongelma, joka hyödyttää taloudellisesti vain ruokateollisuutta. Idea on lähtöisin tupakkateollisuudesta.
Hyvä esimerkki addiktiosta on perunalastut. Kun syö kourallisen, niin hetkessä menee koko pussi ja pian on lähdettävä kauppaa hakemaan lisää. Kysymys on prosessoitujen hiilihydraattien, siemen öljyjen ja suolan yhdistelmästä, jotka sopivassa suhteessa laukaisevat ahmimisen kierteen.
Meansin mukaan ruokateollisuuden päätavoite on tehdä halvalla halpaa ruokaa, joka aiheuttaa riippuvuutta. Kaikki krooniset sairaudet johtuvat ruuasta. USA:ssa 70 % väestön käyttämästä ruuasta on ultraprosessoitua, ja koostuu sokerista, prosessoiduista siemenöljyistä sekä prosessoiduista viljoista.
Ruokateollisuus ei ole mikään vapaa markkinatalous vaan tiukasti suljettu järjestelmä. Means oli mukana lahjomassa säätelyviranomaisia ja mediaa, joka saadaan kertomaan, kuinka terveellisiä nämä ”ruuat” ovat. Means oli itse lahjomassa tutkijoita ja lainsäätäjiä. Esimerkiksi Coca-Cola maksaa Amerikan pediatriyhdistykselle, diabetesyhdistykselle ja syöpäyhdistykselle miljoonia vuosittain. Periaatteessa kaikki nämä potilasyhdistykset ovat täysin ruoka-ja lääketeollisuuden käsissä.
Ihmisille jaetaan vain ”oikeaa” tietoa ravinnosta, ja jos se ei toimi, sitten otetaan lääkkeet käyttöön. Sama käytäntö lienee on myös Suomessa.
Ihmisellä on luonnostaan kyky aistia, mikä on heille terveellistä ja mikä ei, mutta tämän ruokateollisuus on tuhonnut. Means kertoo kirjassaan, kuinka hän teki siilin ruokateollisuuden kanssa. Tupakkateollisuuden romahtaessa sama porukka siirtyi ruokateollisuuteen. Tupakkateollisuuden menestys perustui addiktion luomiseen.
Lahjonta sai viranomaiset ”näkemään”, että roskaruoka on osa normaalia ruokavaliota ja että mm. sokeri on ”ok”, ja 10 % lasten ruuasta voi olla sokeroitua. Tutkimuksissa on havaittu, että näitä ruokia käyttävien aivot ovat toiminnaltaan samanlaiset kuin huumeiden käyttäjillä.
Tarkoitus on ollut saada lahjonnalla viranomaiset hyväksymään kaikki ne ruuan lisäaineet, jotka luovat addiktiota. Means oli järkyttynyt korkeasti arvostettujen Harvardin ja Stanfordin yliopistojen professoreista, jotka ovat saaneet lahjoituksia ja olleet mukana päättämässä ruokasuosituksista, joita myös noudatetaan Suomessa, jonka ”asiantuntijat” ovat mukana tuossa ketjussa.
Teollisuus rahoittaa terveysjärjestöjä yksitoista kertaa enemmän kuin Yhdysvaltojen terveysvirasto (NIH). Rahaa käytetään satoja miljoonia paskatieteen luomiseksi. Yhdeksän kymmenestä kuolemaan johtuvasta sairaudesta johtuu ruuasta. Jos tämä roska poistettaisiin, vähentäisi se radikaalisti diabetesta, sydäntautia, syöpää, Alzheimeria ja monia muita sairauksia.
Tilanne on jo niin paha, että sikiölläkin alkaa kehittyä diabetes jo kohdussa. USA:ssa lapsista 50 % on ylipainoisia, 25 % superlihavia ja 40 %:lla on rasvamaksa. Ikääntyvillä dementia sen kun lisääntyy, mitä virallinen puoli ihmettelee. Kolme keskeisintä ”pahista” ovat sokeri, ultraprosessoidut siemenöljyt ja ultraprosessoidut viljat. Ne ovat täysin uutta ihmiskunnalle, eikä ihmisen geenistö ole sopeutunut niihin.
Haitat sitten kasvattavat Big Pharman eli lääkejättien tuloja. Ruokateollisuus seuraa tarkasti kaikkea, ettei tilanne muuttuisi. Kun Yhdysvalloissa köyhien ruokatuesta poistettiin Coca-Cola, lahjoi firma miljoonilla päättäjät sanomaan, että on rasistista syyttää Kokista, joka palasi ruokakoriin. Rasismi -sanaa käytetään hyvin löysästi, milloin mihinkin. Politiikotkin kaihtavat leimautumasta rasistiksi. On helppo viedä asioita läpi rasisimitermillä, kun mediakin on täysin korruptoitunut.
Ohjelman lopussa netti-inflensseri (netin mielipidevaikuttaja) mainostaa dieettikolaa, jolla hän laihtui ja perustelee sitä ”tutkimuksella”. Siihen Means toteaa, että tutkimus oli Kokiksen rahoittama. Kaikki nämä tutkimukset ovat roskaa ja propagandaa vailla tieteellistä pohjaa.
Todellisuudessa dieettikolan aspartaami nostaa insuliinia ja johtaa insuliiniresistenssiin. Dieettikola pistää myös syömään liikaa. Dr. Phil tarkasti, ketkä olivat rahoittaneet tutkimuksen. Rahoittajina oli pitkä lista prosessoidun ruuan tuottajia eli he tutkivat itse, mitä myivät. Puolueettomia tutkimuksia aiheesta ei ole.

8

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kopioja vauhdissa!

    • Anonyymi

      Kaikki mitä syöt tappaa ajan kanssa. Ihan sama, vaikka salaatilla eläisit, niin varma lähtö useammalla viimeistään 100 vuoden iässä!

      • Anonyymi

        Kyse onkin siitä, että missä iässä kuolet. Huonoilla valinnoilla voit kuolla nelikymppisenä, hyvillä voit elää kasikymppiseksi. Jää siis 40 vuotta tätä ainoaa elämää käyttämättä, jos epäterveelliset elämäntavat ovat tärkeämpiä.


    • Anonyymi

      Ruuattomuus tappaa paljon enemmän.

      • Anonyymi

        Käy kuten sille kuuluisalle tumman hevoselle:
        Henki pois juuri, kun oppi olemaan syömättä.😉


    • Anonyymi

      Ruokateollisuuden etu on se, että ihmiset kuolevat nuorina, ja siksi ruokaa tarvitsee myydä vähemmän.

      • Anonyymi

        No johan on sitten etu kun ostajat kuolee nuorena, ihan ainutlaatuinen logiikka. 🤣


    • Anonyymi

      Leipä on niin tappavaa, ettei monikaan pääse yli 100 vuoden ikää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      189
      5108
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4482
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3147
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3060
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      155
      2977
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1831
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1797
    Aihe