Onko muut julkista liikennettä käyttävät panneet merkille, että Harjamäessä pyörinyt syksystä lähtien parikymppisiä henkilöitä jotka enemmän tai vähemmän sekaisin aina tavattaessa? Sivusta seuranneena vaikuttaisi, että pysäkeillä tavara vaihtaa omistajaa. Jatkavat yleensä matkaa Leppäkaarteeseen tai Kuopioon. Villi veikkaus, että myös aineiden välittäjiä ovat, koska toiminta säännöllistä. Vaikuttaa että ei poliisia juurikaan kiinnosta nämä pikkunarkit, mutta hieman huolestunut olen, kun tällaisia päihteissä olevia liikkuu samoissa julkisissa liikennevälineissä mitä nuoret lapsetkin säännöllisesti käyttävät.
Harjamäen huumeongelma
7
894
Vastaukset
- Anonyymi
Onnittelut, että olet avannut silmäsi päihdeongelmalle, joka on ollut Siilinjärvellä todellisuutta monet vuosikymmenet.
Saatat huomata, ettei heistä ole mitään haittaa, jos et sekaannu heidän asioihin ja mene heitä tapaamaan. Uhka kohdistuu harvoin ulkopuolisiin. Yleisin ongelma on kanahäkkimurrot ja pyörävarkaudet, joita sivullisille tapahtuu.
Käyttäjiä pesiytyy aina uuteen paikkaan, kun joku saa häädön ja sama sirkus toistuu uudelleen. Näin on aina ollut.
On turha kantaa huolta asioista, joille et voi itse tehdä mitään. - Anonyymi
Eihän täällä pöljällä ole polliisia. Kaapunnissa ois.
- Anonyymi
On tosiaan ollut täyttä todellisuutta jo vuosikymmeniä. Ensimmäisenä muistan kun joskus 90luvulla alkoi löytyä huumeneuloja jo tietyistä paikoista säännönmukaisesti.
Nyt viimesenä vuosikymmenenäkin huumeratsioitakin tehty ihan näyttävästi. Kyllä tekijät on siis tiedossa. Mutta itse ongelmaa se ei silti ratkaise.
Noissa porukoissa on tietenkin omat sääntönsä, ja niin saa ja pitää ollakin. Ulkopuolinen ei niihin voi vaikuttaa, ja ihminenhän se huumeidenkäyttäjäkin on. Vaikka pahimmillaan arvaamaton, ja yleensä ongelmia tavalla tai toisella lopulta vetää puoleensa.
En tiedä mitä tässä ripitän aiheesta, kun todellisuus ollut tämä monilla paikkakunnilla jo vuosikymmenet. Sellainen tämä yhteiskunta vaan on, että jotkut etsii pakoa todellisuudesta. Se on sitten tavallaan heidän asiansa. Jokainen hoitaa omansa. - Anonyymi
Harjamäen/Vesijärven suunnalla joku mies reippaasti kävellessään huitoo ja huutelee itsekseen kuuluvasti...
Luulen että lapsia voi pelottaa kun kohtaavat tuollaisen messuajan 😮
Ei oo lääkitys kohillaan sillä tyypillä... 😬- Anonyymi
Täytyy vaan toivoa että narkkien reaktioaika on suuruusluokkaa 2 viikkoa niin selvinpäin ehtii pois alta jos meinaa rueta huitomaan kohti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyy vaan toivoa että narkkien reaktioaika on suuruusluokkaa 2 viikkoa niin selvinpäin ehtii pois alta jos meinaa rueta huitomaan kohti.
Minä ainakin lähen toiseen suuntaan jos mahdollista.. 😅
- Anonyymi
Normi hommaa tällä kylällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4110583Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304922- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263085