Rasvamaksa altistaa tyypin 2 diabetekselle. EIkä toisin päin!!!

Anonyymi-ap

Ras­va­mak­sa­tau­din ylei­set hai­tat
Rasvamaksa on yleensä merkki laajemmasta aineenvaihdunnan häiriöstä, metabolisesta oireyhtymästä. Rasvamaksatauti voi edetä tulehdukseksi ja maksakirroosiksi.

Rasvamaksa altistaa tyypin 2 diabetekselle, verenpaineen nousulle ja veren rasva-arvojen haitallisille muutoksille. Nämä yhdessä lisäävät vaaraa sairastua sydän- ja verisuonisairauksiin, kuten sepelvaltimotautiin ja aivoverenkierron häiriöihin.

Osalla henkilöistä rasvamaksa etenee rasvamaksatulehdukseksi. Tulehduksen seurauksena maksaan tulee sidekudosta. Rasvamaksatulehdus voi edetä maksakirroosiin ja jopa maksan pettämiseen (tai vajaatoimintaa). Maksakirroosi puolestaan lisää riskiä saada maksasyöpä.

Rasvamaksataudin etenemisen riskin arviointi
Riskilaskurilla ja tarvittaessa erityistutkimuksilla pyritään löytämään henkilöt, joilla on suuri riski maksasairauden etenemiselle. Tyypin 2 diabetesta sairastavien seurannassa suositellaan joka toinen vuosi riskinarviota FIB-4 laskurilla. Maksan sidekudoksen lisääntymistä voidaan edelleen selvittää riskihenkilöillä elastografiaksi kutsutulla menetelmällä.

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rasvamaksaan ei ole yleisesti käytössä lääkehoitoa, mutta tyypin 2 diabeteksen lääkehoidon valinnoilla voidaan vaikuttaa myös rasvamaksaan. Myös ilman diabetesta joitakin laihdutukseen ja diabetekseen käytettäviä lääkkeitä voidaan yksilöllisesti harkita rasvamaksataudin hoitona.

    • Anonyymi

      Enemmän popcornia

      • Anonyymi

        😆😆😆


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2134
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1507
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe