Onko reumapotilailla kalkkia? Minulla on kalkkia olkapäässä, kun ollut käsissä tulehduksia. Mahtaako liityä reumaan. Isälläni oli reuma, mutta se ei vaivnnut, kun nuorena.
onko
8
6055
Vastaukset
- Ronja
Nivelreuman alkuvaiheessa minulla oli tulehdus mm. olkanivelissä. Lääkäri katsoi ultraäänellä ja sanoi siellä olevan myös kalkkia. En muista tarkemmin, mutta lääkäri sanoi sen liittyvän tähän sairauteen. Varmaan siihen voi olla muitakin syitä.
Nyt molemmissa olkapäissä on alkanut tuntua kipua tietyssä asennossa kyljelläni nukkuessa. En ole vielä päässyt lääkäriltä kysymään, mikä nyt on ongelmana. Juuri pääsin kuukauden kestäneestä jalkaterän kivusta.
Odottele, toiset varmaan osaavat vastata kysymykseesi paremmin.- Ronja
Minulla oli kyse tällaisesta vaivasta, kun tulehdus oli myös jänteissä ja limapusseissa:
Kalkkinen tendiniitti tai bursiitti
Tämä kivulias jännetulehdus esiintyy keskimäärin 8% väestöstä ja sitä luonnehtii kalkkeumien synty jänteiden sisälle tai vieruskudoksiin. Kalkkeumien arvellaan syntyvän joskus pitkittyneiden jännetulehdusten seurauksena, mutta useinmiten kyseessä lienee ns. sisäsyntyinen kalkkeuma, jonka taustalla ainoastaan geneettinen säätelyhäiriö eli toisilla ihmisillä vain jokin solu alkaa tuottaa kalkkia ilman mitään ulkoista syytä. Aika usein kalkkeuman löytyminen voi olla pelkästään ns. sivulöydös eikä tarvitse liittyä mitenkään potilaan oireiluun. Joissakin tapauksissa kalkkeuma voi jänteen sisällä / sen vieruskudoksisssa hajota / revetä, jolloin kiteistä kalkkimassaa voi päästä kiertäjäkalvosimen päällä oleva ns. subacromiaalibursaan. Tuolloin syntyy tyyppillisesti akuutisti erittäin kivulias olka, jossa olanseutua ei voimakkaiden kipujen vuoksi pysty juurikaan liikuttelemaan. Subacromiaalinen sivu-takasuunnasta vapaaseen subacromiaalitilaan annettu kortikosteroidi-puudukeinjisointi auttaa hyvin tuolloin jopa parissa päivässä. - avi
Olen menossa keskiviikkona Jorviin luututkimukseen, missä suoneen tiputetaan radioaktiivista ainetta, mikä hakeutuu luihin ja näin päästään tutkimaan luuranko. Olen surffannut netissä ja saanut aikaiseksi luusyöpädiagnoosin... tutkimus on siis myös syöpätutkimus.
Ongelma on se, että minulla löydettiin vahingossa viime joulukuussa rintarangasta murtuma, minkä syntyjä syviä ei tiedetä. En muista kaatuneeni niin pahasti. Veren kalkkiarvot ovat ylärajalla, toinen koe oli kyllä alle yläarvon.
Olen tässä lievästi paniikissa, mutta koska minulla on tuo sama olkapääjuttu ja reuma, yritän ajatella ongelman johtuvan kortisonista ja reumasta.
- susu
Mulla on ollut kovia nivelkipuja jo kuukausia ja varsinkin selkä kipeänä.Reumaa ei ole todettu,mutta verikokeissa käydessäni huomattiin että minulla olisi kalkin puutosta?Voisiko olla niin että kalkki sitten imeytyisi jonnekkin niveliin?Että siitä johtuisi tuo puutos?
- kalkkia
Olisi todella kiva tietää, että onko verisuonissakin kalkkia. Nyt en ole uskaltanut syödä kalkkia, koska pelkään kertyvän sen joka paikkaan. Määrätyt liikkeet eivä onnistu, kun kalkki ottaa kiinni.
- Calsium
En minä usko, että syöty kalkki kertyy niveliin tai mihinkään muuallekaan väärään paikkaan. Toivottavasti keskusteluryhmää seuraavat terveydenhoidon ammattilaiset kertovat, miten asia on.
Elimistön normaali toiminta vaatii ehdottomasti tietyn määrän kalkkia. Nivelreumaa sairastavilla tarve on normaalia suurempi erityisesti luuston ja lihasten terveyden vuoksi. Käy katsomassa esim. Reumaliiton sivuilta reuma-aapisesta. Muistaakseni reuma ja ravitsemus -kohdassa kerrotaan tarkemmin asiasta.
- Anonyymi
Mulla on epäily crest-oireyhtymästä. Paljon tulehduksia juurikin jänteissä ja nyt kädessä kalkkipatteja.
- Anonyymi
Auts, mulla oli pään kuvissa kalkkia päässä.
Mitä ikinä sitten tarkoittaakaan, ei kai mitään vakavaa, kun lääkärit ei sanoneet mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu513746- 1382543
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti182521Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151983- 161446
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731347- 1061334
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1531053- 931027
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon21988