onko

kalkkia

Onko reumapotilailla kalkkia? Minulla on kalkkia olkapäässä, kun ollut käsissä tulehduksia. Mahtaako liityä reumaan. Isälläni oli reuma, mutta se ei vaivnnut, kun nuorena.

8

6240

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ronja

      Nivelreuman alkuvaiheessa minulla oli tulehdus mm. olkanivelissä. Lääkäri katsoi ultraäänellä ja sanoi siellä olevan myös kalkkia. En muista tarkemmin, mutta lääkäri sanoi sen liittyvän tähän sairauteen. Varmaan siihen voi olla muitakin syitä.

      Nyt molemmissa olkapäissä on alkanut tuntua kipua tietyssä asennossa kyljelläni nukkuessa. En ole vielä päässyt lääkäriltä kysymään, mikä nyt on ongelmana. Juuri pääsin kuukauden kestäneestä jalkaterän kivusta.

      Odottele, toiset varmaan osaavat vastata kysymykseesi paremmin.

      • Ronja

        Minulla oli kyse tällaisesta vaivasta, kun tulehdus oli myös jänteissä ja limapusseissa:

        Kalkkinen tendiniitti tai bursiitti

        Tämä kivulias jännetulehdus esiintyy keskimäärin 8% väestöstä ja sitä luonnehtii kalkkeumien synty jänteiden sisälle tai vieruskudoksiin. Kalkkeumien arvellaan syntyvän joskus pitkittyneiden jännetulehdusten seurauksena, mutta useinmiten kyseessä lienee ns. sisäsyntyinen kalkkeuma, jonka taustalla ainoastaan geneettinen säätelyhäiriö eli toisilla ihmisillä vain jokin solu alkaa tuottaa kalkkia ilman mitään ulkoista syytä. Aika usein kalkkeuman löytyminen voi olla pelkästään ns. sivulöydös eikä tarvitse liittyä mitenkään potilaan oireiluun. Joissakin tapauksissa kalkkeuma voi jänteen sisällä / sen vieruskudoksisssa hajota / revetä, jolloin kiteistä kalkkimassaa voi päästä kiertäjäkalvosimen päällä oleva ns. subacromiaalibursaan. Tuolloin syntyy tyyppillisesti akuutisti erittäin kivulias olka, jossa olanseutua ei voimakkaiden kipujen vuoksi pysty juurikaan liikuttelemaan. Subacromiaalinen sivu-takasuunnasta vapaaseen subacromiaalitilaan annettu kortikosteroidi-puudukeinjisointi auttaa hyvin tuolloin jopa parissa päivässä.


      • avi

        Olen menossa keskiviikkona Jorviin luututkimukseen, missä suoneen tiputetaan radioaktiivista ainetta, mikä hakeutuu luihin ja näin päästään tutkimaan luuranko. Olen surffannut netissä ja saanut aikaiseksi luusyöpädiagnoosin... tutkimus on siis myös syöpätutkimus.
        Ongelma on se, että minulla löydettiin vahingossa viime joulukuussa rintarangasta murtuma, minkä syntyjä syviä ei tiedetä. En muista kaatuneeni niin pahasti. Veren kalkkiarvot ovat ylärajalla, toinen koe oli kyllä alle yläarvon.
        Olen tässä lievästi paniikissa, mutta koska minulla on tuo sama olkapääjuttu ja reuma, yritän ajatella ongelman johtuvan kortisonista ja reumasta.


    • susu

      Mulla on ollut kovia nivelkipuja jo kuukausia ja varsinkin selkä kipeänä.Reumaa ei ole todettu,mutta verikokeissa käydessäni huomattiin että minulla olisi kalkin puutosta?Voisiko olla niin että kalkki sitten imeytyisi jonnekkin niveliin?Että siitä johtuisi tuo puutos?

      • kalkkia

        Olisi todella kiva tietää, että onko verisuonissakin kalkkia. Nyt en ole uskaltanut syödä kalkkia, koska pelkään kertyvän sen joka paikkaan. Määrätyt liikkeet eivä onnistu, kun kalkki ottaa kiinni.


      • Calsium

        En minä usko, että syöty kalkki kertyy niveliin tai mihinkään muuallekaan väärään paikkaan. Toivottavasti keskusteluryhmää seuraavat terveydenhoidon ammattilaiset kertovat, miten asia on.

        Elimistön normaali toiminta vaatii ehdottomasti tietyn määrän kalkkia. Nivelreumaa sairastavilla tarve on normaalia suurempi erityisesti luuston ja lihasten terveyden vuoksi. Käy katsomassa esim. Reumaliiton sivuilta reuma-aapisesta. Muistaakseni reuma ja ravitsemus -kohdassa kerrotaan tarkemmin asiasta.


    • Anonyymi

      Mulla on epäily crest-oireyhtymästä. Paljon tulehduksia juurikin jänteissä ja nyt kädessä kalkkipatteja.

    • Anonyymi

      Auts, mulla oli pään kuvissa kalkkia päässä.
      Mitä ikinä sitten tarkoittaakaan, ei kai mitään vakavaa, kun lääkärit ei sanoneet mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe