Viskeraalirasva liian korkea

Anonyymi-ap

Olen nyt 41 vuotias nainen ja painoa olen pudottanut kesäkuusta 2024 lähtien noin 9-10 kiloa. Tämä on siis karkea arvio, koska en käynyt vaa alla ollenkaan aloittaessani, mutta valokuvista päätellen paino ollut ainakin 85 tai 86. Nyt paino 77 ja pituutta 173. Vatsa on pienentynyt ihan kivasti.

Kävin tänään ensimmäistä kertaa Inbody mittauksessa ja kehoni on 45 vuotias sen mukaan. Yhteispisteet oli 69/100. Lihaksia on nyt niin hyvin, että niitä ei tarvitse enää lisätä. Viskeraalirasva oli kuitenkin ihan tosi korkea edelleen (137) ja se pitäisi saada alle sataseen. Painoa pitäisi mittauksen mukaan pudottaa vielä 12 kiloa.

Voisin ehkä aloittaa vähähiilihydraattisen ruokavalion. Treenaan nelijakoisesti salilla ja treeniohjelma on tuottanut tulosta, lihakset on kunnossa. Mietin, että pitäisikö liikunta vaihtaa aerobiseen lihasharjoittelun sijasta. Spinning on ainoa aerobinen mitä teen tällä hetkellä. Kunto on kuitenkin aika hyvä. Käyn uimahallissa myös vesijuoksemassa ja vedän helposti 40 minsan vaativan vesijumpan.

Tavoitteena ei siis ollut eikä ole pikadietti, vaan hallittu painonpudotus elämäntapamuutoksella. Se on pysynyt hyvin. En syö sokeria enää juuri ollenkaan.

1

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lienee yksilökohtaista.
      Oma kokemukseni kehon rakenteen muutoksesta saman InBodyn mukaan.
      Tavoitteena verenpaineen kohentaminen lääkkeettömään kuntoon.
      Treenikeikan kesto verryttelyineen ka. 1,5h.
      Ensimmäinen vuosipuolikas oli nopean muutoksen aikaa.
      Myöhemmin, paksusuolen syövän leikkauksen jälkimainingeissa rasvoituin.
      Painoindeksi 30,4.
      Rasva 19,6.
      Viskeraali 146,5!!
      Mies. 69v.
      12 vuotta myöhemmin rasva 12,8.
      Viskeraali 55,5.
      Mitattu 17.06. 2024.
      Lihasvoimapainotteista treeniä 6 krt/vko. Syketaso noin 75% > maksimi.
      Käsittääkseni siinä yhdistyi lihasvoimatreeni aerobiseen.
      Viskeraalin laskeminen alkoi nopeasti ja varsin selvästi.
      Jokaisen on kai kokemusperäisesti haettava itselleen sopiva kuntoilumuoto ja intensitetti.
      Viimeinen vuosi on ollut yhtä helvettiä. Kolestrolin torjunnan statiinit ovat näivettäneet reiteni kelvottomaan kuntoon ja se on alkanut tuntumaan kehon koostumuksessa ( oma tuntemus ) sekä suurten lihasryhmien radikaalin keventämisen myötä, alkanut hivuttaa veren painetta ylös päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      203
      15019
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      106
      10042
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9321
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 181
      6497
    8. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6365
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      32
      5579
    Aihe