onko

kalkkia

Onko reumapotilailla kalkkia? Minulla on kalkkia olkapäässä, kun ollut käsissä tulehduksia. Mahtaako liityä reumaan. Isälläni oli reuma, mutta se ei vaivnnut, kun nuorena.

8

6222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ronja

      Nivelreuman alkuvaiheessa minulla oli tulehdus mm. olkanivelissä. Lääkäri katsoi ultraäänellä ja sanoi siellä olevan myös kalkkia. En muista tarkemmin, mutta lääkäri sanoi sen liittyvän tähän sairauteen. Varmaan siihen voi olla muitakin syitä.

      Nyt molemmissa olkapäissä on alkanut tuntua kipua tietyssä asennossa kyljelläni nukkuessa. En ole vielä päässyt lääkäriltä kysymään, mikä nyt on ongelmana. Juuri pääsin kuukauden kestäneestä jalkaterän kivusta.

      Odottele, toiset varmaan osaavat vastata kysymykseesi paremmin.

      • Ronja

        Minulla oli kyse tällaisesta vaivasta, kun tulehdus oli myös jänteissä ja limapusseissa:

        Kalkkinen tendiniitti tai bursiitti

        Tämä kivulias jännetulehdus esiintyy keskimäärin 8% väestöstä ja sitä luonnehtii kalkkeumien synty jänteiden sisälle tai vieruskudoksiin. Kalkkeumien arvellaan syntyvän joskus pitkittyneiden jännetulehdusten seurauksena, mutta useinmiten kyseessä lienee ns. sisäsyntyinen kalkkeuma, jonka taustalla ainoastaan geneettinen säätelyhäiriö eli toisilla ihmisillä vain jokin solu alkaa tuottaa kalkkia ilman mitään ulkoista syytä. Aika usein kalkkeuman löytyminen voi olla pelkästään ns. sivulöydös eikä tarvitse liittyä mitenkään potilaan oireiluun. Joissakin tapauksissa kalkkeuma voi jänteen sisällä / sen vieruskudoksisssa hajota / revetä, jolloin kiteistä kalkkimassaa voi päästä kiertäjäkalvosimen päällä oleva ns. subacromiaalibursaan. Tuolloin syntyy tyyppillisesti akuutisti erittäin kivulias olka, jossa olanseutua ei voimakkaiden kipujen vuoksi pysty juurikaan liikuttelemaan. Subacromiaalinen sivu-takasuunnasta vapaaseen subacromiaalitilaan annettu kortikosteroidi-puudukeinjisointi auttaa hyvin tuolloin jopa parissa päivässä.


      • avi

        Olen menossa keskiviikkona Jorviin luututkimukseen, missä suoneen tiputetaan radioaktiivista ainetta, mikä hakeutuu luihin ja näin päästään tutkimaan luuranko. Olen surffannut netissä ja saanut aikaiseksi luusyöpädiagnoosin... tutkimus on siis myös syöpätutkimus.
        Ongelma on se, että minulla löydettiin vahingossa viime joulukuussa rintarangasta murtuma, minkä syntyjä syviä ei tiedetä. En muista kaatuneeni niin pahasti. Veren kalkkiarvot ovat ylärajalla, toinen koe oli kyllä alle yläarvon.
        Olen tässä lievästi paniikissa, mutta koska minulla on tuo sama olkapääjuttu ja reuma, yritän ajatella ongelman johtuvan kortisonista ja reumasta.


    • susu

      Mulla on ollut kovia nivelkipuja jo kuukausia ja varsinkin selkä kipeänä.Reumaa ei ole todettu,mutta verikokeissa käydessäni huomattiin että minulla olisi kalkin puutosta?Voisiko olla niin että kalkki sitten imeytyisi jonnekkin niveliin?Että siitä johtuisi tuo puutos?

      • kalkkia

        Olisi todella kiva tietää, että onko verisuonissakin kalkkia. Nyt en ole uskaltanut syödä kalkkia, koska pelkään kertyvän sen joka paikkaan. Määrätyt liikkeet eivä onnistu, kun kalkki ottaa kiinni.


      • Calsium

        En minä usko, että syöty kalkki kertyy niveliin tai mihinkään muuallekaan väärään paikkaan. Toivottavasti keskusteluryhmää seuraavat terveydenhoidon ammattilaiset kertovat, miten asia on.

        Elimistön normaali toiminta vaatii ehdottomasti tietyn määrän kalkkia. Nivelreumaa sairastavilla tarve on normaalia suurempi erityisesti luuston ja lihasten terveyden vuoksi. Käy katsomassa esim. Reumaliiton sivuilta reuma-aapisesta. Muistaakseni reuma ja ravitsemus -kohdassa kerrotaan tarkemmin asiasta.


    • Anonyymi

      Mulla on epäily crest-oireyhtymästä. Paljon tulehduksia juurikin jänteissä ja nyt kädessä kalkkipatteja.

    • Anonyymi

      Auts, mulla oli pään kuvissa kalkkia päässä.
      Mitä ikinä sitten tarkoittaakaan, ei kai mitään vakavaa, kun lääkärit ei sanoneet mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      430
      3113
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      105
      2206
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2035
    4. Mitä kirjainta haluaisit rakastella?

      Ehdottomasti?
      Ikävä
      175
      1900
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1884
    6. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      105
      1659
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1278
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1250
    9. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1170
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      1032
    Aihe