Kuopion vasemmistoliitto puoltaa Tiaisen viserrystä?

Anonyymi-ap

https://www.verkkouutiset.fi/a/voiko-tallaista-kirjoittanut-toimia-vasemmistoliiton-ehdokkaana/#713930b3

Mielipidekirjoituksessaan Tiainen myös muun muassa syyttää Suomen valtionjohtoa maan viemisestä sotaan. Tällä hän viittaa Suomen hakeutumisesta puolustusliitto Naton jäseneksi.

Tiaisen kirjoitus on herättänyt voimakasta ihmetystä. Hämmennystä ovat aiheuttaneet myös puolueen puheenjohtajan Minja Koskelan lausunnot asiasta.

Helsingin Sanomille Koskela sanoi vasemmistoliiton tukevan Ukrainaa ja tuomitsevan hyökkäyssodan. Hän ei kuitenkaan vastannut HS:n esittämään kysymykseen siitä, voiko tällaisia kirjoituksia julkaiseva henkilö toimia puolueen ehdokkaana tulevissa alue- ja kuntavaaleissa.

Samaa ihmettelee kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen.

– Hyvä kysymys? Voiko?, Heinonen kysyy viestipalvelu X:ssä viitaten HS:n uutiseen.

PS. kuopion vasemmistoliitto puoltaa Tiaisen viserrystä?

6

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heinosen kuuluukin kimittää, se on sen "työtä".

    • Anonyymi

      Harmittiko sinua kun se tuominitsi venäjän hyökkäyksen ukrainaan ?.

    • Anonyymi

      Huomenna siivotaan viestialue kaikesta törydtä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22492
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      85
      9700
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      49
      7659
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6156
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5152
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4509
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      50
      2769
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      106
      2269
    Aihe