Tunteet kuolleet?

Luottamus mennyt, tunteet kuolleet. Kenelläkään hyviä neuvoja miten saisi taas sisuksen heräämään eloon? Miten saisin kiven/sydämeni taas toimimaan? Miten uskallan taas luottaa?

Miten nainenkin pystyy olemaan niin julma, repimään sydämen kappaleiksi. Pettämään ja tuhoamaan, juonittelemaan.

Onneksi kusipäiset naiset ovat harvassa.
5257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aika parantaa haavat!

Mulle sattui samanlainen tapaus tuossa pari vuotta sitten.
Olen muija, ja tutustuin kaks vuotta sitten yhteen jätkään jonka kanssa sittemmin aloin seurustelemaan. Kaikki oli hyvin,kunnes tämä jätkä ei enää halunnutkaan tavata, mitä hienoimpien selityksien varjolla. Tavattiin kerran viikossa tai harvemmin, ja yhtäkkiä selvisi että jätkällä oli ollut muija koko meijän yhdessä olon ajan.
Siinä meni luottamus, meni tunteet. Sydän muuttui kiveksi, enkä uskaltanut enää luottaa.
Kun luulin päässeeni tämän tapauksen yli (puolen vuoden päästä) aloin seurustelemaan toisen jätkän kanssa, mutta sitten huomasin,etten vieläkään pystynyt luottamaan,en näyttämään tunteita.Selitin silloiselle jätkäkamulleni asian ja erosimme..Se sattui, mutta en vain voinut päästää ketään lähelleni, sydämeeni.
Nyt siitä on siis kulunut kaksi vuotta ja olen vihdoin oppinut taas luottamaan, pystyn päästämään jätkän lähelleni, kertomaan murheeni.
Mitä enemmän aikaa tuosta tapauksesta on kulunut, sitä enemmän rupean tajuamaan, miten hölmö olin, kun rakastuin tähän jätkään.

Koita kestää! Anna aikaa itsellesi. Kyllä se sydän alkaa taas lämpenemään!! Usko pois!

Äänestä

kuinka inhottavalt tuntuukii toi ajan kans "pelleily", niin yhdyn täysin hopeasiipeen... aika parantaa haavat

Äänestä
  • tunteiden käsittely. Aika pelkästään ei riitä jos muuttaa kaikki tunteensa vain vihaksi tai tuskaksi. Niitä ajatuksia ei saisi tunkea vain syvälle piiloon ja kirota kaikkia naisia helvettiin, koska joskus ne on purettava. Mutta siitä viimeisestä lauseesta päätellen et sä ajatellutkaan kaikkien naisten olevan tunteettomia hyväksikäyttäjiä.

    =)

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    tunteiden käsittely. Aika pelkästään ei riitä jos muuttaa kaikki tunteensa vain vihaksi tai tuskaksi. Niitä ajatuksia ei saisi tunkea vain syvälle piiloon ja kirota kaikkia naisia helvettiin, koska joskus ne on purettava. Mutta siitä viimeisestä lauseesta päätellen et sä ajatellutkaan kaikkien naisten olevan tunteettomia hyväksikäyttäjiä.

    =)

    En voi muuta kun sanoo osaan ottoni koska tiedän tasan tarkkaan milt sust tuntuu! :( oon vielä itekkii ihan hajalla vaikka tapahtumasta on kohta jo vuos! no mut mulla on se puoli vielä hyvin että luotan kumminkin jätkiin jonkun verran...ne on ainakin ihanii kavereita! =)kaikkee hyvää sulle ja yritä vaa unohtaa! ...ja hyvää kevättä! =)

    Äänestä

no sun täytyy vaa uskaltaa alkaa taas seurustelee, mut etene hitaast, päivä kerrallaa ja tutkailet omii fiiliksiis ja tän toisen osapuolen!! kyll se siit lähtee!!

oon ite ollu samas tilantees..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


grim kirjoitti:

Luottamus mennyt, tunteet kuolleet. Kenelläkään hyviä neuvoja miten saisi taas sisuksen heräämään eloon? Miten saisin kiven/sydämeni taas toimimaan? Miten uskallan taas luottaa?

Miten nainenkin pystyy olemaan niin julma, repimään sydämen kappaleiksi. Pettämään ja tuhoamaan, juonittelemaan.

Onneksi kusipäiset naiset ovat harvassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu